środa , 1 luty 2023
Home » Aktualności » Szpital zakaźny w Raciborzu – DZIŚ!!!

Szpital zakaźny w Raciborzu – DZIŚ!!!

Raciborski portal informacyjny www.naszraciborz.pl informuje o sytuacji w szpitalu rejonowym w Raciborzu który został przeobrażony całkowicie w szpital zakaźny, potocznie określany jako – jednoimienny.  Jak więc wygląda sytuacja sanitarno-epidemiologiczna w tej placówce?

Jedenastu chorych na COViD-19 leczonych na oddziale wewnętrznym I oraz ośmiu pacjentów oczekujących na wynik badań pobranych próbek na oddziale zakaźnym – takie są najnowsze dane z rana 21 marca.

Triaż, czyli segregacja medyczna prowadzone są w namiotach przed izbą przyjęć, osoby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem trafiają do osobnego budynku oddziału zakaźnego, te z COViD-19, wymagające hospitalizacji, do głównego budynku, obecnie na oddział wewnętrzny I.

*** Jak informuje nas dyrektor Ryszard Rudnik, szpital przygotował ponad 185 łóżek:

– 25 na zakaźnym (obecnie na czas oczekiwania na wynik badania);

– 35 na ginekologii,

– 29 na chirurgii,

– 28 na ortopedii,

– 17 na pulmonologii,

– 25 na wewnętrznym I,

– 6 na intensywnej terapii,

– 8 na anestezjologii,

– 15 na pediatrii.

Wczoraj zakończono adaptację pomieszczeń (strefa czysta i brudna) na chirurgii. Kolejne prace zaplanowano na neurologii. – Czeka nas decyzja co do okulistyki, laryngologii i wewnętrznego II – dodaje dyrektor.

Potrzeby kadrowe, w tym ze strony firm zewnętrznych, na obecną chwilę są zabezpieczone. Dyżury lekarzy i pielęgniarek w minimalnym wymaganym zakresie prowadzone są na miejscu, reszta kadry czeka na dyspozycje pod telefonem.

Na bieżąco realizowane są szkolenia. Firmy zewnętrzne dostarczają pożywienie. Dotarły środki zabezpieczenia osobistego. Zapasy są spore, ale ulegają szybkiemu zużyciu. Szpital korzysta z zasobów państwowych. Planuje też zakupy, m.in. wspólnie z firmą Impel kombinezonów ochronnych. Impel zapewnił szpital, że wywiąże się z zadań, jakie nakłada na niego umowa z lecznicą przy Gamowską.

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane na godz. 8:40 w sobotę 21 marca 2020. Trzy nowe przypadki zarażenia koronawirusem z województwa śląskiego to kobiety, które zgłosiły się do szpitali w Tychach, Bielsku-Białej i Bytomiu. Dwie przebywają w domu, jedna w szpitalu w Tychach. W woj. śląskim potwierdzono już 49 przypadków osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

Redakcja