niedziela , 14 lipiec 2024
Home » Aktualności » Witamy w II niedzielę Adwentu AD 2022.

Witamy w II niedzielę Adwentu AD 2022.

Przeżywamy 4 dzień miesiąca grudzień 2022 r. Dzisiejszy dzień jest 8 dniem tegorocznego Adwentu. Na dzień dzisiejszy przypada wspomnienie Św. Barbary, obchodzimy więc Barbórkę. Za oknem mamy taką sobie jesienną pogodę. Temperatura jest w granicach kilku stopni na plusie, poczucie zimna jest jednak stosunkowo duże. W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy nie za dobre powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.191885,18.449092,i7814

*** Powszechnie uważa się, że ,,Barbara po lodzie – Boże Narodzenie po wodzie”. Czy ta wielowiekowa ludowa prawda znajdzie potwierdzenie w tym roku, czas pokaże? Nic jednak nie zawadzi, aby bacznie obserwować nadchodzący okres. Mamy więc Barbórkę, święto przede wszystkim całej braci górniczej i ich rodzin. Życzymy miłego świętowania. Tak jak wspomnieliśmy, dzisiejszy dzień nie spędzimy jednak w zimowej atmosferze, ze śniegiem i mrozem. Pomimo, że nocą i nad ranem temperatura oscylowała w granicach ,,zera”. Meteorolodzy trafili więc swoimi zapowiedziami w ,,dychę”. Podobno dzień Św. Mikołaja spędzimy również w podobnej scenerii. Niech więc wszystkie Mikołaje szykują sanie – nie zawiedzie jednak mieć w rezerwie karoce i inne wehikuły oraz ciepłe kubraki. A my z utęsknieniem będziemy ich we wtorek wypatrywać.

Za nami jest już cały pierwszy tydzień Adwentu, dzisiaj konsumujemy drugą adwentową niedzielę. Dla wszystkich tych którzy minionej soboty i niedzieli oraz wczoraj odwiedzili Jarmark Bożonarodzeniowy w rudzkim Opactwie była to doskonała okazja by zasmakować klimatu zbliżających się świąt. Dzisiaj mamy szansę na kolejną powtórkę.

*** Dni mamy krótkie, wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta i oczywista – przecież dopiero co przeżywaliśmy ostatni weekend a tutaj przeżywamy kolejny. Również szybkimi krokami zaczął biec miesiąc grudzień. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy na ostatnią prostą 2022 roku. Trochę szkoda, ale przecież przed nami kolejny 2023 rok z nowymi nadziejami i wyzwaniami.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 4 grudnia br. – w 73 dniu kalendarzowej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 337 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 27 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 73 dzień tegorocznej kalendarzowej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +1oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +4oC, w tej chwili wynosi około +2oC. Temperatura odczuwalna może wynosić 0oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 747 – 745 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 78 – 82%, prawdopodobieństwo opadów 0%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.49, zaś zmierzch około godz.: 16.23.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.28 zajdzie natomiast o godz. 15.45 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 17 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 43 minuty. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 14 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 7 godzin i 20 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2022 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund.

4 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 57 minut i 40 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 14 minut  i 25 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Barbara, Krystian, Benon, Bernard, Bratomiła, Bratumiła, Chrystian, Ciechosław, Ciechosława, Cieszybor, Feliks, Filip, Hieronim, Jan, Klemens, Marut, Maruta, Marutas, Melecjusz, Osmund, Piotr, Teofan.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny jesienny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Bieda, to najlepszy nauczyciel”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Barbara mrozi, Mikołaj lód zwozi”.

*** Jak Śląsk długi i szeroki górnicy ich rodziny, oraz środowisko górnicze w dniu dzisiejszym świętują. Każdy, kto tylko będzie miał możliwość, będzie mógł uczestniczyć w dzisiejszej mszy św. w naszym kościele w intencji dziś świętujących i ich rodzin. Potem przyjdzie pora na świąteczny obiad, podwieczorek a może i ,,co nieco”. Zapewne w sposób szczególny smakować będzie dzisiaj barbórkowe golonko, czy też kluski, modro kapusta, rolada, no i oczywiście zimne piwko. Smacznego. Taki dzień jak Barbórka pozwala nam usłyszeć na naszych ulicach brzmienie orkiestr dętych, kiedy to się stanie wyjdźmy na zewnątrz i godnie ich powitajmy. Wszkaże takie świętowanie jest cząstką wielu z nas.    Życzymy miłego świętowania.

***  Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej adwentowej niedzieli.

Redakcja