wtorek , 16 kwiecień 2024
Home » Aktualności » Apel do pieszych na drodze!

Apel do pieszych na drodze!

piesiJesienią i zimą na drogach dochodzi do większej ilości zdarzeń drogowych i udziałem pieszych. Wcześnie zapadający zmrok i mgły powodują, że piesi są słabo widoczni dla kierowców. Dlatego Policja apeluje o noszenie odblasków, gdyż nawet jeden odblask może zwiększyć kilkukrotnie odległość, z jakiej kierowca widzi pieszego. Sytuacja w tym sezonie jesienno-zimowym może być szczególnie trudna i niebezpieczna biorąc pod uwagę planowane ograniczenia lub wyłączenia oświetlenia ulicznego.

Pamiętajmy od 31 sierpnia 2014 r. obowiązuje przepis, iż pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć element odblaskowy. Za jego brak grozi wysoki mandat. Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widoczny przez kierującego autem z odległości około 40 metrów. Natomiast pieszy, mający na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów. To pozwala kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Przypominamy, iż pieszy powinien iść lewą stroną jezdni. Policja ostrzega aby nie przechodzić przez  jednię w miejscach do tego niewyznaczonych. Nawet  na przejściu dla pieszych, należy się upewnić, czy coś nie jedzie.  Apelujemy do kierowców, by w pobliżu przejść dla pieszych szczególnie uważali. Wymijanie auta, które zatrzymało się przed przejściem dla pieszych, jest jednym z najpoważniejszych  wykroczeń. Warto również zachować się nie tylko zgodnie z przepisami ale i zachować się po prostu uprzejmie, zatrzymując się przed przejściem aby przepuścić pieszego.

Raciborska drogówka  mając  na względzie bezpieczeństwo pieszych, cyklicznie przeprowadza działania kontrolne  ,,Pieszy”. Celem działań jest pomoc dla tej grupy niechronionych użytkowników ruchu drogowego  ale i również represja wobec tych, którzy prawa nie przestrzegają.

Przypominamy również, iż rodzice powinni zadbać o bezpieczeństwo dzieci, poprzez min. rozmowę o prawidłowych zachowaniu na drodze a także poprzez wyposażenie dzieci w elementy odblaskowe.

Autor: Policja

Redakcja