środa , 19 czerwiec 2024
Home » Aktualności » Dzień jest już dłuższy od najkrótszego w roku o ponad godzinę! Idzie ku ….. wiośnie.

Dzień jest już dłuższy od najkrótszego w roku o ponad godzinę! Idzie ku ….. wiośnie.

Przeżywamy 27 dzień 2022 r. Przed nami niemal cały rok kolejny. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny rok nie był gorszy od tego który minął.

Czwartek jest 37 dniem kalendarzowej Zimy. Za oknem w dalszym ciągu mamy odwilż, w stosunku do ostatnich dni ociepliło się na tyle, że zalegający śnieg szybko znika.  Pozostało go już niewiele. Patrząc w prognozy pogody widzimy, że możemy się spodziewać wyraźnego  i dłuższego ocieplenia. Śnieg z całą pewnością lada co zniknie. Czy i kiedy spadnie kolejny – trudno wyrokować. Póki co meteorolodzy zapowiadają pogodową degrengoladę z potężnymi wichurami. Zacznie się już dzisiaj i wszystko potrwa aż do poniedziałku. Miejmy się na baczności. Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 1 godzinę, 2 minuty i 23 sekundy dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

kogucikJak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 57 659!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( czwartek rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 4 695 435  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosło 104 636 osób! Przybyło: 262 zmarłych!!! ( są to dane za środę ).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa V fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** Dzisiejszej nocy minęła na lekkim plusie. A od samego rana mamy ,,jesienny” dzionek. Patrząc na prognozy pogody w perspektywie czasu do 10 lutego br. będziemy mieli następującą sytuację – w nocy będzie lekki mróz ( a więc zima ), w dzień z kolei temperatury będą dodatnie. Obawiamy się więc, że również w tym okresie może być ciężko. Jednak nie przekreślajmy definitywnie ewentualnych widoków na śnieg i mróz.

Tymczasem przed nami jest ostatni styczniowy weekend a do końca stycznia pozostało nam zaledwie kilka dni. Dokładnie 5 dni. A potem już tylko luty. I jak tu nie mówić o tym, że czas pędzi. Przecież jeszcze żywo w pamięci mamy minione święta, nowy rok, święto Trzech Króli, Dzień Babci i Dziadka a tutaj już na horyzoncie pojawiają się Walentynki i Tłusty Czwartek, Post a potem Wiosna i wiosenne święta wielkanocne. A i za Przedwiośniem warto by było się co nieco rozejrzeć. Tak oto nasze życie mija z dnia na dzień i to ile z niego zaczerpniemy dla siebie zależy w głównej mierze od nas samych. Przeżywajmy więc każdy kolejny dzień tak, by jak najwięcej mieć z niego korzyści i przyjemności – dla siebie, swoich bliskich i znajomych. Radujmy się po prostu życiem.

*** Dni mamy krótkie ( ale już coraz dłuższe ), wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami biegnie miesiąc styczeń. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy w 2022 rok.

Serdecznie witamy naszych czytelników w czwartek 27 stycznia br. – w 37 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 27 dniem roku, a do jego końca pozostało 338 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około 0oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około -1oC, w tej chwili wynosi około +1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +1oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 750 – 746 mmHg, wiatr osiągnie siłę  2 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 95 – 86%, prawdopodobieństwo opadów 20%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.50, zaś zmierzch około godz.: 17.06.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.25 zajdzie natomiast o godz. 16.31 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 9 godzin, 5 minut i 52 sekundy. Noc będzie więc miała 14 godzin, 54 minuty i 8 sekund. Dzisiejszy dzień jest 1 godzinę i 2 minuty i 23 sekundy dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 5 godzin i 50 minut i 12 sekund. Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

27 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 17 minut i 42 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 1 godzinę, 2 minuty  i 23 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Jerzy, Witalian  oraz  Adalruna, Alruna, Chryzostom, Dacjusz, Datyw, Elwira, Henryk, Jan, Julian, Leander, Lotar, Natalis, Ninomysł, Przemysław, Przybysław, Przybyrad, Rozalia, Teodoryk, Angelika.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Wierz w marzenia, bo w nich ukryte są bramy do wieczności”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Na stycznie i lute trzeba mieć konie kute”.

Miesiąc styczeń powoli zmierza ku końcowi. Za kilka dni będziemy mogli go już w pełni i kompleksowo podsumować. Już dzisiaj jednak widać, że był to miesiąc w którym pod względem pogody mieliśmy jedno – była niewielka zima z kilkudniowym porywem. Niestety nie mieliśmy jednak tak jak to dawniej bywało – długi siarczysty mróz i znaczne opady śniegu co mogło by kwalifikować styczeń raczej do naprawdę zimowych miesięcy. Póki co, mamy zimę taką przeciętną. Ważne jednak, że jest w ogóle.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego czwartku.

Redakcja