piątek , 27 styczeń 2023
Home » Aktualności » Leczymy rany po nocnym huraganie. Nowy tydzień nie rozpoczął się dobrze.

Leczymy rany po nocnym huraganie. Nowy tydzień nie rozpoczął się dobrze.

Czas mknie niemiłosiernie szybko. Jeszcze nie tak dawno rozpoczynaliśmy miesiąc marzec, tymczasem zbliżamy się do jego połowy. Kalendarzowa wiosna nadchodzi za 10 dni, a w perspektywie 6 kolejnych tygodni mamy Święta Wielkanocne. Ale przedtem nadejdzie jeszcze kalendarzowa Wiosna. Patrząc na mapy pogody widzimy, że  w tym okresie niewiele w zakresie pogody się zmieni. Zaś Wiosnę witać możemy w lekko chłodnawych temperaturach. Generalnie jednak rzecz ujmując – idzie ku wiośnie. Tymczasem przeżyliśmy kolejny 2-dniowy marcowy weekend. Miejmy nadzieję, że dane nam było spędzić go w miarę w przyjaznej scenerii i warunkach. Ten weekend minął nam jednak pod znakiem silnych i huraganowych wiatrów. To jednak, z jaką siła wiał wiatr dzisiejszej nocy chwilami przechodziło ludzkie wyobrażenie. A wszystko rozpoczęło się jeszcze o północy. Huraganowe porywy wiatru trwały niemal do 3.00 nad ranem. Jak nietrudno zgadnąć, w ślad za takim wiatrzyskiem musiały pójść złe jego następstwa. Dopiero ranek pokazał jakie spustoszenie poczynił wiatr. Nie ma chyba miejsca, posesji i lasu gdzie nie powstałyby szkody. No i oczywiście od około 1.00 do teraz ( nadal ) nie mamy w naszym regionie prądu. I w tej chwili to jest największy problem. Do tego stopnia, że w szkole w Rudach odwołano zajęcia szkolne, zapewniając jednak pełną opiekę nad dziećmi.

Serdecznie witamy naszych czytelników w poniedziałek 11 marca br. – w 80 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 70 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 295 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 80 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +3oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +7oC, w tej chwili wynosi około +5oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +5oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 740 – 732 mmHg, wiatr osiągnie siłę 6 – 10 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 69 – 55%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.35, zaś zmierzch około godz.: 18.16.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.09 zajdzie natomiast o godz. 17.44 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 11 godzin i 35 minut. Noc będzie więc miała 12 godzin i 25 minut. Dzisiejszy dzień jest już 2 godziny i 53 minuty dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest krótszy od nocy dokładnie o 0 godzin i 58 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 11 marca jest krótszy od najdłuższego dnia o 4 godzin, 47 minut i  0 sekund i dłuższy od najkrótszego o 3 godziny, 33 minut i 5 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Benedykt, Konstantyn, Prokop, Trofim i Konstanty. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Patriotyzm powinien polegać na miłości swoich; zbyt często zaś polega na nienawiści obcych”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Marzec zielony, niedobre plony”.

Pogodę mamy jak każdy widzi. Pogoda jak na ten okres ( zwłaszcza w sobotę i niedzielę ) mocno dała nam się we znaki. Od samego poniedziałkowego rana leczymy otrzymane od natury rany. Jak długo to potrwa – trudno wyrokować.  Tymczasem wiosna i święta zbliżają się szybkimi krokami. Nie ma co więc czekać, tylko musimy się brać za robienie wiosenno-świątecznych porządków. Za 10 dni nadejdzie Wiosna, zaś za 6 tygodni święta. Nie możemy z tymi porządkami czekać w nieskończoność, bo może się okazać, że w efekcie z nimi nie zdążymy. Radzimy więc, nawet jeżeli mamy w bieżących dniach nawet najmniejszą możliwość, to bierzmy się do roboty. Tak aby prace wykonać i by w okresie przedświątecznym niepotrzebnie się nie śpieszyć. A pogoda wtedy może być różna. Do Wielkiego Tygodnia pozostały nam raptem 5 pełnych tygodni.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego poniedziałku.

Redakcja