poniedziałek , 18 wrzesień 2023
Home » Aktualności » Witamy w 40 dniu roku i 50 dniu zimy.

Witamy w 40 dniu roku i 50 dniu zimy.

Przeżywamy 40 dzień 2022 r. Przed nami niemal cały rok kolejny. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny rok nie był gorszy od tego który minął.

Środa jest 50 dniem kalendarzowej Zimy. Pogoda z rana jest fatalna – pada deszcz i jest ponuro. W trakcie dnia może jednak być różnie – zapowiadane jest ocieplenie i ustanie opadów. Patrząc w prognozy pogody widzimy, że już teraz możemy się spodziewać wyraźnego i dłuższego ocieplenia. Nocą temperatura będzie na plusie lub niewielkim minusie, za dnia będzie z kolei na plusie oraz na wyraźnym plusie. Temperatura może okresami przekroczyć +10oC. Już jutro ( w czwartek ) tego oświadczymy. Taka pogoda ma się utrzymać do …. 21 marca br.! A więc do wiosny. Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 1 godzinę, 44 minuty i 18 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

kogutJak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 62 023!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( środa rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 5 271 016  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosły 107 204 osób! Przybyło: 310 zmarłych!!! ( są to dane za wtorek ).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa V fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** No i kolejny zimowy dzień  mamy za sobą. Wtorek był dniem bardzo ładnym – od samego rana po późne popołudnie. Potem się rozpadało.

A w kalendarzu ważne jest to, że od początku 2022 r. mija dzisiaj 40 dzień, minął również 50 dzień tegorocznej zimy, a do jej końca pozostaje równe 40 dni! Wot statystyki! Na dworze mamy kolejny zimowy dzień, ale z mocnymi opadami deszczu. Póki co, po zimie nie ma śladu. Nadal aktualne jest nasze zaproszenie do bycia na dworze. Wydaje się to być naturalne. Kto tylko żyw i kto tylko może powinien z tej oferty korzystać ile się tylko da. Mamy świadomość tego, że smog nie daje za wygraną, ale odrobina aktywności fizycznej na dworze w zimie wydaje się być koniecznością. Zapowiadamy również, że tegoroczna zima ma potrwać tak jak to zawdy bywało – z tego co widać na pogodowych mapach – do końca lutego. Bądźmy więc bardzo ostrożni w planowaniu naszych zajęć przez ten okres. Bądźmy również bardziej ostrożni niż czynimy to zazwyczaj.

Może warto w dzisiejszym dniu pamiętać o ty, że oto mamy Dzień Pizzy. Smacznego!

*** Dni mamy krótkie ( ale już coraz dłuższe ), wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami będzie mijał miesiąc luty. Widzimy więc w jak szybkim tempie przeżywamy 2022 rok.

Serdecznie witamy naszych czytelników w środę 9 lutego br. – w 50 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 40 dniem roku, a do jego końca pozostało 325 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +6oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +7oC, w tej chwili wynosi około +6oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +8oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 750 – 751 mmHg, wiatr osiągnie siłę  2 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 91 – 83%, prawdopodobieństwo opadów 80%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.32, zaś zmierzch około godz.: 17.27.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.06 zajdzie natomiast o godz. 16.53 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 9 godzin, 47 minut i 47 sekund. Noc będzie więc miała 14 godzin, 12 minut i 13 sekund. Dzisiejszy dzień jest 1 godzinę i 44 minuty i 18 sekundy dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 4 godziny i 46 minut i 6 sekund. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

9 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 6 godzin, 35 minut i 47 sekund i dłuższy od najkrótszego o 1 godzinę, 44 minuty  i 18 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Apolonia, Jakub, Pola  oraz  Ansbert, Bernard, Cyryl, Donat, Felicjan, Gorzysław, Marian, Mariusz, Nikifor, Pelagia, Pryma, Prymus, Reginald, Sabin, Sulisława.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Każdy człowiek ma do uiszczenia niezwykły dług, a mianowicie – za życie odpłacić musi życiem”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,W lutym, gdy zagrzmi od wschodniego boku, burze i wiatry częste są w tym roku”.

Jeśli takowa się wydarzy, to korzystajmy z dobrej pogody i starajmy się, aby dużo wolnego czasu spędzać na dworze. Dla zdrowia. Po okresie jesieni a teraz ostrej zimy, nasze organizmy są wyniszczone i cierpią na chroniczny brak światła i tlenu. W trakcie pogodnych i słonecznych powinniśmy te zaległości odrabiać. Tym bardziej, że dni są coraz dłuższe, słońce na niebie będzie już wędrowało coraz wyżej co sprawia, że powietrze jest zdrowsze niż zazwyczaj. Korzystajmy więc z tych uroków. Naprawdę warto.  I trzeba.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej środy.

Redakcja