czwartek , 23 maj 2024
Home » Aktualności » Grzegorzu – Pamiętamy! Spoczywaj w Pokoju w Twojej umiłowanej śląskiej ziemi i graj nam po wsze czasy!

Grzegorzu – Pamiętamy! Spoczywaj w Pokoju w Twojej umiłowanej śląskiej ziemi i graj nam po wsze czasy!

W bieżącym miesiącu mija 5 lat od śmierci naszego wielkiego przyjaciela – Grzegorza Spyry. Przypominamy ten czas i to zdarzenie bowiem doskonale wiemy jakim On był Wielkim Ślązakiem, człowiekiem który tworzył, zgłębiał i utrwalał nasze wspólne wartości i tradycje. Jego twórczość pozostanie z nami na zawsze.  Niech jego cmentarny pomnik – fortepian gra nam po wsze czasy.  Grzegorzu – Pamiętamy! Spoczywaj w Pokoju!

*** Nasz materiał z maja 2019 r. :

Z wielkim smutkiem i w głębokim żalu informujemy, że zmarł Grzegorz Spyra, muzyk, kompozytor, współtwórca śląskiej kultury. Nasz wielki PRZYJACIEL.  Miał 76 lat. Uroczystości pogrzebowe Grzegorza Spyry planowane są na czwartek 2 maja 2019 roku w Rudach w Bazylice o godz. 10.00. Grzegorzu – Spoczywaj w Pokoju w Twojej umiłowanej śląskiej ziemi! Rodzinie zmarłego i jego przyjaciołom składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Grzegorz Spyra urodził się w Gliwicach 2 listopada 1943 r. Przez wiele lat mieszkał w Chorzowie skąd wraz z rodziną przeprowadził się do Rud, gdzie mieszkał na Kolonii Renerowskiej. Przez cały ten okres rodzina Spyrów szukała swojego miejsca na ziemi. Ostatecznie znaleźli go kilka kilometrów od Rud w Szymocicach. To tutaj razem z żoną Jadwigą zbudowali marzenie swojego życia – śląską gospodę –  Spyrówka. Lokal stał się miejscem spotkań wielu artystów i domem wielkiego śląskiego muzykowania. Klimat jaki udało się zbudować w tym miejscu predysponowało Spyrówkę do niepowtarzalnych śląskich miejsc na śląskiej ziemi.

Jadwiga i Grzegorz Spyra byli szczęśliwi, że do Szymocic i okolic udało im się ściągnąć również najbliższych. Choć łatwo ponoć nie było. – Gdy podjęliśmy decyzję o przeprowadzce trzeba było sprzedać w Chorzowie wszystko co mieliśmy. Córce, wtedy jeszcze studentce, trudno było się z tym pogodzić. “Co ja tam będę robić?” – pytała. Dziś jest szczęśliwą mieszkanką Rud i nie wyobraża sobie innego życia – przyznają państwo Spyra.

Grzegorz Spyra był założycielem i liderem zespołu „Antyki” ale też współtwórcą popularnego cyklu programów telewizyjnych „Sobota w Bytkowie”, „Gospoda u Gruchlików”, „Zapiski Erwina Respondka” oraz „Wesoło, czyli smutno”.

Grzegorz Spyra to też twórca muzyki dla potrzeb programów TV. Autor muzyki do musicalu „Zolyty”. Wydał autorski album muzyczny z utworami do słów Zbigniewa Stryja; oparte na niej zostało widowisko „To jest … Śląsk” .

Był absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach. W 1969 r. uzyskał tytuł magistra sztuki.

Członek zwyczajny ZAiKS (Stowarzyszenia Autorów i Kompozytorów Scenicznych), członek rzeczywisty SPAM (Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków).

Grzegorz Spyra był twórcą ścieżek dźwiękowych do programów telewizyjnych, a także autorem muzyki do musicalu Zolyty. Wydał autorski album muzyczny z utworami do słów Zbigniewa Stryja. Na jego podstawie powstało widowisko „To jest… Śląsk.”

W wywiadzie dla DZ powiedział kiedyś:

– Komponuję muzykę, inspirowaną śląskimi motywami, a one mają rozmaite korzenie. Taka muzyka otaczała mnie od dzieciństwa. Bo dla mnie Śląsk i muzyka to są rzeczy poważne, a nie zestaw komercyjnych chwytów.

– Pomyślałem, dlaczego nie pokazać śląskiej kultury na estradzie?

Twórczość Grzegorza Spyry jest przeogromna. Napisał ponad 300 utworów, jest twórcą muzyki do 72 programów TV, z jego piosenek korzysta Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk”.

Twórczość zmarłego obejmuje m.i. takie pozycje jak:

*** Kasety magnetofonowe (19 szt. m.in.)

„Wściekły moplik Hanka” nr 1 i 2,

„Muzyka dla pryka”,

„Przytul mnie mamusiu”,

„Sobota w Bytkowie” 1-8,

„Książę Lipin”,

„Nasz stary Ślązek” nr 1 i 2,

„A za łoknym kolynda” – śląskie pastorałk

*** Płyty kompaktowe:

Przeboje „Soboty w Bytkowie”

„Nasz Stary Ślązek”

śląskie pastorałki – „A za łoknym kolynda”

„Śpiewnik z familoków”

„ANTYKI” i przyjaciele”

„Łobrozki ze Śląska”

„To jest … Śląsk”

„Bioły wągiel”

„Śląsk serca kawałek”

„Wilijo u nos”

*** Kasety Video:

„Elwer Show” nr 1 i 2

„Sobota w Bytkowie”

„Jo siedza przi piwie”

„Zolyty”

*** Śpiewniki:

„Pośpiywomy po naszymu”

„Nasz stary Ślązek”

„Śpiewnik z familoków”

„Kolędy i pastorałki śląskie”

„A za łoknym kolynda” – śpiewnik pastorałek śląskich

„Tukej jest mój dom” – śpiewnik na chór.

Kiedy Magda Gessler stołując się w ich gospodzie powiedziała: Jak można zainwestować na wsi takie pieniądze?

Odpowiedź była natychmiastowa i oczywista – Chcieliśmy spełnić marzenie, a zyskaliśmy to co najważniejsze: swoje miejsce na ziemi – mówią państwo Jadwiga i Grzegorz Spyra, artyści, pasjonaci.

– Wspaniale się tu mieszka. Spokojnie, dużo zieleni, sporo gości nas odwiedza – mówi pani Jadwiga. Przyznają, że Chorzów przyjeżdża teraz do nich. – Czasem i całe autokary, i władze miasta – cieszy się pan Grzegorz. Odwiedzają ich znani artyści, przyjaciele nie tylko ze Śląska. Niedawno był Zbigniew Wodecki, była i Magda Gessler. – Miejscem była zachwycona, stwierdziła, że żaden stylista by tego lepiej nie wymyślił! – uśmiecha się pani Jadwiga.

Grzegorz Spyra komponował do ostatnich dni swojego życia.  Mawiał – Tu nad naszymi głowami ( mieszkanie nad gospodą ) mam studio – śmiał się.

“U nos na Śląsku rodzina rzecz świynto” – to jedna z najbardziej lubianych, skomponowanych przez Grzegorza piosenek.

Redakcja