poniedziałek , 11 grudzień 2023
Home » Aktualności » Witamy w Wielki Piątek. Miłego i zdrowego świętowania życzymy wszystkim naszym czytelnikom.

Witamy w Wielki Piątek. Miłego i zdrowego świętowania życzymy wszystkim naszym czytelnikom.

Witamy w kolejnym dniu kwietnia w Wielki Piątek poprzedzającym święta Zmartwychwstania Pańskiego. Przeżywamy 7 dzień miesiąca kwietnia roku AD 2023!

*** Mamy więc piątek – Wielki Piątek.

Święta Wielkanocne coraz bliżej, za nami Wielki Czwartek a od kilku godzin mamy Wielki Piątek. W wielu krajach na świecie dzień ten jest dniem świątecznym wolnym od pracy. Niestety u nas jest tylko dniem świątecznym, w związku z czym wielu z nas musi być na swoim stanowisku pracy. Coraz częściej jednak ,,sami sobie” w ramach swoich rodzin z Wielkiego Piątku robimy świąteczny Wielki Piątek, poprzez to, że bierzemy wolne w pracy. Tak jak zapowiadali meteorolodzy, minione 4 dni były dniami brzydkimi pod względem pogody – chłodne i mokre. To co działo się na dworze w znacznej mierze nie przypominało wiosny. Ostatnimi laty pogoda w Wielkanoc jest w kratkę – w 2014 r. mieliśmy wspaniałą wiosenną aurę, natomiast 9 lat wstecz w 2013 r. zaskoczyła nas zima z grubą warstwą śniegu. Pamiętamy to doskonale. Czyżby więc w tym roku pogoda miała iść w ślady tej z …….? I tak być może. Jedno natomiast jest pewne – w święta nie będzie wielkiego ciepła. Z kolei piątek i sobotę pogoda zdecydowanie ,,siądzie” i będzie chłodniej, będzie chłodno i chwilami popada dosyć mocno. Póki co nic nie wspominamy o czarnym scenariuszu meteorologów według którego ma być zimno a w niektórych regionach kraju …….śnieżnie!!! Widać to już dzisiaj za oknem od samego rana – jest pochmurnie i pada. Degustujmy więc te święta tak jak na to zasługują, mamy nadzieję, że Niebiosa zadbają o to, by przebiegały one w pięknej rodzinnej scenerii. I najważniejsza kwestia o której nie powinniśmy zapominać – przed nami rozpościerają się radosne święta. Oby ta radość udzieliła nam się wszystkim. Tego Państwu i sobie życzymy.

*** I dobra wiadomość – dzisiejszy dzień jest już dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 5 godzin, 14 minut!!!!

Serdecznie witamy naszych czytelników w Wielki Piątek 7 kwietnia br. – w 18 dniu astronomicznej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 97 dniem roku, a do jego końca pozostały 258 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 18 dzień tegorocznej astronomicznej wiosny, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb oraz aktualnych warunków atmosferycznych.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +2oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +3oC, w tej chwili wynosi około +2oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -1oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 746 – 744 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 2 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 93 – 98%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.35, zaś zmierzch około godz.: 20.00.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.08 zajdzie natomiast o godz. 19.17 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 13 godzin i 18 minut. Noc będzie więc miała 10 godzin i 42 minuty. Dzisiejszy dzień jest 3 godziny i 5 minut krótszy od najdłuższego dnia roku. Widać więc, że dzień jest dłuższy od nocy dokładnie o 5 godzin i 14 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2023 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund.

7 kwietnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 3 godziny, 5 minut i dłuższy od najkrótszego o 5 godzin, 14 minut.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Donat, Herman  oraz  Asumpta, Epifaniusz, Hegezyp, Jan Chrzciciel, Józef, Krystian, Maria, Przecław, Przedsław.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: „Całe dobro, jakie nas otacza, to właśnie suma pojedynczych odpowiedzi na radosne sygnały dobrych ludzi. Ale te sygnały wysyła każdy z nas. Dobre sygnały. I złe. A im więcej wysyłamy tych dobrych, tym większe szanse, że ludzie odpowiedzą nam tym samym.”

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: „Jeśli w Wielki Piątek deszcz kropi, radujcie się chłopi”.

Trwa Wielki Tydzień, trwamy w wielkim oczekiwaniu na Zmartwychwstanie Pańskie i przeżywamy Wielki Piątek.  Dla nas katolików powinny to być najważniejsze w roku święta. Są jednak wśród nas takie osoby które większym sentymentem darzą grudniowe święta Bożego Narodzenia. My nie czujemy się powołani do tego, by rozstrzygać tą kwestię. Zadbajmy w te dni o radość naszego ducha.

Trwająca od 18 dni wiosna jest bardzo krnąbrna. Tak na dobrą sprawę ciepłych dni w tym okresie mieliśmy kilka, bardzo ciepłych może 3 lub 4 dni. Z utęsknieniem jednak czekamy na ustabilizowanie się pogody na znośnym ciepłym poziomie. Czekamy również na tak potrzebne wiosenne opady deszczu. W przeciwnym bowiem przypadku przyroda się ,,udusi”. Deszczu potrzebujemy my, ale nade wszystko cała otaczająca nas przyroda. Dla niej ciepła i wilgotna wiosna to podstawa dobrej i terminowej wegetacji. Patrząc jednak na długoterminowe prognozy pogody do końca kwietnia wielkich zmian w pogodzie nie widać.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego Wielkiego Piątku.

Redakcja