wtorek , 16 lipiec 2024
Home » Aktualności » Witamy w I niedzielę Adwentu AD 2020. Przed nami noc Andrzejkowa.

Witamy w I niedzielę Adwentu AD 2020. Przed nami noc Andrzejkowa.

Witamy w kolejnym dniu narodowej kwarantanny. Przeżywamy 29 dzień miesiąca listopada. Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka jesień i zima. W kolejnym dniu mamy wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa – 11 483!!! Aktualne statystyki ( niedziela rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 985 075  potwierdzonych zachorowań, dotychczas śmierć poniosło 17 029 osób! Przybyło: 283 zmarłych!!! Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce nadal i to ze zdwojoną siłą. Nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet ponownie wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Z całą pewnością nie zaszkodzi dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami.

*** Przypominamy wszystkim naszym czytelnikom ponad wszystko: kolejny dzień postarajmy się spędzić w rygorze nakazanej narodowej kwarantanny. Stosujmy bezwzględnie w obiektach publicznych maski, myjmy ręce i zachowujmy bezpieczną odległość pomiędzy osobami.

*** I oto nadszedł Adwent AD 2020 w związku z tym faktem już dzisiaj mamy I niedzielę Adwentu. Dzisiejszy dzień ma więc duży ciężar gatunkowy – rozpoczyna bowiem wielkie oczekiwanie na narodziny Pana. Reasumując, od dzisiaj rozpoczynamy  radosny okres oczekiwania na Boże Narodzenie. Po drodze będziemy jeszcze mieli Barbórkę i Św. Mikołaja. I cały Adwent. To wszystko budować będzie przedświąteczną wspaniałą atmosferę i klimat. Obyśmy tylko potrafili spożytkować ją w należyty sposób i zdrowi byli! A tymczasem za oknem mamy malutką zimę. Taką w ułamkowym jej wymiarze. Spadła odrobina odrobina śniegu. W kolejnych dniach ma chwycić lekki mróz. O przygotowaniu siebie, naszych domostw i samochodów do zimy pisaliśmy od dawna. Zazwyczaj bowiem bywa tak, że zima przychodzi z nienacka.

Dni mamy krótkie, wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta i oczywista – przecież dopiero co przeżywaliśmy ostatni weekend a tutaj przezywamy kolejny. Również szybkimi krokami kończy nam się bieżący miesiąc a grudzień czeka już na swoją kolej. Czy tego chcemy, czy też nie, stanie się to już niebawem – za kilkadziesiąt godzin. Dzisiejszego wieczoru i nocy obchodzić również będziemy tradycyjne Andrzejki. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy na ostatnią prostą 2020 roku. Trochę szkoda, ale przecież przed nami kolejny 2021 rok z nowymi nadziejami i wyzwaniami.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 29 listopada br. – w 68 dniu kalendarzowej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 334 dniem roku, a do jego końca pozostały więc 32 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 68 dzień tegorocznej kalendarzowej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około 0oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +2oC, w tej chwili wynosi około +1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić 0oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 748 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 93 – 84%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.44, zaś zmierzch około godz.: 16.24.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.22 zajdzie natomiast o godz. 15.48 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 26 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 34 minuty. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 22 minuty dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 7 godzin i 8 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund.

29 listopada jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 55 minut i 40 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 22 minuty  i 23 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Klementyna, Walter, Błażej, Fryderyk i Saturnin. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny jesienny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Człowiek stworzył czas a czas zabił przyjemność”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży”.

Przysłowie o Św. Andrzeju przedstawiamy już dzisiaj, pomimo, że Andrzeja przypada dopiero jutro. Nasza pamięć o tym ludowym porzekadle pozwoli nam obserwować pogodę od samego rana i oceniać na ile ludowe porzekadło polega na prawdzie. Wedle wszelkich prognoz meteorologów – śnieg miał spaść i spadł. Co prawda była to zaledwie odrobina białego puchu. W noc Andrzejkową chwyci bowiem lekki mróz.

Mamy Adwent, w związku z czym czas będzie nam mijał jeszcze szybciej niż zazwyczaj. Jest tak dlatego, gdyż będziemy uczestniczyć w przedświątecznej gonitwie za wszystkim. Stąd też kierujemy do naszych czytelników apel, by tak zorganizować nasz czas, aby przed tym się ustrzec. Miejmy czas na wszystko – również na chwile refleksji i zadumy nad czasem który tak szybko mija. I nade wszystko – odpoczywajmy. Dzień jest krótki, wieczory i noce są z kolei bardzo długie, a wszystko ,,dobija” regularny brak słonecznych promieni. Szukajmy więc za wszelka cenę dobrego samopoczucia.

W kościele od jutrzejszego poranka rozpoczynają się również msze św. roratnie.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej jesiennej i adwentowej niedzieli.

Redakcja