wtorek , 16 lipiec 2024
Home » Aktualności » Witamy w Barbórkę. Ach, jak ten czas leci!

Witamy w Barbórkę. Ach, jak ten czas leci!

Witamy w kolejnym dniu narodowej kwarantanny. Przeżywamy 4 dzień miesiąca grudnia. Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka jesień i zima. W kolejnym dniu mamy wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa – 13 239!!! Aktualne statystyki ( piątek rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 1 041 846  potwierdzonych zachorowań, dotychczas śmierć poniosło 19 359 osób! Przybyło: 531 zmarłych!!! Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce nadal i to ze zdwojoną siłą. Nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet ponownie wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Z całą pewnością nie zaszkodzi dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami.

*** Przypominamy wszystkim naszym czytelnikom ponad wszystko: kolejny dzień postarajmy się spędzić w rygorze nakazanej narodowej kwarantanny. Stosujmy bezwzględnie w obiektach publicznych maski, myjmy ręce i zachowujmy bezpieczną odległość pomiędzy osobami.

*** ,,Barbara po lodzie – Boże Narodzenie po wodzie”. Czy ta wielowiekowa ludowa prawda znajdzie potwierdzenie w tym roku, czas pokaże? Nic jednak nie zawadzi, aby bacznie obserwować nadchodzący okres. Mamy więc Barbórkę, święto przede wszystkim całej braci górniczej i ich rodzin. Życzymy miłego świętowania. Tak jak wspomnieliśmy, dzisiejszy dzień nie spędzimy jednak w zimowej atmosferze, ze śniegiem i mrozem. Pomimo, ze nocą i nad ranem temperatura oscylowała w granicach ,,zera”. Meteorolodzy trafili więc swoimi zapowiedziami w ,,dychę”. A jeśli tak, to dzień Św. Mikołaja spędzimy również bez mrozu i śniegu. Niech więc wszystkie Mikołaje szykują zamiast sań – karoce i inne wehikuły oraz ciepłe kubraki. A my z utęsknieniem będziemy ich w niedzielę wypatrywać.

Za nami jest już I niedziela Adwentu, za niedługo konsumować będziemy już druga adwentową niedzielę. Dla wszystkich tych którzy minionej niedzieli odwiedzili Jarmark Bożonarodzeniowy w rudzkim Opactwie była to doskonała okazja by zasmakować klimatu zbliżających się świąt.

Serdecznie witamy naszych czytelników w piątek 4 grudnia br. – w 73 dniu kalendarzowej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 339 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 27 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 73 dzień tegorocznej kalendarzowej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około 0oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +7oC, w tej chwili wynosi około +3oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +6oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 737 – 733 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 84 – 71%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.50, zaś zmierzch około godz.: 16.22.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.28 zajdzie natomiast o godz. 15.45 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 17 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 43 minuty. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 13 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 7 godzin i 26 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund.

4 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin, 6 minut i 39 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 13 minut  i 26 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Barbara, Klemens, Krystian i Hieronim. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny jesienny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Bieda, to najlepszy nauczyciel”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Barbara mrozi, Mikołaj lód zwozi”.

Jak Śląsk długi i szeroki górnicy ich rodziny, oraz środowisko górnicze w dniu dzisiejszym świętuje. Tyle tylko, że w duchu koronawirusa. Każdy, kto tylko będzie miał możliwość, będzie mógł uczestniczyć w dzisiejszej mszy św. w naszym kościele w intencji dziś świętujących. Potem przyjdzie pora na świąteczny obiad, podwieczorek a może i ,,co nieco”. Tyle tylko, że w zaciszu domowym. A jakże inaczej będzie dziś smakować barbórkowe golonko, czy też kluski, modro kapusta, rolada, no i oczywiście zimne piwko. Smacznego. Taki dzień jak Barbórka pozwala nam usłyszeć na naszych ulicach brzmienie orkiestr dętych, kiedy to się stanie wyjdźmy na zewnątrz i godnie ich powitajmy. Wszkaże takie świętowanie jest cząstką wielu z nas.    Życzymy miłego świętowania.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego jesiennego i adwentowego piątku.

Redakcja