niedziela , 23 styczeń 2022
Home » Aktualności » Witamy w Wielkanocny Poniedziałek. Świętujemy dalej w gronie rodzinnym.

Witamy w Wielkanocny Poniedziałek. Świętujemy dalej w gronie rodzinnym.

Witamy w kolejnym dniu narodowej kwarantanny w Wielkanocny Poniedziałek świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Przeżywamy 5 dzień miesiąca kwietnia roku AD 2021! Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka jesień i zima. W kolejnym dniu mamy wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa – 9 902!!! Aktualne statystyki ( poniedziałek rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 2 448 463  potwierdzonych zachorowań, dotychczas śmierć poniosło 55 005 osób! Przybyło: 64 zmarłych!!! Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce nadal i to ze zdwojoną siłą. Nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie.

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet ponownie wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Z całą pewnością nie zaszkodzi dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami.

*** Przypominamy wszystkim naszym czytelnikom ponad wszystko: kolejny dzień postarajmy się spędzić w rygorze nakazanej narodowej kwarantanny. Stosujmy bezwzględnie w obiektach publicznych maski, myjmy ręce i zachowujmy bezpieczną odległość pomiędzy osobami.

*** I jak tam przebiega nasze świętowanie? Za nami mamy jest już pierwszy świąteczny dzień, dzisiaj natomiast mamy Poniedziałek Wielkanocny przez niektórych nazywany Lanym Poniedziałkiem. Mamy przeświadczenie, że tradycji stanie się dzisiaj zadość – ale tym razem tylko w maleńkim gronie ogniska domowego ze względu na koronawirusa. Pamiętajmy tylko, że mówimy o tradycji, nie zaś o chuligańskim laniu wodą z czego tylko popadnie. Ta tradycja wymaga kultury, taktu i wyczucia. Mamy wiarę tego, że stać nas na takie pojmowanie kultywowania tradycji. A za oknami pogoda jest jak każdy widzi – z samego rana jest pogodnie, słonecznie ale bardzo chłodno. W trakcie dnia pogoda ma się jednak popsuć. A pierwszy dzień świąt minął nam przy bardzo pięknej pogodzie. Było jednak stosunkowo chłodno. W sumie jednak w trakcie dnia mogliśmy zasmakować pięknej pogody. Czy tegoroczny Śmigus Dyngus obędzie się bez jednej kropli deszczu? Zobaczymy. Raczej – nie. Wszystkim naszym czytelnikom życzymy miłego świętowania w drugim dniu Święta Zmartwychwstania Pańskiego. I póki co, nie myślmy o tym, że w dniu jutrzejszym większość z nas wraca do pracy. Ale nie wszyscy. I jednym i drugim życzymy przyjemnej adaptacji do poświątecznych realiów. Wszystko jednak z zachowaniem rygoru związanego z kwarantanną.

*** I rzecz najważniejsza w temacie koronawirusa – nie dawajmy wiary szarlatanom żyjącym wokół nas którzy nie dają wiary w koronawirusa, tym samym lekceważąc nasze zdrowie i życie. W ślad za tym ignorują wszelkie obostrzenia i nakazy. Szkoda tylko, że takie osoby nietrudno znaleźć pośród osób które zaliczane powinny być do osób o znaczącym zaufaniu publicznym. Niestety, wielu z nich nas zdradziło i robi to nadal, tylko i wyłącznie w swoim partykularnym interesie. Na głębszą ocenę tej kwestii przyjdzie jednak właściwy moment. Wcześniej czy później owi szarlatani będą chcieli spojrzeć nam w oczy! Niestety, nie będą mieli moralnego prawa by to czynić. Dlatego już dzisiaj dawajmy stanowczy odpór tego typu postawom i praktykom. Izolujmy się od nich i ich praktyk nade wszystko.

*** I dobra wiadomość – dzisiejszy dzień jest już dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 5 godzin, 9 minut i 4 sekundy!!!!

Serdecznie witamy naszych czytelników w Wielkanocny Poniedziałek 5 kwietnia br. – w 17 dniu astronomicznej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 95 dniem roku, a do jego końca pozostały 270 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 16 dzień tegorocznej astronomicznej wiosny, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb oraz aktualnych warunków atmosferycznych.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +2oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +12oC, w tej chwili wynosi około +4oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +11oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 744 – 732 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 9 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 66 – 55%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.38, zaś zmierzch około godz.: 19.57.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.13 zajdzie natomiast o godz. 19.24 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 13 godzin i 11 minut. Noc będzie więc miała 10 godzin i 49 minut. Dzisiejszy dzień jest 3 godziny i 11 minut i 1 sekundę krótszy od najdłuższego dnia roku. Widać więc, że dzień jest dłuższy od nocy dokładnie o 2 godziny i 22 minuty. Księżyc znajduje się w fazie –  ostatni kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2020 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund.

5 kwietnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 3 godziny, 11 minut i 1 sekundę i dłuższy od najkrótszego o 5 godziny, 9 minut i 4 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Abel, Anastazja, Bazyli, Modest, Olimpia, Tytus i Wiktoryn. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Prosiłem o wszystko by cieszyć się życiem, dałeś mi życie bym cieszył się wszystkim”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Marzec odmienia wiatry, deszcz miesza z pogodą, więc nie dziw, jeśli starzy czują go ze szkodą”.

Mamy drugi dzień świątecznego weekendu. Pogoda póki co jest w miarę poprawna. Tym razem meteorolodzy się nie pomylili. Pamiętajmy, że bywały takie lata w których wielkanocna pogoda była gorsza a czasami nawet bożonarodzeniowa z grubą warstwą śniegu. Ciekawe jak tam przebiega u Państwa realizacja naszej tradycyjnej powinności, która przypada na Lany Poniedziałek? Bardzo byśmy chcieli, by żadna niewiasta nie mogła dzisiaj ujść z suchą głową. Wszakże jak tradycja, to tradycja. Apelujemy tylko o kulturalny przebieg dzisiejszego lania oraz z zachowaniem warunków kwarantanny.

Po świętach, coraz częściej będziemy wzrokiem sięgać w stronę weekendu kwietniowo-majowego. Zanim jednak on nastanie przed nami pozostaje do wykonania ogrom wiosennej pracy na dworze. Starajmy się wszystkie te prace realizować sukcesywnie z zachowaniem równowagi pomiędzy pracą a wypoczynkiem. Inaczej bowiem możemy dostać wiosennej zadyszka a przecież nie o to chodzi. Wszelkie jednak nasze prace determinować będzie jakość kwietniowej pogody. Wieści mówią, że w tym roku pogoda dopisze w niezbędnym zakresie.

Pamiętajmy: #Zostanwdomu!

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego Wielkanocnego Poniedziałku.

Redakcja