wtorek , 16 lipiec 2024
Home » Aktualności » Rudzka kolejka wąskotorowa coraz bliżej Gliwic!

Rudzka kolejka wąskotorowa coraz bliżej Gliwic!

Wydaje się, że w tunelu widać zielone światło. Tak obrazowo można by napisać  w sprawie zamiaru wydłużenia toru rudzkiej kolejki wąskotorowej w Rudach w kierunku Pilchowic. Realizacja takiego zadania stanowiłaby kolejny etap w odtworzeniu dawnej trasy rudzkiej ciuchci. W tym miejscu przypomnijmy, że ,,za dobrych czasów” kolejka na tym odcinku kursowała od Rud, poprzez Pilchowice, Nieborowice do samych Gliwic do stacji Gliwice-Trynek.

Od dłuższego czasu prowadzone są działania mające na celu odtworzeniu kolejnego brakującego odcinka tej trasy – od Rud do Pilchowic. I w tym zakresie pojawiło się wyżej wspomniane zielone światło w tunelu. Innymi słowy – jest szansa na realizację tego zamierzenia.

Informacja w tym zakresie płynąca ze strony kadry zarządzającej rudzką kolejką  jest obiecująca. A mówi ona, że kolej wąskotorowa w Rudach zyska kolejne, ciekawe połączenie. Dzięki wsparciu PKP PLK to może się udać. Pozyskane od spółki m. in. szyny, podkładki żebrowe, wkręty i łapki, o wartości ponad 496 tys. zł. pozwolą odbudować odcinek pomiędzy stacjami Stanica – Pilchowice już w powiecie gliwickim. Prace pozwolą odbudować odcinek  toru wąskotorówki o długości około 5 km. W ten sposób rudzka kolejka połączyłaby obszary 3 powiatów: raciborskiego, rybnickiego i gliwickiego.

Miejmy nadzieję, że prace w zakresie tego projektu już niedługo ruszą i zostaną zrealizowane w nieodległych terminach. A potem ….? Potem istnieją kolejne wyzwania w zakresie rozszerzenia infrastruktury kolejki. W sposób oczywisty na myśli mamy doprowadzenie kolejki do samych Gliwic, zaś w kierunku powiatu rybnickiego do obszaru rekreacyjnego w Rybniku-Stodołach. Taka trasa stanowiłaby powrót do największej świetności rudzkiej ciuchci. Czemu nie!!! Marzenia się spełniają.

*** Czytaj więcej: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,pojedziemy-waskotorowka-z-rybnika-az-do-pilchowic-plk-przekazaly-sprzet,wia5-3266-53193.html

Redakcja