poniedziałek , 26 wrzesień 2022
Home » Aktualności » ,,Na nawrócenie świętego Pawła połowa zimy przepadła”.Witamy w środowy poranek.

,,Na nawrócenie świętego Pawła połowa zimy przepadła”.Witamy w środowy poranek.

Przeżywamy 26 dzień 2022 r. Przed nami niemal cały rok kolejny. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny rok nie był gorszy od tego który minął.

Środa jest 36 dniem kalendarzowej Zimy. Za oknem w dalszym ciągu mamy odwilż, w stosunku do ostatnich dni ociepliło się na tyle, że zalegający śnieg szybko znika.  Pozostało go już niewiele. Patrząc w prognozy pogody widzimy, że możemy się spodziewać wyraźnego  i dłuższego ocieplenia. Śnieg z całą pewnością lada co zniknie. Czy i kiedy spadnie kolejny – trudno wyrokować. Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 59 minut i 26 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

kogutJak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 53 420!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( środa rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 4 637 776  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosło 104 373 osób! Przybyło: 276 zmarłych!!! ( są to dane za wtorek ).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa V fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** W lekko zimowej scenerii przeżywamy ostatnie dni stycznia. Tak, tak – nie chce się wierzyć, że miesiąc styczeń ,,dogorywa” i chyli się ku końcowi. To już za kilka dni nastanie luty. Jaki on będzie trudno z perspektywy dzisiejszego dnia wyrokować. Wiemy natomiast jaki był i jest styczeń. Otóż w przeważającej mierze przyniósł on lekką i umiarkowaną zimę taką z lekkim mrozem i śniegiem. Chociaż kilka dni było prawdziwie zimowych jak to zawdy bywało. W tym roku wyjątkowo styczeń ma wyraźnie zimowe akcenty, tak jak to bywało wielokrotnie w minionych latach. Przypominamy wszystkim naszym czytelnikom, że dzisiaj mija 77 lat od czasu kiedy wojska radzieckie wkroczyły do Rud. Był to fragment II wojny światowej. Dzisiaj po 77 latach przychodzi nam rozpamiętywać tamte dni. Coraz mniej pozostało już wśród nas osób które pamiętają 26 styczeń 1945 roku i tamte czasy. Coraz bardziej będziemy więc musieli posiłkować się wiedzą historyczną zawartą w książkach, filmach i innych nośnikach. Oby tylko udało się trwale udokumentować prawdę o tamtych czasach. Przez wiele lat była ona ukrywana i przeinaczana. Dzisiaj już wiemy jak było!*** Dni mamy krótkie ( ale już coraz dłuższe ), wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami biegnie miesiąc styczeń. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy w 2022 rok.

Serdecznie witamy naszych czytelników w środę 26 stycznia br. – w 36 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 26 dniem roku, a do jego końca pozostało 339 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +2oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +3oC, w tej chwili wynosi około +1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +1oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 752 – 754 mmHg, wiatr osiągnie siłę  0 – 2 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 96 – 89%, prawdopodobieństwo opadów 5%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.51, zaś zmierzch około godz.: 17.05.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.27 zajdzie natomiast o godz. 16.29 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 9 godzin, 2 minuty i 55 sekund. Noc będzie więc miała 14 godzin, 57 minut i 5 sekund. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 59 minut i 26 sekundy dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 5 godzin i 56 minut i 8 sekund. Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

26 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 20 minut i 39 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 59 minut  i 26 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Paula, Tytus  oraz  Andrzej, Ksenofont, Leon, Leona, Skarbimir, Teogenes, Tymoteusz, Żeligniew.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Uczenie się to skarb, który będzie towarzyszył swojemu właścicielowi, gdziekolwiek pójdzie”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Na nawrócenie świętego Pawła połowa zimy przepadła”.

Tak jak wspominaliśmy wyżej, w kalendarzu nadal mamy zimę, ale z każdym kolejnym dniem coraz częściej spoglądać będziemy w kierunku wiosny. Łatwo spojrzeć w kalendarz, by wyliczyć za ile dni nadejdzie ta kalendarzowa. Gorzej natomiast jest z tym, by skutecznie i trafnie przewidzieć termin nadejścia tej prawdziwej wiosny. A z tym bywa różnie. Pamiętamy z naszego życia, że kilkanaście lat temu wiosna nadeszła już w lutym. Wtedy to wielu z nas właśnie w tym miesiącu w koszulce z krótkimi rękawami grabiło liście na swoim ogrodzie. Bywa również jednak i tak, że wiosna nie potrafi nastać nawet do zimnej Zośki i 3 zimnych ogrodników. A te jak wiemy przypadają w ……. środku maja! Jak będzie w tym roku – trudno dzisiaj jest wyrokować. A może jednak w tym roku nadejdzie do nas prawdziwe Przedwiośnie? Byłoby fajnie. Tyle tylko, że nadal mamy prawo oczekiwać prawdziwej zimy ale w łagodnym jej wydaniu. Czy taka jeszcze do nas nadejdzie?

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej środy.

Redakcja