piątek , 24 maj 2024
Home » Aktualności » Witamy w Wielką Sobotę AD 2022 r. Tak na dobrą sprawę święta mamy już od czwartkowego Wieczernika.

Witamy w Wielką Sobotę AD 2022 r. Tak na dobrą sprawę święta mamy już od czwartkowego Wieczernika.

Witamy w Wielką Sobotę Tygodniu bezpośrednio poprzedzającą święta Zmartwychwstania Pańskiego a więc Wielkanoc. Przeżywamy 16 dzień miesiąca kwietnia roku AD 2022!  Dzisiejszy dzień stanowi więc ostatnie chwile przed Zmartwychwstanie Pańskim. Dobrze byłoby aby dzień ten był już wolny od długich i ciężkich domowych prac. Wszakże do świąt powinniśmy przygotować się nie tylko w sferze materialnej ale również tej duchowej. Poza tym lepiej przecież w święta wejść wypoczętym niż padającym ze zmęczenia.

*** Przeżywamy więc – Wielką Sobotę.

Za nami Wielki Piątek, a od kilku godzin przeżywamy Wielką Sobotę. Znajdujemy się więc w przededniu Świąt Wielkanocnych AD 2022. Mamy nadzieję, że wszyscy zdążyliśmy na czas ze świątecznymi przygotowaniami. Dzisiejszy dzień powinien więc być już wolny od ciężkich prac. Nadeszła pora na przedświąteczny finisz. Wielu z nas w dniu dzisiejszym powinno odwiedzić kościół ze święconką, by poświęcić świąteczne potrawy ale nade wszystko by odwiedzić Boży Grób. Wierzymy, że trwamy nadal w przedświątecznym poście, wszakże taka postawa jest naszą wielowiekową tradycją. Najwyższa również pora na przygotowanie świątecznych pisanek, czyli po naszemu kroszonek. Dzisiejszy dzień, a właściwie jego cząstkę powinniśmy również przeznaczyć na wypoczynek po przedświątecznej harówie. Tak, aby w święta wejść w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Miłego świętowania życzymy.

A za oknem mamy brzydką pogodę – jest pochmurno, mży lekki deszcz i jest chłodno. W zakresie pogody nieco lepiej ma być w trakcie kolejnych godzin dzisiejszego dnia oraz świąteczną niedzielę a potem w świąteczny poniedziałek. Niestety do przyszłej środy nie zaznamy ciepła i wielkiego słońca.

Degustujmy więc te święta tak jak na to zasługują, mamy nadzieję, że Niebiosa zadbają o to, by przebiegały one w pięknej rodzinnej scenerii. I najważniejsza kwestia o której nie powinniśmy zapominać – przed nami rozpościerają się radosne święta. Oby ta radość udzieliła nam się wszystkim. Tego Państwu i sobie życzymy. Miłego świętowania!

W kalendarzu mamy już 52 dzień barbarzyńskiej agresji Rosji na Ukrainę. Jak możemy zaobserwować w środkach masowego przekazu agresorzy pokazują całemu światu z jaki zbrodniami wojennymi Rosji mamy do czynienia. O szczegółach piszemy w naszym odrębnym cyklicznym materiale – ,,Wojna Rosji z Ukrainą – Live”.

*** I dobra wiadomość – dzisiejszy dzień jest już dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 5 godzin, 1 minutę i 37 sekund!!!!

Serdecznie witamy naszych czytelników w Wielką Sobotę 16 kwietnia br. – w 27 dniu astronomicznej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 106 dniem roku, a do jego końca pozostały 259 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 27 dzień tegorocznej astronomicznej wiosny, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb oraz aktualnych warunków atmosferycznych.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +6oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +9oC, w tej chwili wynosi około +7oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +7oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 748 – 753 mmHg, wiatr osiągnie siłę 5 – 7 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 93 – 45%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.15, zaś zmierzch około godz.: 20.15.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.49 zajdzie natomiast o godz. 19.41 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 13 godzin i 52 minuty. Noc będzie więc miała 10 godzin i 8 minut. Dzisiejszy dzień jest 2 godziny i 31 minut krótszy od najdłuższego dnia roku. Widać więc, że dzień jest dłuższy od nocy dokładnie o 5 godzin i 48 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2020 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund.

16 kwietnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 2 godziny, 31 minut i dłuższy od najkrótszego o 5 godziny, 48 minut.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Benedykt, Bernadeta, Julia, Cecylian, Charyzjusz, Erwin, Erwina, Feliks, Joachim, Kalikst, Kwintylian, Ksenia, Lambert, Lamberta, Leonid, Marcjalis, Optat, Publiusz, Saturnin, Turybiusz, Urban.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Wczoraj do ciebie nie należy. Jutro niepewne… Tylko dziś jest twoje”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy kwiecień wilgotny i nie bardzo słotny, to rok sprzyja, błogosławi Maryja”.

Patrząc na prognozy pogody widzimy, że aktualna pogoda bez większych zmian potrwa przez kilka kolejnych dni poświątecznych ( do środy ). Wielka Sobota będzie mało pogodna, podobnie jak całe święta. czekamy jednak na przejaśnienie i to że słońce wyjdzie zza gęstych deszczowych chmur. Ostatecznie możemy już dzisiaj powiedzieć, że święta spędzimy w przeciętnej wiosennej pogodzie. Nie mamy więc to czego żeśmy oczekiwali. Tyle tylko, że przyroda i ziemia potrzebują dużego zastrzyku wody, opady są więc ze wszech miar bardzo pożądane. Niech więc pada, tyle, ze późnym wieczorem i nocą.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej Wielkiej Soboty.

Redakcja