czwartek , 11 lipiec 2024
Home » Aktualności » UWAGA: co robić gdy zbliża się wichura i mocne opady deszczu.

UWAGA: co robić gdy zbliża się wichura i mocne opady deszczu.

Ostrzegamy przed mogącymi wystąpić wiosennymi wichurami i intensywnymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu.  Jak widzimy po dzisiejszej nocy, taka sytuacja może przytrafić się ,,w każdej chwili”.  W trakcie takich zdarzeń prędkość wiatru może zdecydowanie przekraczać w porywach nawet do 120 km/h!!! A to jest już dla nas i naszego dobytku mega groźne.

Faktem jest, że ostrzeżenia IMGW przewidują “wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia”. IMGW zalecana wtedy dużą ostrożność, śledzenie komunikatów sytuacji pogodowej i rozwoju sytuacji pogodowej. “Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych” – ostrzega IMGW.

Każdorazowo, w związku ze zbliżającą się sytuacją pogodową także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed występowaniem niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych i apeluje o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa i ostrożność, a także – o ile nie jest to konieczne – o niewychodzenie z domu podczas silnego wiatru.

“Pamiętajcie, żeby w trakcie wichury nie zatrzymywać się pod drzewami”. Dotyczy to zarówno pieszych jak i pojazdów samochodowych.

A jak zabezpieczyć się przed wichurą oraz przed jej ewentualnymi skutkami poczytaj poniżej.

Redakcja