niedziela , 14 lipiec 2024
Home » Aktualności » Taki upał jest dla nas śmiertelnie niebezpieczny!!!

Taki upał jest dla nas śmiertelnie niebezpieczny!!!

Wysokie temperatury, nadmiar słońca i upały mogą doprowadzić do rozwoju wielu poważnych chorób. Na myśli mamy temperatury rzędu 30 stopni Celsjusza i wyżej w cieniu. Podczas skwaru gwałtownie wzrasta ryzyko przegrzania organizmu i udaru słonecznego. Wysokie temperatury mogą doprowadzić także do zakrzepów, ataków astmy, chorób wątroby, a nawet nowotworów skóry i oczu. Poniżej przedstawiamy poradnik na gorące dni.

*** Kto najgorzej znosi upały?

Wysokie temperatury gorzej znoszą osoby starsze oraz przyjmujące leki, które wpływają na zdolność organizmu do zatrzymywania wody, takie jak leki moczopędne.

*** Czym grozi zbyt długie przebywanie na słońcu?

Zbyt długie przebywanie na słońcu w upalne dni bez zachowania odpowiednich środków ostrożności, takich jak nakrycie głowy czy regularne picie wody, może prowadzić do przegrzania organizmu, skutkującego udarem słonecznym, nazywanym także udarem cieplnym.

*** Dlaczego źle się czuje podczas upałów?

Wiele osób może w tym czasie odczuwać spadek formy, ponieważ organizm wkłada wszystkie siły w utrzymanie stałej temperatury ciała. Nawet zdrowe osoby już przy 25-28 stopniach zaczynają odczuwać osłabienie, tym bardziej więc wszyscy ci, którzy borykają się z przewlekłymi schorzeniami.

*** Po czym poznać udar słoneczny?

Objawy:

– zwiększone pocenie się;

– brak sił;

– zimna, blada i wilgotna skóra;

– szybkie ale słabo wyczuwalne tętno;

– nudności lub wymioty;

– zasłabnięcia.

*** Dlaczego boli głowa od słońca?

Przegrzany organizm traci zdolność prawidłowej termoregulacji, w wyniku czego zgromadzone w nim ciepło nie może być efektywnie oddawane na zewnątrz. Z kolei intensywne działanie promieni słonecznych bezpośrednio na skórę głowy może skutkować przekrwieniem opon mózgowych i mózgu.

*** Co pomaga na udar cieplny?

Kiedy podejrzewamy, że wystąpił udar słoneczny należy bezzwłocznie wezwać pomoc, przenieść się do chłodnego miejsca, polać się chłodną wodą oraz robić zimne okłady na głowę. Nie zaleca się przykładania lodu, ze względu na możliwość wystąpienia szoku cieplnego.

*** Co zrobić po przegrzaniu na słońcu?

Trzeba wtedy jak najszybciej znaleźć się w cieniu, położyć się w możliwie przewiewnym miejscu i pić dużo zimnej wody, żeby uzupełnić niedobór płynów i elektrolitów w organizmie – najlepsza jest woda mineralna, nawet z dodatkiem szczypty soli.

WAŻNE – przeczytaj!!!

*** https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/jak-przetrwac-upaly-profesor-medycyny-wyjasnia-jak-mozemy-sie-bronic/c58zz9p,79cfc278

*** Wyczerpanie cieplne: https://wiadomosci.wp.pl/fala-upalow-w-polsce-lekarz-ostrzega-przez-wyczerpaniem-cieplnym-6930482572319520a

Redakcja