wtorek , 16 sierpień 2022
Home » Aktualności » ,,Gdy 10 lutego mróz panuje, jeszcze 40 dni takich zwiastuje”. No to idzie ku wiośnie.

,,Gdy 10 lutego mróz panuje, jeszcze 40 dni takich zwiastuje”. No to idzie ku wiośnie.

Przeżywamy 41 dzień 2022 r. Przed nami niemal cały rok kolejny. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny rok nie był gorszy od tego który minął.

Czwartek jest 51 dniem kalendarzowej Zimy. Pogoda z rana jest w miarę poprawna. W trakcie dnia może jednak być różnie – zapowiadane jest ocieplenie i dzień bez opadów. Patrząc w prognozy pogody widzimy, że już teraz możemy się spodziewać wyraźnego i dłuższego ocieplenia. Nocą temperatura będzie na plusie lub niewielkim minusie, za dnia będzie z kolei na plusie oraz na wyraźnym plusie. Temperatura może okresami przekroczyć +10oC. Już dzisiaj tego doświadczymy. Taka pogoda ma się utrzymać do …. 21 marca br.! A więc do wiosny. Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 1 godzinę, 47 minut i 44 sekundy dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 21 980!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( poniedziałek rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 5 185 757  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosły 106 607 osób! Przybyło: 10 zmarłych!!! ( są to dane za niedzielę ).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa V fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** Nie dają Państwo wiary, ale za nami jest już niemal cała pierwsza dekada lutego. Na własne oczy możemy więc obserwować jak szybko mija czas. Już niedługo dzień będzie dłuższy od najkrótszego o całe 2 godziny!!! To wiele i jest już przez nas bardzo zauważalne. Rano przejaśnia się już około 6.30, z kolei zmrok zapada około 17.30. Widzimy więc, że wydłużenie dnia w stosunku do nocy jest już bardzo widoczne. A każdego kolejnego dnia będzie jeszcze lepiej. I tak do wiosny, która to nadchodzi za 39 dni. Możemy jednak ubolewać nad zasadniczym faktem – mianowicie dlaczego w lutym nie ma zimy? A nawet jej namiastki. Odpowiedź jest oczywista, aczkolwiek przez niektórych z nas ignorowana. Zimy nie ma, bowiem kule ziemską ogarnia ,,przeklęty” efekt cieplarniany na który każdy z nas się składa i dorzuca swoją niechlubną cegiełkę. Taka jest owa prawda – oczywista!

*** Dni mamy krótkie ( ale już coraz dłuższe ), wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami będzie mijał miesiąc luty. Widzimy więc w jak szybkim tempie przeżywamy 2022 rok.

Serdecznie witamy naszych czytelników w czwartek 10 lutego br. – w 51 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 41 dniem roku, a do jego końca pozostały 324 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +6oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +11oC, w tej chwili wynosi około +7oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +12oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 751 – 746 mmHg, wiatr osiągnie siłę  4 – 7 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 77 – 63%, prawdopodobieństwo opadów 0%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.30, zaś zmierzch około godz.: 17.29.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.04 zajdzie natomiast o godz. 16.55 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 9 godzin, 51 minut i 13 sekund. Noc będzie więc miała 14 godzin, 8 minut i 47 sekund. Dzisiejszy dzień jest 1 godzinę i 47 minut i 44 sekundy dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 4 godziny i 38 minut i 9 sekund. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

10 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 6 godzin, 32 minuty i 21 sekund i dłuższy od najkrótszego o 1 godzinę, 47 minut  i 44 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Apolonia, Jakub, Pola  oraz  Ansbert, Bernard, Cyryl, Donat, Felicjan, Gorzysław, Marian, Mariusz, Nikifor, Pelagia, Pryma, Prymus, Reginald, Sabin, Sulisława.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Każdy człowiek ma do uiszczenia niezwykły dług, a mianowicie – za życie odpłacić musi życiem”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy 10 lutego mróz panuje, jeszcze 40 dni takich zwiastuje”.

Patrząc na nasze dzisiejsze przysłowie należałoby powiedzieć, że z zimę mamy już za sobą. Termometry pokazały rano zdecydowany ,,plus” + 8oC.  A więc idzie ku wiośnie? Tyle tylko, że wcale nie jest wykluczone, że w pogodzie w kolejnych kilku tygodniach wszystko wywróci się na głowę. A wtedy może być różnie. Sami widzimy to po dzisiejszych ,,urokach” aury.

Rok 2022 możemy potraktować jako kolejny testowy i analizować kwestię prawdziwości starych ludowych porzekadeł. Bardzo często bowiem okazuje się, że coś w nich jest i że nie wzięły się znikąd, tylko z tysiącletnich doświadczeń. No to obserwujmy pogodę i starajmy się formułować i utrwalać ,,prawdy ludowe” dzisiejszych czasów. Może będzie ciekawie. Zachęcamy.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego czwartku.

Redakcja