poniedziałek , 15 kwiecień 2024
Home » Aktualności » Czym karmić naszych podopiecznych by nie zrobić im krzywdy.

Czym karmić naszych podopiecznych by nie zrobić im krzywdy.

Tak doprawdy jeszcze nie dotarła do nas prawdziwa zima. W tym roku zimowych dni było zaledwie kilka, no może kilkanaście.. Ale jeśli zawita na dobre, to na jak długo pozostanie? A tego to pewnie najstarsi górale nie wiedzą. Wtedy będziemy mówili, że mróz i śnieg to dla nas spora uciążliwość zwłaszcza, że zima ostatnio dość mocno nas rozpieszcza. No, ale my nie jesteśmy jedynymi istotami żywymi na tym łez padole. Pamiętajmy o tym, że nadmierny mróz i śnieg skutecznie odcinają od pokarmu wszelkie ptactwo, które latem czyści nasze ogrody z owadów i szkodników. A więc zimą, kiedy te zmarznięte i głodne stworzonka bezskutecznie próbują dostać się do pokarmu my, ludzie powinniśmy im pomóc. Wystawiajmy więc karmniki i dożywiajmy je przez ten krótki czas zimowej zawieruchy, bo latem ptaszki oddadzą nam tę przysługę z nawiązką. No tak, ale dokarmianie ptaków nie polega na wyrzuceniu im kromki chleba na parapet okna. O tym, czym i jak żywić sikorki, kosy, gile i inne podniebne stworzenia oraz co równie ważne, – czym naszych podopiecznych nie karmić by nie zrobić im krzywdy– koniecznie przeczytaj poniżej!

Tym nie wolno karmić!

 Przy karmieniu ptaków należy pamiętać, że ich układ trawienny jest zupełnie inaczej zbudowany niż nasz i nie wolno wykładać do karmników resztek ze stołu zawierających przyprawy a zwłaszcza sól i pieprz. Taka karma może bardzo zaszkodzić. Nie powinno się również wykładać w karmnikach świeżego chleba, bo on również szkodzi naszym skrzydlatym przyjaciołom. Jeżeli już mowa o chlebie to tylko o czerstwym (nie spleśniałym) i mocno rozdrobnionym. Ale generalnie pieczywo nie powinno być podstawą karmienia ptaków i o tym należy pamiętać.

Ptasie przysmaki

Ptaki, które na co dzień spotykamy w naszym otoczeniu chętnie zjedzą nasiona słonecznika, siemienia lnianego, maku, konopi, rzepiku, rzepaku, pszenicy czy prosa murzyńskiego. Uwielbiają również kaloryczne drobno siekane orzechy, drobno siekane rodzynki, owoce (np. jabłka) a nawet owoce z kompotu (byle nie z octu).

Z wymienionych nasion najlepiej zrobić mieszanki i wtedy każdy gatunek znajdzie w karmniku coś do siebie.

Przepis na ucztę dla sikorek

Nie od dziś wiadomo, że sikorki lubią tłuszcz. Najlepiej świeżą, ale nie soloną i nie wędzoną słoninę. Dla sikorek można przygotować specjalny przysmak. Oto przepis:

Roztapiamy smalec bez soli oraz przypraw i wsypujemy do niego drobno siekane orzechy, nasiona łuskanego słonecznika, konopi, prosa murzyńskiego, siemienia lnianego, rzepaku i rzepiku. Całość wlewamy do pojemnika po jogurcie lub serku, w którym wcześniej przygotowujemy sznurek w dnie do zawieszenia na drzewie lub w karmniku. Po stężeniu wieszamy do góry dnem w miejscu niedostępnym do drapieżników i obserwujemy z oddali ptasią ucztę.

Łabędzie, kaczki i łyski

Ptaki wodne, których w okolicach Rud, Jankowic i Rudy Kozielskiej nie brakuje możemy dokarmiać paszą dla drobiu, gotowanymi ziemniakami, tartą marchwią brokułami, płatkami, gotowaną kaszą i ryżem. Pamiętajmy by karmę wykładać na dobrze odśnieżony teren.

O czym jeszcze należy pamiętać?

  • Rozpoczynając karmienie ptaków róbmy to systematycznie. Ptaki przyzwyczają się do pór karmienia i po pewnym czasie będą nas już oczekiwać traktując tak jakbyśmy chcieli, – czyli jak swoich przyjaciół.
  • Wykładajmy do karmników takie porcje jedzenia, które zostaną spożyte na bieżąco i nie będą zalegały w karmniku przez kilka dni.
  • Karmniki należy też cyklicznie sprzątać usuwając stary, nie zjedzony i zepsuty pokarm przed podaniem nowego.

Jeżeli mamy ochotę wspomagać braci naszych mniejszych to róbmy to świadomie i zgodnie ze sztuką. Widok najedzonych i zadowolonych sikorek, gili i innych wróbelków może być dla nas równie sympatyczny jak widok naszej rodzinki po wykwintnym obiedzie. Czego państwu z całego serca życzę!

Jan