wtorek , 26 październik 2021
Home » Aktualności » Sprawy Gminy » ,,Kiedy styczeń mokry trzyma, zwykle bywa długa zima”. Witamy w sobotnie dopołudnie.

,,Kiedy styczeń mokry trzyma, zwykle bywa długa zima”. Witamy w sobotnie dopołudnie.

Witamy w kolejnym dniu narodowej kwarantanny. Przeżywamy 9 dzień miesiąca stycznia i nowego roku AD 2021! Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka jesień i zima. W kolejnym dniu mamy wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa – 10 548!!! Aktualne statystyki ( sobota rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 1 376 389  potwierdzonych zachorowań, dotychczas śmierć poniosło 31 011 osób! Przybyło: 438 zmarłych!!! Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce nadal i to ze zdwojoną siłą. Nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet ponownie wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Z całą pewnością nie zaszkodzi dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami.

*** Przypominamy wszystkim naszym czytelnikom ponad wszystko: kolejny dzień postarajmy się spędzić w rygorze nakazanej narodowej kwarantanny. Stosujmy bezwzględnie w obiektach publicznych maski, myjmy ręce i zachowujmy bezpieczną odległość pomiędzy osobami.

*** Kolejne dni Nowego Roku mijają w zastraszająco szybkim tempie. Ale, czy kiedykolwiek było inaczej? Dopiero co żegnaliśmy Stary Rok a tu już powoli kończymy pierwszą dekadę stycznia. Za sobą mamy już święto Trzech Króli aa teraz przeżywamy kolejny weekend. Obserwując dokładnie otaczający nas świat i zachowanie matki natury widzimy wyraźnie jak wydłużają się kolejne dni. To już niemal o 20 minut dzień jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku. To trochę więcej niż przysłowiowy ,,barani skok”. I tak, coraz częściej patrzeć będziemy w stronę Wiosny. To żadne fanaberie, od tego momentu dzieli nas niespełna 2 i pół miesiąca. To doprawdy niewiele. Zwłaszcza kiedy zima minie półmetek. Póki jednak co, cieszmy się aktualnie panującą ,,zimową” pogodą. Wobec takiego stanu rzeczy nam nie pozostaje więc nic innego jak tylko życzyć naszym czytelnikom miłego dnia.

*** I dobra wiadomość – dzisiejszy dzień jest już dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 18 minut i 40 sekund!!!!

Serdecznie witamy naszych czytelników w sobotę 9 stycznia br. – w 20 dniu astronomicznej zimy. Dzisiejszy dzień jest 9 dniem roku, a do jego końca pozostało 356 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 20 dzień tegorocznej astronomicznej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb oraz aktualnych warunków atmosferycznych.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -1oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +1oC, w tej chwili wynosi około +1oC. Wraz z upływem dnia, pod wieczór temperatura ponownie spadnie poniżej zera. Temperatura odczuwalna może wynosić -1oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 74 – 744 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 3 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 87 – 83%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.04, zaś zmierzch około godz.: 16.41.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.43 zajdzie natomiast o godz. 16.04 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 21 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 39 minut. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 18 minut i 40 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 7 godzin i 20 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2020 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund.

9 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin, 1 minutę i 25 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 18 minut  i 40 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Adrian, Antoni, Julian, Marcelin, Marcjanna i Piotr. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Maluje się tylko po to, aby oszukać oczy”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Kiedy styczeń mokry trzyma, zwykle bywa długa zima”.

Po zakończeniu bieżącego tygodnia, przed nami pozostaną już tylko same długie 5 dniowe tygodnie pracy i nauki ( o ile szkoły ruszą )  oraz normalne, dwudniowe weekendy aż do wiosny, a w zasadzie do samych świąt wielkanocnych w kwietniu. Zima póki co nie ,,atakuje” nas w sposób bardzo surowy. W dalszym ciągu stycznia nie zanosi się na to, aby w zakresie pogody miało się wiele zmienić. Długości dnia, z dnia na dzień będzie nam przybywać. Najpierw dzieje się to powoli, ale już niebawem ten cykl przyśpieszy. Ani się nie obejrzymy, a trzeba będzie wychodzić do pracy w naszych ogrodach i na podwórkach. Zanim jednak tak się stanie, jeszcze trochę musimy wytrwać. Słońce musi wyjść jeszcze wyżej na nieboskłon, tak, aby móc mocniej ogrzać świat i nas samych. Przecież bardzo tego potrzebujemy. A może zawita najpierw do nas Przedwiośnie. To również urokliwa pora roku.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej soboty.

Redakcja