poniedziałek , 20 maj 2024
Home » Aktualności » Niech się święci święto Hubertusa.

Niech się święci święto Hubertusa.

hubertusWiele grup zawodowych, jeśli nie wszystkie, posiadają swojego patrona związanego z wykonywanym zawodem. Tak również jest z myśliwymi, leśnikami i jeźdźcami. Święto tej grupy osób popularnie nazywane jest Hubertusem. To święto zazwyczaj organizowane jest w okolicy 3 listopada.  Nazwa ta pochodzi od świętego Huberta ( patrona myśliwych i jeźdźców ), którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest właśnie dzisiaj. Święto po raz pierwszy obchodzono podobno w 1444 roku. Początkowo były to wielkie polowania. W Polsce kult św. Huberta sięga XVIII wieku. Z jego wprowadzeniem związane są dzieje dynastii władców saskich, którzy zasiadali na tronie polskim.

Z kolei w czasach II Rzeczpospolitej , pierwszym organizatorem polowań hubertowskich w Spale był prezydent Ignacy Mościcki. Odbyło się ono w 1930 roku 3 listopada. Bardzo podobne do pierwotnych Hubertusów polowania można jeszcze oglądać np. w Wielkiej Brytanii.

Do dziś w polskiej tradycji łowieckiej dzień św. Huberta jest okazją do tzw. hubertowin, czyli polowania zbiorowego o charakterze szczególnie uroczystym, z zachowaniem historycznych wzorców i ceremoniałów (m.in. sygnałów łowieckich). Organizowane tego dnia polowania poprzedzają często msze święte w intencji przyrody i myśliwych. Odbywają się one nie tylko w kościołach, ale także przy leśnych kapliczkach poświęconych temu patronowi. Co ciekawe, w mszy uczestniczą zwierzęta używane podczas polowań, m.in. psy, sokoły czy konie. Polowanie hubertowskie kończy biesiada myśliwych przy ognisku, bigosie i nalewce. Wśród jeźdźców ( Hubertus konny ) urządzana jest natomiast gonitwa, podczas której konno ściga się tzw. lisa, jeźdźca z ogonem przypiętym do lewego ramienia. Ten, kto go zerwie, wygrywa, ma prawo wykonać rundę honorową wokół miejsca pogoni, i za rok sam ucieka jako lis. Obchody święta mają zapewnić dobre wyniki w nadchodzącym sezonie.

W tym miejscu raz jeszcze składamy wszystkim myśliwym, leśnikom i osobom związanym z tymi zawodami moc najgorętszych życzeń i wszelkiej pomyślności i radości. I coby Wam dobrego bigosu i nalewki nie zabrakło.       Redakcja