czwartek , 17 Kwiecień 2014

Aktualności

Było – Jest – Będzie

info

INFO z dnia 17.04.2014 r.: *** Wielki Czwartek otwiera okres świat Wielkanocy. To w Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików oraz starokatolików, którego istotą jest celebracja Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, *** na dworze mamy słoneczny ale mroźny dzień. Według zapowiedzi meteorologów to właśnie czwartek ma być przełomowy w pogodzie. Od dzisiaj ma być już ... Czytaj więcej »

Lider Serie ,,A” jest goły? Falstart, czy obraz rzeczywistości?

dogrywka

Gorzką gorycz porażki musieli przełknąć zawodnicy LKS ,,BUK” Rudy w niedzielne popołudnie. Porażka na swoim boisku, porażka z 9-tą drużyną w tabeli, porażka z drużyną która jesienią uległa naszej drużynie u siebie 0:5,  porażka w chwili, kiedy publicznie ogłoszony został zamiar awansu do ligi okręgowej. Katastrofalna forma drużyny widoczna była już w przygotowaniach do sezonu i potyczkach z Ochojcem i ... Czytaj więcej »

Kozia sprzątała

smieci

W sobotę 12 kwietnia br. po raz kolejny z inicjatywy sołtysa i Rady Sołeckiej odbyło się sprzątanie miejscowości Ruda Kozielska. Akcja ta już od paru lat odbywa się cyklicznie w okresie wiosennym. W sobotnie przedpołudnie zebrała się grupa kilkudziesięciu osób ( w tym dzieci i młodzież) i ruszyła w teren. Systematyczne, coroczne sprzątanie sprawia, że na całe szczęście tych śmieci ... Czytaj więcej »

Międzynarodowa wizyta studyjna w rudzkim MOW-ie

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2 kwietnia 2014 r. w rudzkim Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym odbyła się wizyta studyjna w ramach programu Edukacja i Kultura. Środek odwiedzili goście z prawie całej Europy, między innymi: Portugalii, Hiszpanii, Niemiec i Anglii. Na początku wizyty goście zobaczyli prezentację multimedialną opisującą funkcjonowanie MOW w Rudach, od pracy w szkole, poprzez pracę gabinetu pedagogiczno-psychologicznego, po pracę na internatach. Czytaj więcej »

Wielkanocne Świętowanie

krzyz

Rezurekcja ponad wszystko Wielu katolików świętowanie Wielkanocy ogranicza do uczestnictwa w niedzielnej Mszy rezurekcyjnej. Ta poranna Msza św. z uroczystą procesją, obok Bożonarodzeniowej „Pasterki”, stała się elementem folkloru chrześcijańskiego. Na „Rezurekcję” przychodzą nawet ci, którzy zwykle zaniedbują obowiązek uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii. Jednak czy świętowanie tego najważniejszego chrześcijańskiego święta można sprowadzić tylko do uczestnictwa w „Rezurekcji”? Czytaj więcej »

Zachęcamy, by świętowanie Wielkanocy rozpocząć już w Wielki Czwartek wieczorem

mycie nog

W świadomości większości z nas Święta Wielkanocne to Niedziela Zmartwychwstania i Wielkanocny Poniedziałek. Tymczasem do tajemnicy zbawienia należy Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie Pana naszego Jezusa Chrystusa. Zanim zaśpiewamy radosne Alleluja, a dzwony kościoła obwieszczą Zmartwychwstanie, rozważamy tajemnicę Męki i Śmierci Pana Jezusa. Krzyża i Zmartwychwstania oddzielić od siebie nie można. Czytaj więcej »

Witamy w Wielki Czwartek

czwartek

Niektórzy z nas, na wieść o tym, że mamy już czwartek – Wielki Czwartek, wpadną w nie lada zakłopotanie. Toć to już niemal święta. Nasza redakcja na łamach naszego wydawnictwa od dawna ostrzegała, że czas ma to do siebie, że szybko mija i nawet się nie zorientujemy a tu już trzeba będzie iść do Bożego Grobu. Mamy nadzieję, że z ... Czytaj więcej »

Pasję znajdują w eterze

Rad 2,m

Klub krótkofalowców z Kuźni Raciborskiej o tajemniczo brzmiącej nazwie SP9PRR działający przy OSP Siedliska oficjalnie istnieje dopiero od sześciu lat, ale na swoim koncie zgromadził już wiele osiągnięć i trofeów. Na pierwszym spotkaniu grupy inicjatywnej w 2008 roku, które było też zebraniem założycielskim obecne były zaledwie cztery osoby. Dziś na spotkaniach klubu pojawia się kilkanaścioro a nawet kilkadziesięcioro zapaleńców płci ... Czytaj więcej »

Młode Koziołki też poległy w Bieńkowicach

koziolek smutny

Podobnie jak drużyna seniorów, nasza młodzież wybrała się do Bieńkowic, na swoje drugie spotkanie w rundzie wiosennej. Po zwycięstwie w pierwszym meczu, do Bieńkowic jechaliśmy z nadziejami na sukces, ale też z niepewnością. Braki kadrowe, roszady w składzie, jak drużyna sobie poradzi bez podstawowych zawodników. Nie mały ból głowy przed pierwszym gwizdkiem sędziego miał opiekun naszej młodzieży …… Czytaj więcej »