piątek , 24 maj 2024
Home » Aktualności » O wyższości Świąt Wielkanocy nad Świętami Bożego Narodzenia.

O wyższości Świąt Wielkanocy nad Świętami Bożego Narodzenia.

boze_narodzenie_wielkanocOdwieczna wątpliwość – które z dwojga  ważnych świąt są ważniejsze? Oczywiście z punktu widzenia naszej wiary, sprawa jest bezdyskusyjna  Wielkanoc ,,bije” Boże Narodzenie, wszakże żadną miarą nie da się porównać Narodzenia do Zmartwychwstania. Aczkolwiek obydwa te zjawiska zasługują na miano fenomenu, wszakże przynoszą życie. Narodzenie  życie ziemskie, Zmartwychwstanie zaś,  życie w Niebie.

Tak jednak się składa, że każdy z nas ma swój osobisty sentyment do owych świąt.

Dla jednych ,,lepsze” jest Boże Narodzenie, niemała jest również grupa ludzi darzących większą sympatią Wielkanoc. Co więc kieruje nami w wydawaniu właśnie takich osądów?

Boże Narodzenie przypada w końcowym okresie roku kalendarzowego, zazwyczaj obchodzimy je w zimowej atmosferze. Biała szata z całą pewnością wpływa na polepszenie klimatu przeżywania tych świąt. Kiedy białego puchu zabraknie, często wybrzydzamy dewaluując wartość owych świąt.  Na uwagę zasługuje również to, że człowiek najtrwalej zapamiętuje początek i koniec każdego zjawiska. Wszystko co jest pomiędzy tymi terminami, jak gdyby zamazuje się. Boże Narodzenie przypada na początkowy okres Zimy, kiedy to po całorocznej harówce należy nam się długi odpoczynek, tak aby wraz z przyjściem Wiosny byliśmy w pełni sił. Bardzo często słyszymy stwierdzenie  ,,no trzeba jakoś przezimować?. I to najlepiej na łonie rodziny i najbliższych. Przecież to właśnie wtedy mamy dla siebie najwięcej czasu, gdyż odpada nam wiele prac poza domem. Stąd też Boże Narodzenie jest świętem bardzo rodzinnym, kiedy to odżywa wiele bardzo pięknych kultów,  tradycji i zwyczajów. Swój symboliczny wymiar ma również bożonarodzeniowe drzewko, którego magia przyciąga nas wszystkich i jednoczy. Duże znaczenie ma również tradycja obdarowywania bliskich prezentami. Boże Narodzenie poprzedza Adwent  czas wielkiego oczekiwania, natomiast wydaje się, że owej magii tym świętom dodaje Wigilia z niepowtarzalnym zwyczajem dzielenia się opłatkiem.

Z drugiej strony Wielkanoc zawsze przypada na początek najpiękniejszej pory roku –  Wiosny. A ta wraz z sobą przynosi nowe życie. Na powrót budzi się odradzająca nas przyroda. Przepiękna wiosenna, zielona atmosfera, stwarza również niepowtarzalny klimat świąt.

Wielkanoc ma również wymiar zwycięstwa życia nad śmiercią.  Z Wielkanocą także  związanych jest wiele obrzędów i tradycji. Wystarczy tylko wspomnieć o spożywaniu święconki, jajku wielkanocnym innymi słowy śląskiej kroszonce, no i oczywiście Śmigus Dyngus.

W przypadku Wielkanocy, oczekuje się, aby te święta przebiegały w ciepłej wiosennej pogodzie. Kiedy jest inaczej, wielu z nas narzeka, posuwając się nawet do stwierdzenia ,,to nie były święta”.

Przyglądając się tylko pobieżnie przedstawionej analizie i porównaniu, trudno jest być jednoznacznym rozjemcą wyższości jednych świąt na drugimi. Ale czy taki osąd jest nam potrzebny? Wydaje się, że nie. Prawdopodobnie z tą kwestią jest tak, jak z porami roku. Jedni lubią Zimę, inni Lato, co więc ma ,,powiedzieć” przepiękna Wiosna, albo Złota Polska Jesień?

Szanujmy więc obydwa te święta, gdyż pozwalają one nam wszystkim przyhamować, zatrzymać się na jakiś czas, przeżyć chwile wzruszenia i odwiedzić najbliższych o których na co dzień po prostu zapominamy. Pozwalają   nam   na  powrót  odświeżyć najważniejsze kanony naszej wiary.

Zarówno  jedne  jak  i  drugie święta są świadectwem naszej chrześcijańskiej Tożsamości, której  powinniśmy  strzec jak źrenicy  we  własnym  oku.      Redakcja

24121108