poniedziałek , 28 Lipiec 2014

Aktualności

Było – Jest – Będzie

info

INFO z dnia 28.07.2014 r.: *** po upalnym weekendzie witamy naszych czytelników w poniedziałek. Rozpoczęty tydzień kończy miesiąc lipiec. W najbliższy piątek powitamy sierpień i drugi miesiąc wakacji letnich, *** mamy nadzieję, że zapowiadane na kolejne dni zwrotnikowe upały nie dotrą do nas w zapowiadanym wymiarze. W przeciwnym wypadku będziemy mieli przez najbliższe dni ciężkie chwile. Niech na baczności mają ... Czytaj więcej »

Trwa konkurs na najpiękniejszy kościół powiatu raciborskiego. ZAGŁOSUJMY!

rudy_kosciol

Informujemy, że trwa głosowanie na najpiękniejszy kościół w powiecie raciborskim. Już po raz drugi zapraszamy do udziału wszystkich naszych czytelników, którzy czują się związani ze swoją parafią i kościołem. Dwa lata temu plebiscyt cieszył się ogromną popularnością. Spróbujmy ponownie przyznać tytuł Najpiękniejszego kościoła. Pokażmy i tym razem, że kościół to dla nas nie tylko miejsce kultu religijnego, ale również wspólne ... Czytaj więcej »

Kto mistrzem jest? Ewa Bugdoł Mistrzem Polski jest!

Ew 3,m

Kolejny poważny start jest już za wspaniałą triathlonistą z Rud Ewą Bugdoł.  W niedzielę w prestiżowych zawodach ENEA Poznań Triathlon zawodniczka z Rud nie dała szans żadnej swojej rywalce zajmując niekwestionowane 1 miejsce. Tym samym Ewa Bugdoł zdobyła tytuł Mistrza Polski w triathlonie na dystansie długim. Ewa wypływała, wyjeździła na rowerze a następnie wybiegała łączny czas 04 h 33 min. ... Czytaj więcej »

Do gminnego święta plonów zostało kilka tygodni. Znamy starostów!

dozynki

Wakacje prawie na półmetku, trwają żniwa a to niechybna zapowiedź nadchodzących dożynek. Całego korowodu dożynek, bo to przecież i gminne i powiatowe i parafialne i diecezjalne, że o wojewódzkich nie wspomnę. Póki co skupmy się jednak na tych gminnych, które w tym roku odbędą się na terenie naszej parafii a ich gospodarzami będą jankowiczanie. Zaledwie dwa miesiące po jubileuszu 750-lecia ... Czytaj więcej »

Żniwa trwają – rolnicy cieszą się z dobrej pogody, a nam upał doskwiera niesamowicie

猛暑の中のビジネスマン

Jeśli ktoś myślał, że nasze zapowiedzi dotyczące nadchodzącego gorąca były przesadzone, to z całą pewnością po sobocie i niedzieli zmienił zdanie. Nie chcemy się z nikim licytować tym, jaka temperatura była w danym miejscu naszych miejscowości, ale w zależności od miejsca, jego zacienienia, itd. temperatura w sobotę w Rudach oscylowała w granicach 30-35oC w cieniu!!! O tym ile termometry pokazywały ... Czytaj więcej »

Uff, jak gorąco!

lod

Mamy niedzielę 27 lipca 2014 r. Jest parę minut przed 10.00. temperatura póki co nie jest jeszcze ekstremalna, ale w tym kierunku wyraźnie zmierza. W sobotę natomiast napływały do nas informacje dotyczące aktualnej ( sobotniej ) temperatury w Rudach. Oczywiście mamy tutaj na myśli temperaturę w cieniu. Gdyby bowiem chcieć podawać temperaturę w słońcu, to z całą pewnością mogłoby braknąć ... Czytaj więcej »

O dawnych żniwach, czyli rzecz o świętości chleba

żniwiarze,m

Rozpoczął się czas żniw. Jak co roku. Zebrane plony zapełniają powoli stodoły i spichlerze. Prace przebiegają sprawnie i szybko, bo na wieś tak, jak do innych dziedzin naszego życia dawno temu wkroczyła mechanizacja. Praca na roli nie wymaga obecnie takiego wysiłku, znoju i potu jak to bywało dawniej. O dawnych żniwach i niezwykłej nabożności z jaką nasi dziadkowie podchodzili do ... Czytaj więcej »

Lato trwa w najlepsze a upały męczą nas wszystkich

gorąco

Ostatni weekend tegorocznego lipca z całą pewnością zapamiętamy długo. Będzie ciepło, duszno i parno. Afrykański front ciepłego powietrza coraz mocniej obejmuje nasz obszar, od dzisiaj nie ma więc już żartów. Temperatura w trakcie dnie wysoko przekroczy nasze wyobrażenie. Nawet jeżeli temperaturę zmierzymy w cieniu, skala termometru wskaże prawie 3,5 dychy!!! Jak przetrwać te dni? Najlepiej będzie, jeżeli od zaraz we ... Czytaj więcej »

Ten weekend upłynie nam przy pięknej muzyce

muzyka

Najbliższa niedziela zapowiada się niezwykle ciekawie dla miłośników muzyki w Rudach ale również w Raciborzu. Już po raz XIX w ramach Festiwalu „Muzyka w starym opactwie” w rudzkiej bazylice zabrzmi muzyka nawiązująca do wielkich tradycji rudzkiego opactwa. Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach, malowniczy kompleks budynków poklasztornych wraz z pięknie utrzymanym parkiem dają świadectwo wielkiej historii, ale równocześnie zobowiązują do kontynuacji, ... Czytaj więcej »

O Panie, daj mi pewną rękę, dobre oko, doskonałą uwagę, bym nie pozostawił za sobą płaczącego człowieka!!!

krzysztof

Modlitwa kierowców: ,,O Panie, daj mi pewną rękę, dobre oko, doskonałą uwagę, bym nie pozostawił za sobą płaczącego człowieka. Ty jesteś Dawcą Życia – proszę Cię przeto, spraw bym nie stał się przyczyną śmierci tych, którym Ty dałeś życie. Zachowaj, o Panie, wszystkich którzy będą mi towarzyszyć od jakichkolwiek nieszczęść i wypadków. Naucz mnie, bym kierował pojazdem dla dobra drugich ... Czytaj więcej »