czwartek , 6 październik 2022
Home » Aktualności » Witamy w słoneczną zimową niedzielę. Dzień jest już dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 20 minut.

Witamy w słoneczną zimową niedzielę. Dzień jest już dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 20 minut.

Witamy w kolejnym dniu narodowej kwarantanny. Przeżywamy 10 dzień miesiąca stycznia i nowego roku AD 2021! Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka jesień i zima. W kolejnym dniu mamy wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa – 9 410!!! Aktualne statystyki ( niedziela rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 1 385 522  potwierdzonych zachorowań, dotychczas śmierć poniosło 31 189 osób! Przybyło: 177 zmarłych!!! Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce nadal i to ze zdwojoną siłą. Nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet ponownie wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Z całą pewnością nie zaszkodzi dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami.

*** Przypominamy wszystkim naszym czytelnikom ponad wszystko: kolejny dzień postarajmy się spędzić w rygorze nakazanej narodowej kwarantanny. Stosujmy bezwzględnie w obiektach publicznych maski, myjmy ręce i zachowujmy bezpieczną odległość pomiędzy osobami.

*** Wierzyć się nie chce, ale za sobą mamy już niemal całą pierwszą dekadę stycznia AD 2021. Przecież całkiem niedawno przeżywaliśmy święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok i święto Trzech Króli a tutaj coraz częściej spoglądać będziemy w kierunku Dnia Babci, Dnia Dziadka i Walentynek. Cały czas trwa również tegoroczny Karnawał. Mamy nadzieję, że kto tylko ,,żyw” bawi się na całego. Oczywiście z uwzględnieniem panujących obostrzeń koronawirusowych. W zakresie pogody mamy w ostatnich chłodno ale zimy nie widać. Przez kolejne dni nocą temperatura będzie na lekkim minusie, ale za dnia póki co, wielkich mrozów nie będzie. W takiej to scenerii przyjdzie nam spędzać kolejne. A na całkiem bliskim horyzoncie widać jednak większy mróz. Trwają zimowe ferie, przed uczniami, nauczycielami ale również przed nami rozpościera się kolejny tydzień ,,zimowej” laby. Mamy nadzieję, że na ten czas Matka Natura ześle nam jeszcze chociażby namiastkę prawdziwej umiarkowanej zimy. Oby.

Tymczasem nasza redakcja w środku weekendu i zimowych ferii życzy wszystkim swoim czytelnikom miłego zimowego dzionka. No i radosnego dzionka. Pozdrawiamy.

*** I dobra wiadomość – dzisiejszy dzień jest już dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 20 minut i 32 sekundy!!!!

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 10 stycznia br. – w 21 dniu astronomicznej zimy. Dzisiejszy dzień jest 10 dniem roku, a do jego końca pozostało 355 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 21 dzień tegorocznej astronomicznej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb oraz aktualnych warunków atmosferycznych.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -3oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około 0oC, w tej chwili wynosi około -1oC. Wraz z upływem dnia, pod wieczór temperatura ponownie spadnie poniżej zera. Temperatura odczuwalna może wynosić -3oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 750 – 748 mmHg, wiatr osiągnie siłę 1 – 2 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 89 – 78%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.04, zaś zmierzch około godz.: 16.43.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.43 zajdzie natomiast o godz. 16.05 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 22 minuty. Noc będzie więc miała 15 godzin i 38 minut. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 20 minut i 32 sekundy dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 7 godzin i 18 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2020 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund.

10 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 59 minut i 33 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 20 minut  i 32 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Danuta, Dobrosław, Jan, Kolumba, Paweł, Wilhelm, Anna. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Przyjaźń i miłość rozkwitają tam, gdzie ludzie zatracają swoją hardość, łagodnieją w swoich osądach, stają się delikatniejsi w słowach i w obcowaniu z innymi”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Kiedy w styczniu rośnie trawa, licha w lecie jest potrawa”.

Trudno nam się żyje w takim pogodowym ,,klinczu”. A jeszcze gorzej w tak częstych i znacznych skokach ciśnienia. To groźne dla wielu z nas. Nie jest żadną tajemnicą, że pogoda w sposób kapitalny ma wpływ na nasze samopoczucie. Mimo wszystko my życzymy naszym czytelnikom ,,pogodnego dnia” na duszy i ciele. Na dworze mamy pogodny dzionek, w znacznej mierze świeci również zimowe słonko.  Póki co, nocami mamy lekki ,,minus” a w dzień nieco wyżej również na ,,plusie”. Pamiętajmy jednak o tym, że w kolejnych dniach w każdej chwili może nadejść zmiana pogody. Potocznie takie zjawisko nazywamy dynamiczną zmianą pogody. Za sprawą trwających się zimowych ferii czekamy na odrobinę prawdziwej zimy.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.

Redakcja