wtorek , 16 lipiec 2024
Home » Aktualności » ,,Gdy w listopadzie liść na szczytach drzew trzyma, to w maju na nowe liście spadnie jeszcze zima”.

,,Gdy w listopadzie liść na szczytach drzew trzyma, to w maju na nowe liście spadnie jeszcze zima”.

No i stało się. Dzisiejszym dniem kończymy drugą dekadę listopada. Innymi słowy, jeszcze tylko 10 dni i przywitamy miesiąc grudzień. Po tym fakcie 1 XII rozpoczniemy tegoroczny Adwent. I wtedy wszystko się zacznie. Już możemy się cieszyć na ten szczególny okres w roku, szczególnie zaś na możliwość wzięcia udziału w porannych Roratach, oraz niedzielnych Kiermaszach Adwentowych w rudzkim Opactwie. Dobra wiadomość jest taka, że w tym roku tych kiermaszy będzie ,,aż” 4. Wszystko za sprawą tego, że IV niedziela Adwentu przypadnie na 2 dni przed Wigilią Bożego Narodzenia. Czeka nas więc piękny okres, warto go przeżyć w szczególnym klimacie i w szczególny sposób.

Po drodze jednak ,,zaliczymy” Andrzejki, Barbórkę i Św. Mikołaja. Doprawdy, od tego okresu dzieli nas już niewielki odcinek czasu.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników w środę 20 listopada br. w 58 dniu kalendarzowej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 324 dniem roku, do jego końca pozostało więc dokładnie 41 dni.

Przeżywamy 58 dzień tegorocznej kalendarzowej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +3oC.  W trakcie dnia podniesie się do około +11oC, w tej chwili wynosi  około +9oC. Temperatura odczuwalna może wynosi +12oC. Dzień jest pogodny i słoneczny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 746 -745 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 3 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 71 – 65%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.31, zaś zmierzch około godz.: 16.31.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.07 zajdzie natomiast o godz. 15.56 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 49 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 11 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 0 godzin i 45 minut. Widać więc, że noc jest już dłuższa od dnia o 6 godzin i 22 minuty. Księżyc znajduje się w fazie – ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 20 listopada jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin i 34 minuty, 59 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 45 minut i 6 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Feliks, Hieronim, Sędzimir, Edmund, Anatol, Oktawia, Oktawiusz, Sylwester, Sylwestra i Fortunata. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet jesiennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Nie wystarczy zdobywać mądrości, trzeba z niej jeszcze korzystać”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy w listopadzie liść na szczytach drzew trzyma, to w maju na nowe liście spadnie jeszcze zima”.

Mamy środek kolejnego tygodnia. Jest to przedostatni ,,normalny” tydzień roku. Za oknem jest typowa jesień, jest jednak słonecznie. Powoli rok nam się kończy i niewiele będziemy mieli okazji ku temu, by dłużej pobyć na dworze na słońcu. Dni są już bardzo krótkie. Za 10 dni nadejdzie grudzień, tym samym rozpocznie się świąteczna atmosfera, a wtedy o poważnych pracach ( nie świątecznych ) nie powinniśmy już myśleć. Nasze umysły i oczy skierowane będą już tylko w stronę świąt. Przyznają Państwo, że czeka nas przeuroczy czas. Spożytkujmy go radośnie.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej środy.    Redakcja