środa , 1 luty 2023
Home » Aktualności » Witamy w Wielkanocny Poniedziałek. Świętujemy dalej w gronie rodzinnym.

Witamy w Wielkanocny Poniedziałek. Świętujemy dalej w gronie rodzinnym.

Witamy w Wielkanocny Poniedziałek świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Przeżywamy 18 dzień miesiąca kwietnia roku AD 2022!

I jak tam przebiega nasze świętowanie? Za nami mamy jest już pierwszy świąteczny dzień, dzisiaj natomiast mamy Poniedziałek Wielkanocny przez niektórych nazywany Lanym Poniedziałkiem. Mamy przeświadczenie, że tradycji stanie się dzisiaj zadość, tym bardziej, że obostrzenia związane z koronawirusem zostały cofnięte.  Pamiętajmy tylko, że mówimy o tradycji, nie zaś o chuligańskim laniu wodą z czego tylko popadnie. Ta tradycja wymaga kultury, taktu i wyczucia. Mamy wiarę tego, że stać nas na takie pojmowanie kultywowania tradycji.

A za oknami pogoda jest jak każdy widzi – z samego rana jest pogodnie, słonecznie ale bardzo chłodno. W trakcie dnia pogoda ma się niewiele zmienić. Będzie wiec pogodnie.  Pierwszy dzień świąt minął nam przy bardzo pięknej pogodzie. Było jednak stosunkowo chłodno. W sumie w trakcie dnia mogliśmy zasmakować pięknej pogody. Czy tegoroczny Śmigus Dyngus obędzie się bez jednej kropli deszczu? Zobaczymy. Raczej – tak.

Wszystkim naszym czytelnikom życzymy miłego świętowania w drugim dniu Święta Zmartwychwstania Pańskiego. I póki co, nie myślmy o tym, że w dniu jutrzejszym większość z nas wraca do pracy. Ale nie wszyscy. I jednym i drugim życzymy przyjemnej adaptacji do poświątecznych realiów. 

*** I dobra wiadomość – dzisiejszy dzień jest już dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 5 godzin, 55 minut i 44 sekundy!!!!

Serdecznie witamy naszych czytelników w Wielkanocny Poniedziałek 18 kwietnia br. – w 29 dniu astronomicznej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 108 dniem roku, a do jego końca pozostały 257 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 29 dzień tegorocznej astronomicznej wiosny, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb oraz aktualnych warunków atmosferycznych.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -4oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +10oC, w tej chwili wynosi około +7oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +12oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 749 – 744 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 68 – 41%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.10, zaś zmierzch około godz.: 20.19.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.45 zajdzie natomiast o godz. 19.44 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 13 godzin i 11 minut. Noc będzie więc miała 10 godzin i 49 minut. Dzisiejszy dzień jest 2 godziny i 24 minuty krótszy od najdłuższego dnia roku. Widać więc, że dzień jest dłuższy od nocy dokładnie o 2 godziny i 22 minuty. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2022 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund.

18 kwietnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 2 godziny, 24 minut i dłuższy od najkrótszego o 5 godziny, 55 minut.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Bogumiła, Bogusława, Ryszard, Alicja, Amedeusz, Apoloniusz, Bogusław, Eleuteria, Eleuteriusz, Eleutery, Flawiusz, Gosław, Gosława, Gościsław, Maria, Sabina.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Prosiłem o wszystko by cieszyć się życiem, dałeś mi życie bym cieszył się wszystkim”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy kwiecień chmurny, a maj z wiatrami, rok żyzny przed nami”.

Mamy drugi dzień świątecznego weekendu. Pogoda póki co jest w miarę poprawna. Tym razem meteorolodzy się nie pomylili. Pamiętajmy, że bywały takie lata w których wielkanocna pogoda była gorsza a czasami nawet bożonarodzeniowa z grubą warstwą śniegu. Ciekawe jak tam przebiega u Państwa realizacja naszej tradycyjnej powinności, która przypada na Lany Poniedziałek? Bardzo byśmy chcieli, by żadna niewiasta nie mogła dzisiaj ujść z suchą głową. Wszakże jak tradycja, to tradycja. Apelujemy tylko o kulturalny przebieg dzisiejszego lania.

Po świętach, coraz częściej będziemy wzrokiem sięgać w stronę weekendu kwietniowo-majowego. Zanim jednak on nastanie przed nami pozostaje do wykonania ogrom wiosennej pracy na dworze. Starajmy się wszystkie te prace realizować sukcesywnie z zachowaniem równowagi pomiędzy pracą a wypoczynkiem. Inaczej bowiem możemy dostać wiosennej zadyszka a przecież nie o to chodzi. Wszelkie jednak nasze prace determinować będzie jakość kwietniowej pogody. Wieści mówią, że w tym roku pogoda dopisze w niezbędnym zakresie.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego Wielkanocnego Poniedziałku.

Redakcja