środa , 1 luty 2023
Home » Aktualności » Witamy w Wielki Piątek. Wielkanoc przeżywać będziemy w ,,szczękach” koronawirusa.

Witamy w Wielki Piątek. Wielkanoc przeżywać będziemy w ,,szczękach” koronawirusa.

Witamy w kolejnym dniu narodowej kwarantanny, w  Wielkim Tygodniu poprzedzającym święta Zmartwychwstania Pańskiego. Niestety jak można było się spodziewać – kolejny dzień koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas z coraz większą siłą. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Aktualne statystyki ( piątek rano ) dla Polski wyglądają coraz bardziej zastraszająco: 5742 potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosło 175 osób! Widzimy więc, że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce w coraz większym zakresie. Rośnie również liczba osób zmarłych. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc stan epidemii. I końca nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. I nie zaszkodzi dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez podniesienie rygorów stawianych przez służby krajowe. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi!

Tymczasem mamy piątek – Wielki Piątek.

Święta Wielkanocne coraz bliżej, za nami Wielki Czwartek a od kilku godzin mamy Wielki Piątek. W wielu krajach na świecie dzień ten jest dniem świątecznym wolnym od pracy. Niestety u nas jest tylko dniem świątecznym, w związku z czym wielu z nas musi być na swoim stanowisku pracy. Coraz częściej jednak ,,sami sobie” w ramach swoich rodzin z Wielkiego Piątku robimy świąteczny Wielki Piątek, poprzez to, że bierzemy wolne w pracy. Tak jak zapowiadali meteorolodzy, czwartek był dniem pięknym pod względem pogody – słoneczny i ciepły. To co działo się na dworze w znacznej mierze przypominało już lato. Ostatnimi laty pogoda w Wielkanoc jest w kratkę – w 2014 r. mieliśmy wspaniałą wiosenną aurę, natomiast 6 lat wstecz w 2013 r. zaskoczyła nas zima z grubą warstwą śniegu. Pamiętamy to doskonale. Czyżby więc w tym roku pogoda miała iść w ślady tej z …….? I tak być może. Jedno natomiast jest pewne – w święta będzie pogodnie i ciepło. Piątek i sobotę również możemy więc zaliczyć do dni z bardzo dobrą pogodą. Widać to już dzisiaj za oknem od samego rana – jest pogodnie i bardzo słonecznie. Degustujmy więc te święta tak jak na to zasługują, mamy nadzieję, że Niebiosa zadbają o to, by przebiegały one w pięknej rodzinnej scenerii. I najważniejsza kwestia o której nie powinniśmy zapominać – przed nami rozpościerają się radosne święta. Oby ta radość udzieliła nam się wszystkim. Tego Państwu i sobie życzymy. Miłego świętowania pomimo tego, ze wszyscy jesteśmy niewolnikami przebiegłego koronawirusa.

Serdecznie witamy naszych czytelników w Wielki Piątek 10 kwietnia br. – w 21 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 101 dniem roku, do jego końca pozostało więc 265 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 21 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +3oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +16oC, w tej chwili wynosi około +9oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +17oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 751 – 749 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 77 – 34%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.27, zaś zmierzch około godz.: 20.06.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.02 zajdzie natomiast o godz. 18.33 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 13 godzin i 31 minut. Noc będzie więc miała 10 godzin i 29 minut. Dzisiejszy dzień jest już 5 godziny i 29 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest już dłuższy od nocy o 3 godziny i 2 minuty. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 10 kwietnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 2 godziny, 51 minut i 38 sekund i dłuższy od najkrótszego o 5 godziny, 28 minut i 27 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Antoni, Apoloniusz, Daniel, Ezechiel, Brodzisław, Henryk, Magda, Magdalena, Makary, Małgorzata, Marek, Michał i Pompejusz. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet.

Motto dnia: ,,Bieda samotnemu, bo gdy upadnie nie ma, komu go podźwignąć”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Kwiecień co deszczem rosi, wiele owoców przynosi”.

Trwa Wielki Tydzień, trwamy w wielkim oczekiwaniu na Zmartwychwstanie Pańskie i przeżywamy Wielki Czwartek.  Dla nas katolików powinny to być najważniejsze w roku święta. Są jednak wśród nas takie osoby które większym sentymentem darzą grudniowe święta Bożego Narodzenia. My nie czujemy się powołani do tego, by rozstrzygać tą kwestię. Zadbajmy w te dni o radość naszego ducha.

Trwająca od 10 dni wiosna jest coraz bardziej klarowna. Tak na dobrą sprawę ciepłych dni w tym okresie mieliśmy kilka, bardzo ciepłych może 3 lub 4 dni. Z utęsknieniem jednak czekamy na ustabilizowanie się pogody na znośnym ciepłym poziomie. Czekamy również na tak potrzebne opady deszczu. W przeciwnym bowiem przypadku przyroda się ,,udusi”. Deszczu potrzebujemy my, ale nade wszystko cała otaczająca nas przyroda. Dla niej ciepła i wilgotna wiosna to podstawa dobrej i terminowej wegetacji. Patrząc jednak na długoterminowe prognozy pogody do końca kwietnia wielkich zmian nie widać.

Pamiętajmy jednak o obowiązującej kwarantannie: #Zostanwdomu!

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy mimo wszystko pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego piątku.

Redakcja