poniedziałek , 11 grudzień 2023
Home » Aktualności » WAŻNE! Zwierzęta domowe nie przenoszą SARS-CoV-2!

WAŻNE! Zwierzęta domowe nie przenoszą SARS-CoV-2!

Przeprowadzone wśród zwierząt domowych testy na obecność wirusa SARS-CoV-2, odpowiedzialnego za chorobę koronawirusową 2019 (COVID-19) u ludzi, nie przyniosły jak dotąd ani jednego wyniku dodatniego – informuje branżowy portal weterynaryjny.  Weterynarianews.pl powołuje się na komunikat spółki IDEXX Laboratories, Inc. – Otrzymane wyniki są zgodne z aktualnymi poglądami specjalistów, którzy uważają, że COVID-19 przenosi się przede wszystkim z człowieka na człowieka i podtrzymują zalecenie, aby nie przeprowadzać testów zwierząt domowych na obecność wirusa COVID-19.

W przypadku psów i kotów z objawami oddechowymi zaleca się wizytę u weterynarza w celu przeprowadzenia badań w kierunku bardziej pospolitych patogenów układu oddechowego – dodaje [tutaj] portal.

Zwierzęta domowe nie tylko nie przenoszą koronawirusa SARS-CoV-2, ale pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Dzięki nim właściciele psów i kotów nabywają odporności krzyżowej i są bardziej odporni na choroby zakaźne. Mówią o tym w rozmowie z „Pulsem Medycyny”: Dorota Sumińska, lekarz weterynarii i Tomasz Wróblewski, lekarz internista specjalizujący się w medycynie ratunkowej.

– Wszystkie drobnoustroje tworzą coś na kształt rodzin, a więc pewne ich grupy są ze sobą spokrewnione, podobne pod względem swojej budowy antygenowej. Z kolei układ immunologiczny każdego ssaka, a więc i człowieka, dysponuje całą rzeszą komórek wyspecjalizowanych do różnych „akcji” obronnych. Jednak by umiał to wykorzystać, musi ciągle nabywać nowych doświadczeń – przekonuje [tutaj] Sumińska.

Autor: opr. Waw. www.naszraciborz.pl

Redakcja