czwartek , 11 lipiec 2024
Home » Aktualności » ,,Zjawia to Elżbieta święta, czy ta zima będzie cięta” – i co Wy na to?

,,Zjawia to Elżbieta święta, czy ta zima będzie cięta” – i co Wy na to?

http://www.dreamstime.com/royalty-free-stock-photo-image31340215

Mamy już drugą połowę listopada 2019 r. więc miesiąc ten szybkimi krokami zmierza ku końcowi. Każdego kolejnego dnia pogoda coraz bardziej może przypominać okres zimowy, albo bardzo ponurą jesień. Tymczasem tak nie jest i zimy z cała pewnością do grudnia nie będzie. Wydaje się to potwierdzać pogoda z dzisiejszego poranka, za oknem mamy piękny dzionek. Jak już wczoraj pisaliśmy, za nami jest już przedostatni tegoroczny ,,normalny” weekend. W kościele katolickim w dniu dzisiejszym przypada wspomnienie Św. Elżbiety, która ma nam pokazać jak będzie nadchodząca zima. Zachęcamy więc do obserwowania dzisiejszej pogody, a potem stawianie swoich własnych ludowych prognoz i czekanie na to czy się sprawdzi. Póki co wtorek jest ,,prawie” letni, a temperatura jest stosunkowo wysoka.  W takich to warunkach dane nam będzie przeżywać drugi roboczy dzień nowego tygodnia. Zapominalskim przypominamy, że za niespełna 2 tygodnie rozpoczniemy tegoroczny Adwent. A potem do świąt pozostanie nam naprawdę niewiele. Raptem pełne 4 tygodnie.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 19 listopada br. w 57 dniu kalendarzowej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 323 dniem roku, do jego końca pozostały więc dokładnie 42 dni.

Przeżywamy 57 dzień tegorocznej kalendarzowej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +7oC.  W trakcie dnia podniesie się do około +12oC, w tej chwili wynosi  około +11oC. Temperatura odczuwalna może wynosi +12oC. Dzień jest pogodny i chwilami lekko zachmurzony. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 747 -744 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 83 – 63%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.29, zaś zmierzch około godz.: 16.32.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.06 zajdzie natomiast o godz. 15.58 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 52 minuty. Noc będzie więc miała 15 godzin i 8 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 0 godzin i 48 minut. Widać więc, że noc jest już dłuższa od dnia o 6 godzin i 16 minut. Księżyc znajduje się w fazie – ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 19 listopada jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin i 32 minuty, 19 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 47 minut i 46 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Elżbieta, Paweł, Seweryn, Salomea, Kryspin, Barbara. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet jesiennych kwiatów.

Motto dnia: „Silniejszy jest zawsze ten, kto się uśmiecha, a nie ten, kto unosi się gniewem”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Zjawia to Elżbieta święta, czy ta zima będzie cięta”.

W dniu dzisiejszym przypada wspomnienie Św. Elżbiety. To ona ma nam pokazać, jak czeka nas zima. No cóż, skoro tak, to popatrzmy wnikliwie za okno i starajmy się nakreślić plan nadchodzącej zimy. I co widać? Mamy bardzo ładny i ciepły jesienny dzień. Czy taka pogoda dotrwa do wieczoru? Na bazie tych obserwacji możemy już wieczorem postawić swoje prognozy na tegoroczną zimę.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego wtorku.    Redakcja