piątek , 27 styczeń 2023
Home » Aktualności » Witamy w Wielki Piątek. Miłego i zdrowego świętowania życzymy wszystkim naszym czytelnikom.

Witamy w Wielki Piątek. Miłego i zdrowego świętowania życzymy wszystkim naszym czytelnikom.

Witamy w kolejnym dniu kwietnia w Wielki Piątek poprzedzającym święta Zmartwychwstania Pańskiego. Przeżywamy 15 dzień miesiąca kwietnia roku AD 2022!

*** Mamy więc piątek – Wielki Piątek.

Święta Wielkanocne coraz bliżej, za nami Wielki Czwartek a od kilku godzin mamy Wielki Piątek. W wielu krajach na świecie dzień ten jest dniem świątecznym wolnym od pracy. Niestety u nas jest tylko dniem świątecznym, w związku z czym wielu z nas musi być na swoim stanowisku pracy. Coraz częściej jednak ,,sami sobie” w ramach swoich rodzin z Wielkiego Piątku robimy świąteczny Wielki Piątek, poprzez to, że bierzemy wolne w pracy. Tak jak zapowiadali meteorolodzy, minione 4 dni były dniami pięknymi pod względem pogody – słoneczne i ciepłe. To co działo się na dworze w znacznej mierze przypominało już lato. Ostatnimi laty pogoda w Wielkanoc jest w kratkę – w 2014 r. mieliśmy wspaniałą wiosenną aurę, natomiast 9 lat wstecz w 2013 r. zaskoczyła nas zima z grubą warstwą śniegu. Pamiętamy to doskonale. Czyżby więc w tym roku pogoda miała iść w ślady tej z …….? I tak być może. Jedno natomiast jest pewne – w święta nie będzie wielkiego ciepła. Z kolei piątek i sobotę pogoda zdecydowanie ,,siądzie” i będzie chłodniej, będzie chłodno i chwilami popada dosyć mocno. Póki co nic nie wspominamy o czarnym scenariuszu meteorologów według którego ma być zimno a w niektórych regionach kraju …….śnieżnie!!! Widać to już dzisiaj za oknem od samego rana – jest pochmurnie i pada. Degustujmy więc te święta tak jak na to zasługują, mamy nadzieję, że Niebiosa zadbają o to, by przebiegały one w pięknej rodzinnej scenerii. I najważniejsza kwestia o której nie powinniśmy zapominać – przed nami rozpościerają się radosne święta. Oby ta radość udzieliła nam się wszystkim. Tego Państwu i sobie życzymy.

*** I dobra wiadomość – dzisiejszy dzień jest już dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 5 godzin, 44 minuty!!!!

Serdecznie witamy naszych czytelników w Wielki Piątek 15 kwietnia br. – w 26 dniu astronomicznej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 105 dniem roku, a do jego końca pozostały 260 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 26 dzień tegorocznej astronomicznej wiosny, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb oraz aktualnych warunków atmosferycznych.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +10oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +14oC, w tej chwili wynosi około +12oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +13oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 746 – 747 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 63 – 84%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.56, zaś zmierzch około godz.: 19.44.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.51 zajdzie natomiast o godz. 19.40 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 13 godzin i 48 minut. Noc będzie więc miała 11 godzin i 12 minut. Dzisiejszy dzień jest 2 godziny i 35 minut krótszy od najdłuższego dnia roku. Widać więc, że dzień jest dłuższy od nocy dokładnie o 5 godzin i 44 minuty. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2022 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund.

15 kwietnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 2 godziny, 35 minut i dłuższy od najkrótszego o 5 godzin, 54 minuty.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Anastazja, Maro, Abel, Bazylisa, Cezariusz, Cezary, Eutyches, Maksym, Maron, Modest, Olimpia,Piotr, Potencjana, Potencjanna, Sylwester, Sylwestra, Teodor, Tytus,Wiktoryn, Wszegniew.

Motto dnia: ,,Bieda samotnemu, bo gdy upadnie nie ma, komu go podźwignąć”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Kwiecień co deszczem rosi, wiele owoców przynosi”.

Trwa Wielki Tydzień, trwamy w wielkim oczekiwaniu na Zmartwychwstanie Pańskie i przeżywamy Wielki Piątek.  Dla nas katolików powinny to być najważniejsze w roku święta. Są jednak wśród nas takie osoby które większym sentymentem darzą grudniowe święta Bożego Narodzenia. My nie czujemy się powołani do tego, by rozstrzygać tą kwestię. Zadbajmy w te dni o radość naszego ducha.

Trwająca od 26 dni wiosna jest coraz bardziej klarowna. Tak na dobrą sprawę ciepłych dni w tym okresie mieliśmy kilka, bardzo ciepłych może 3 lub 4 dni. Z utęsknieniem jednak czekamy na ustabilizowanie się pogody na znośnym ciepłym poziomie. Czekamy również na tak potrzebne opady deszczu. W przeciwnym bowiem przypadku przyroda się ,,udusi”. Deszczu potrzebujemy my, ale nade wszystko cała otaczająca nas przyroda. Dla niej ciepła i wilgotna wiosna to podstawa dobrej i terminowej wegetacji. Patrząc jednak na długoterminowe prognozy pogody do końca kwietnia wielkich zmian w pogodzie nie widać.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego Wielkiego Piątku.

Redakcja