Słuchając tego co mówią meteorolodzy, na wszelki wypadek prosimy nie wygaszać pieców w naszych domowych kotłowniach. Niby mamy wiosnę meteorologiczną, ale z tym ociepleniem, to różnie bywa. Ale przecież naszym oczekiwaniom ciepła nie ma się co dziwić, wszakże za 7 dni witać będziemy kalendarzową wiosnę. Tak więc, może rzeczywiście nasz głód ciepła jest uzasadniony? Nie myślmy jednak, że to już absolutny koniec zimowych warunków. Niestety może jeszcze być różnie, a więc musimy liczyć się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Zwłaszcza nocą temperatury mogą lokalnie spadać poniżej zera. Jak więc ostatecznie będzie, zobaczymy. Jedno jest pewne, do Polski wkroczył kolejny front mokrego i zimnego powietrza. W ekstremalnym wydaniu będzie u nas do niedzieli, po czy coraz bardziej na niebie pojawiać się będzie słońce. Mimo tego, również w trakcie dnia może być stosunkowo chłodno ( plus 8-12°C ). A dzisiaj trzeci dzień mamy opady deszczu, chociaż nie są one już tak intensywne jak to było w dniu wczorajszym. Stanowią jednak dla natury błogosławieństwo.
Już za tydzień czeka nas nadejście kalendarzowej wiosny, wypadałoby więc, by pogoda była godna tej wiosny. A i w pole i na nasze ogródki czas już wyjść. Bowiem święta coraz bliżej.
Serdecznie witamy naszych czytelników w piątek 14 marca br. – w 83 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 73 dniem roku, a do jego końca pozostały więc 292 dni.
*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/
Przeżywamy 83 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.
Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +3oC. W trakcie dnia wynosić będzie około +5oC, w tej chwili wynosi około +4oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +6oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 732 – 737 mmHg, wiatr osiągnie siłę 1 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 94 – 80.
Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.27, zaś zmierzch około godz.: 18.21.
Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.59 zajdzie natomiast o godz. 17.49 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 11 godzin i 49 minut. Noc będzie więc miała 12 godzin i 11 minut. Dzisiejszy dzień jest już 3 godziny i 46 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest krótszy od nocy dokładnie o 22 minuty. Księżyc znajduje się w fazie – pełnia.
Najdłuższy dzień w Rudach w 2025 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 14 marzec jest krótszy od najdłuższego dnia o 4 godziny, 33 minuty i 36 sekund i dłuższy od najkrótszego o 3 godziny, 46 minut i 28 sekund.
Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Pamela, Matylda, Leona, Afrodyzjusz, Afrodyzja, Leon, Jakub, Piotr i Ewa. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.
Motto dnia: ,,Dzień zaczyna się nie wtedy, gdy otworzysz oczy, ale wtedy, kiedy spojrzysz nimi życzliwie na drugiego człowieka”.
Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Jeśli zapusty pogodne bywają, Świąt wielkanocnych tak się spodziewają”.
Przeżywamy ostatni tydzień tegorocznej kalendarzowej zimy. Szybkimi krokami zbliżamy się więc do kalendarzowej wiosny. Jak ona będzie? Z jednej strony ziemia potrzebuje nadal wody ( dlatego, że grudzień, styczeń i luty były pod tym względem suche ), inaczej tegoroczna wegetacja jest zagrożona. Z drugiej jednak strony chciałoby się, by pogoda była ładna. I cóż tu począć? Racjonalność podpowiada nam, by z godnością przyjąć ewentualne zapowiedź deszczu. Może w ten sposób ziemia lekko odetchnie i przynajmniej w dostatecznym zakresie nabierze wiosennego oddechu. Poza tym deszcz zmyje wszystko to co zalega na ulicach, chodnikach, skwerach i łąkach. Mniej tych paskudztw się nawdychamy.
Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego piątku.