wtorek , 9 sierpień 2022
Home » Aktualności » Witamy 2 stycznia br. Dnia przybywa! Dzisiejszy dzień jest już dłuższy od najkrótszego o 7 minut i 32 sekundy.

Witamy 2 stycznia br. Dnia przybywa! Dzisiejszy dzień jest już dłuższy od najkrótszego o 7 minut i 32 sekundy.

Przeżywamy 2 dzień Nowego Roku 2022 r. Rok 2021 szybkimi krokami dobiegł końca. Pozostał za nami ze wszystkimi swoimi radościami i troskami. Przed nami rok kolejny. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny rok nie był gorszy od tego który minął. Niedziela jest 12 dniem kalendarzowej Zimy. Za oknem mamy typową jesień pomimo, że w kalendarzu widnieje zima. Patrząc w prognozy pogody widzimy, ze co prawda z dnia na dzień ma być coraz chłodniej – nocą temperatura spadnie poniżej zera, jednak za dnia będzie na plusie. I tak do lutego. A dzisiaj termometry nad ranem wskazywały aż + 8oC!!!

Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 7 minut i 32 sekundy dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 7 179!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( niedziela rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 4 127 428  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosło 97 592 osób! Przybyło: 33 zmarłych!!! ( są to dane za sobotę).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa IV fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** No to główne świętowanie mamy powoli za sobą. Był to czas szczególny. Mamy nadzieję, że udało nam się przeżyć go właśnie w sposób szczególny. Dzisiaj mamy niedzielę, pierwszy dzień po Nowym Roku AD 2022. Przed nami 3-dniowy tydzień pracy a wszystko za sprawą czwartkowego święta Trzech Króli, od kilku lat jest to dzień świąteczny – również z wolnym w pracy. Przed nami rozpościera się więc perspektywa 4-dniowego świątecznego weekendu ( czwartek, piątek, sobota i niedziela ). Umówmy się więc, że dopiero po najbliższym weekendzie będziemy mogli mówić o definitywnym końcu świętowania.

Tymczasem wkroczyliśmy w Nowy Rok 2022. Przed nami 365 dni – dni pracy, weekendowe, świąteczne, nauki, rozrywki, smutku i radości. Tak jak to bywa w każdy normalny rok. Chciałoby się, by 2022 r. był rokiem nie gorszym, niż ten, który pożegnaliśmy niedawno. Musimy jednak wziąć pod uwagę to, że 2022 rok nie jest rokiem przestępnym dlatego liczyć będzie 365 dni.

Pamiętajmy również o tym, że trwa Karnawał. Życzymy wszystkim naszym czytelnikom, aby okres ten spędzić radośnie. Wraz z każdym dniem, jego długość będzie nam się wydłużać i dłużej będzie jasno. Już niedługo będziemy mogli to wyraźnie odczuć. To zawsze jest budujące i wzbudza w nas dodatkowe siły i życiową energię. Pamiętajmy jednak o obostrzeniach związanych z Covid-19.

Tymczasem w zakresie pogody – bez większych zmian. Większej zimy nie widać.

*** Dni mamy krótkie ( ale już coraz dłuższe ), wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami biegnie miesiąc grudzień. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy na ostatnią prostą 2021 roku. Trochę szkoda, ale przecież przed nami kolejny 2022 rok z nowymi nadziejami i wyzwaniami.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 2 stycznia br. – w 12 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 2 dniem roku, a do jego końca pozostały 363 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 12 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +8oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +9oC, w tej chwili wynosi około +8oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +12oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 746 – 751 mmHg, wiatr osiągnie siłę 1 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 79 – 90%, prawdopodobieństwo opadów 0%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.06, zaś zmierzch około godz.: 16.33.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.44 zajdzie natomiast o godz. 15.55 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin,11 minut i 1 sekundę. Noc będzie więc miała 15 godzin, 48 minut i 59 sekund. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 7 minut i 32 sekundy dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 7 godzin i 38 minut i 8 sekund. Księżyc znajduje się w fazie –  nów.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

2 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin, 12 minut i 33 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 7 minut  i 32 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Abel, Izydor, Makary  oraz  Achacjusz, Achacy, Adelard, Argea, Argeus, Aspazja, Aspazjusz, Aspazy, Bazyla, Bazyli, Bazyliusz, Dobiemir, Grzegorz, Jakubina, Marcelin, Martynian, Narcyz, Stefania, Strzeżysław, Sylwester, Sylwestra, Telesfor, Telesfora, Teodor.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Żyłem krótko, choć żyć chciałem. Bóg mnie wezwał – iść musiałem”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy styczeń zamglony, marzec zaśnieżony”.

Nowy Rok minął, chcąc, nie chcąc musimy przystąpić do normalnych obowiązków. Niestety – koniec leniuchowania nastąpił nieuchronnie. Chociaż tylko na 2 dni, potem mamy bowiem 3 dniowy weekend. A tak na marginesie tej kwestii – czy nie uważacie Państwo, że ciężkie byłoby nasze życie bez pracy? Tyle tylko, że my zazwyczaj z jednej skrajności wpadamy w drugą i bardzo często stajemy się skrajnie myślącymi.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.

Redakcja