W piątek wieczorem ( 20.03.2020r. ) Premier Mateusz Morawiecki ogłosił stan epidemii Koronawirus na obszarze całej Polski. Jednocześnie podjęta została decyzja, że lekcje w szkołach zostają zawieszone do Wielkanocy – czyli minimum do dnia 13.04.2020 r. Do 30 tys. zł. wzrosła również kara pieniężna za złamanie obowiązku kwarantanny.
– Wprowadzamy stan epidemii, który wprowadza nowe prerogatywy dla nas, ale też i nowe obowiązki – ogłosił premier. – Robimy wszystko, by przygotować Polskę na trudne, nadchodzące tygodnie – dodał Morawiecki. Szczyt zachorowania w Polsce planowany jest za 10-14 dni!
– Dziękuję wszystkim służbom oraz zaangażowanym w edukację sanitarną. Mam nadzieję, że już po świętach wielkanocnych będziemy mogli zmienić tryb życia. Pamiętajmy jednak o higienie. Unikajmy kontaktu ze starszymi osobami – powiedział Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.
Dziękuję nauczycielom, dzieciom, rodzicom, młodzieży, którzy uczestniczycie w zdalnych lekcjach. Dzisiaj to ponad 90 procent. To bardzo ważne, żeby tego czasu nie zmarnować. To nie czas dodatkowych wakacji tylko wyciszenia narodowego – zaznaczył Morawiecki.
Obecny na konferencji prasowej szef Ministerstwa Edukacji Narodowej, Dariusz Piontkowski, dodał, że “od 25 marca ruszy obowiązek realizacji podstawy programowej dla uczniów i nauczycieli”. – Do świąt wielkanocnych będziemy kontynuowali działania, które zostały już podjęte. Dzięki temu będą mogli kontynuować lekcje online – podkreślił szef MEN.
Głos zabrał również szef Ministerstwa Zdrowia, Łukasz Szumowski. – W ciągu kilkunastu dni to może być 10 tysięcy chorych. Przygotowujemy się na to, co nas czeka w najbliższym tygodniu, dwóch. Mówienie o tym, kiedy to się skończy, to gdybanie – podkreślił Szumowski.
*** Co to oznacza taka decyzja w praktyce?
Na początek to przedłużenie zamknięcia szkół do Wielkanocy i dalsze ograniczenia działalności galerii handlowych. Ale stan epidemii pozwala państwu także na wprowadzenie zakazu prowadzenia określonej działalności, ograniczenia w przemieszczaniu się po kraju, a także tworzenie zamkniętych stref – tzw. stref zero czy stref buforowych. W praktyce może oznaczać to zamykanie miast, osiedli czy nawet konkretnych miejsc. Na razie żadne takie decyzje jednak nie zapadły.
– Wprowadzenie stanu epidemii pozwala ministrowi zdrowia na obszarze Polski, a wojewodom na obszarach województw na delegowanie określonych osób do walki z wirusem – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.- W galeriach handlowych nadal będą otwarte sklepy spożywcze, te sprzedające środki czystości czy kioski – dodał minister.
– Od 25 marca wprowadzony będzie obowiązek zdalnego realizowania podstaw programowych przez nauczycieli – zapowiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski. Nauczyciele będą mogli wystawiać także oceny online. – Metody pracy i ilość materiału nauczyciele muszą dostosować do możliwości dzieci i uwzględnić to, że z tego samego sprzętu mogą korzystać inne osoby w rodzinie, np. zdalnie pracujący rodzice.
Piontkowski dodał, że rok szkolny nie będzie przedłużony, a terminy egzaminów nie zmieniają się.
*** Stan epidemii daje możliwość wprowadzenia:
– czasowego ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się,
– czasowego ograniczenia lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
– czasowego ograniczenia funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
– zakazu organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,
– obowiązku wykonania określonych zabiegów sanitarnych,
– nakazu udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi,
– obowiązku przeprowadzenia szczepień ochronnych.
*** Stan epidemii otwiera możliwość utworzenia w Polsce tzw. stref zero oraz stref buforowych. Co to oznacza?
- strefa zero: obszar, na którym wystąpił stan epidemii, znajdujący się bezpośrednio wokół ogniska wirusa, podlegający ograniczeniom, w szczególności zakazom, nakazom oraz środkom kontroli,
- strefa buforowa: obszar wokół strefy zero, podlegający ograniczeniom, w szczególności zakazom lub nakazom dotyczącym przemieszczania się ludzi.
*** Jaki zasady mogą zostać wprowadzone w strefie zero albo w strefie buforowej?
– czasowa reglamentację zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły;
– obowiązek poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie;
– obowiązek poddania się kwarantannie, także poza domem;
– zakaz opuszczania miejsca kwarantanny;
– czasowe ograniczenie korzystania z lokali lub terenów oraz obowiązek ich zabezpieczenia;
– nakaz ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, terenów i obiektów;
– nakaz lub zakaz przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach;
– zakaz opuszczania strefy zero przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie;
– nakaz określonego sposobu przemieszczania się;
– czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się;
– czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych;
– czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy;
– obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów;
– nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych;
– obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych;
– czasowe ograniczenie określonych zakresów działalności przedsiębiorców.
Redakcja