poniedziałek , 10 Sierpień 2020
Home » Aktualności » ,,Około dnia świętej Marty, ze żniwami już nie żarty”. Witamy w kolejnym letnim dzionku.

,,Około dnia świętej Marty, ze żniwami już nie żarty”. Witamy w kolejnym letnim dzionku.

Witamy w kolejnym dniu narodowej kwarantanny. Przeżywamy miesiąc maj. Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Aktualne statystyki ( czwartek rano ) dla Polski wyglądają nadal bardzo źle: 45 031 potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosły 1 709 osoby! Widzimy więc, że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce nadal. Nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań spada, ale końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Pomimo luzowania obowiązujących rygorów,  nie zaszkodzi dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami.

*** Przypominamy wszystkim naszym czytelnikom ponad wszystko: kolejny dzień postarajmy się spędzić w rygorze nakazanej ,,poluzowanej”  narodowej kwarantanny. Stosujmy bezwzględnie w obiektach publicznych maski, myjmy ręce i zachowujmy bezpieczną odległość pomiędzy osobami.

Przychodzi nam przeżywać ostatnie 2 dni lipca. A oznacza to tylko to, że do końca wakacji pozostaje nam niemal równy miesiąc. Pogoda na dworze od kilku dni przypomina bardziej tropic niż letnią pogodę w środkowej Europie. Mamy ciepły i duszny czwartek. Tak jak zapowiadali meteorolodzy pogoda powoli ma się stabilizować na poziomie powiedzmy średnim z lekka tendencją w stronę gorąca. Generalnie jednak większość dni z pierwszej dekady sierpnia będzie tzw. średnio temperaturowych. Jak więc widzimy lato trwa w najlepsze. Korzystajmy więc z jego uroków niezależnie od tego jakie by one nie były. I pamiętajmy – pracujemy tylko tyle ile jest to niezbędne, pozostały czas przeznaczamy na wypoczynek i wakacyjny relaks. To z pożytkiem dla naszego zdrowia i na dobre samopoczucie. Miłego dnia życzymy.

Serdecznie witamy naszych czytelników w czwartek 30 lipca br. – w 39 dniu kalendarzowego lata. Dzisiejszy dzień jest 208 dniem roku, do jego końca pozostało więc 158 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 39 dzień tegorocznego lata, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła +19oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +26oC, w tej chwili wynosi około +24oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +28oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 746 – 742 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach  88 – 55%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 04.34, zaś zmierzch około godz.: 21.10.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.11 zajdzie natomiast o godz. 20.34 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 15 godzin i 23 minuty. Noc będzie więc miała 8 godzin i 37 minut. Dzisiejszy dzień jest 7 godzin i 18 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest dłuższy od nocy o 6 godzin i 50 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 26 sekund. 29 lipca jest krótszy od najdłuższego dnia o 1 godzinę, 5 minut i 43 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 7 godzin, 14 minut i 22 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Julia, Julita, Ludmiła i Maryna. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny letni bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Różnica między niemożliwym a możliwym leży w ludzkiej determinacji”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Około dnia świętej Marty, ze żniwami już nie żarty”.

Za oknem jest bardzo piękna pogoda. Patrząc na prognozy pogody dzisiaj będzie ciepło, możliwe są nadal burze. Nie powinno nas to jednak zniechęcać do spędzenia dzisiejszego dnia po pracy na dworze. Aż się prosi, by zorganizować maleńki wypoczynek w cieniu drzew z zimnymi napojami w tle. Dzisiejszy dzień może być doskonałą okazją do miłego spędzenia popołudnia i wieczoru. Zachęcamy. Pamiętajmy jednak o cieple i o możliwych dynamicznych zmianach pogody. I niech nas nie zniechęca chmara komarów czekających tylko na to byśmy pojawili się na dworze.

*** Pamiętajmy jednak cały czas o obowiązującej kwarantannie o złagodzonym wymiarze: #Zostanwdomu!

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy mimo wszystko pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego czwartku.

Redakcja