sobota , 8 Sierpień 2020
Home » Aktualności » ,,Styczeń, styczeń, wszystko studzi – rośliny, zwierzęta i ludzi”. Zimy nadal nie ma.

,,Styczeń, styczeń, wszystko studzi – rośliny, zwierzęta i ludzi”. Zimy nadal nie ma.

Wkroczyliśmy w drugą połową stycznia br. Tymczasem na dworze nie ma żadnego śladu po zimie która przecież trwa. Tyle tylko, że w kalendarzu. I nie zmieni tego pojawiający się nocny przymrozek i lekka ślizgawica na drogach o poranku. W tym miejscu uzasadnione wydaje się być pytanie – czy taka sytuacja pogodowa wyczerpuje znamiona zimy na którą wielu z nas czeka? Zapewne nie, ale przecież na zimę w wydaniu ekstremalnym nikt z nas nie czeka. Niepotrzebne jest nam takie ekstremum i poważne utrudnienie w naszym funkcjonowaniu. Jednym słowem – zima tak, ale rozsądna. Tyle tylko, ze nawet tej oczekiwanej ,,mini” zimy nie ma.

Za sobą mamy już 3 pierwsze robocze dni tygodnia, przed nami stoją dni kolejne. Oby nie były one gorsze. A dzień jako taki robi swoje i z dnia na dzień jego długość wydłuża się kosztem nocy. Tak to już będzie do samej wiosny a potem do lata. Muszą Państwo przyznać, że patrząc za poranne a zwłaszcza popołudniowe okno widzimy już w sposób znaczący fakt wydłużania się dnia kosztem nocy. I tak do wiosny. Szerokie grono osób aktualnie przebywa na zimowym wypoczynku w ramach trwających zimowych feriach. Powoli mija pierwszy ich tydzień. Mamy nadzieję, że w trakcie 2 tygodniowych ferii wypoczną wszyscy. W związku z tym przypominamy, że ferie trwają. Miłego dzionka życzymy wszystkim naszym czytelnikom.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników w czwartek 16 stycznia br. w 26 dniu astronomicznej i kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 16 dniem roku, do jego końca pozostało więc 350 dni ( rok 2020 jest bowiem rokiem przestępnym ).

Przeżywamy 26 dzień tegorocznej astronomicznej i kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +1oC.  W trakcie dnia podniesie się do około +5oC, w tej chwili wynosi  około +2oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +4oC!!! Dzień z rana jest bardzo pogodny ale pochmurny. Ciśnienie atmosferyczne lekko pójdzie w górę i wynosić będzie w granicach 755 – 751 mmHg!!!!, wiatr osiągnie siłę 2 – 7 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 75 – 73%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.01, zaś zmierzch około godz.: 16.49.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.39 zajdzie natomiast o godz. 16.13 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i  34 minuty. Noc będzie więc miała 15 godzin i 26 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 0 godzin, 31 minut i 41 sekund. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia o 6 godzin i 52 minuty. Księżyc znajduje się w fazie – ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 16 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin i 48 minut,  24 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 31 minut i 41 sekund!!!!!!

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Marceli, Waldemar, Waleriusz, Włodzimierz i Piotr. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet ,,zimowych” kwiatów.

Motto dnia: ,,Co szaleństwo podyktuje, w to zazdrość uwierzy”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Styczeń, styczeń, wszystko studzi – rośliny, zwierzęta i ludzi”.

Za nami jest już pełna połówka miesiąca stycznia, dzień wydłużył nam się w stosunku do najkrótszego dnia w roku o ponad pół godziny. Na dworze zamiast zimy mamy wiosnę. To są fakty ,,dzisiejszego dnia”. Apelujemy do wszystkich by na tyle ile się tylko da wychodzić na dwór by zaczerpnąć świeżego powietrza ( o ile takowe wokół nas jest ze względu na zadymienie z przydomowych kotłowni ) oraz pochłonąć jak największą ilość promieni słonecznych. Tylko to gwarantuje nam, że poprawi nam się nasze wisielcze samopoczucie. Tymczasem kontynuujemy długi, bo 5-dniowy tydzień pracy. Ale dobra wiadomość – tydzień leci nam już z górki i spokojnie możemy już spoglądać w stronę kolejnego 2-dniowego weekendu. Ten rozpocznie się już jutro.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego czwartku.    Redakcja