wtorek , 16 lipiec 2024
Home » Aktualności » Ważna informacja dla każdego kierowcy. Litości bowiem nie będzie, gdyż być nie może.

Ważna informacja dla każdego kierowcy. Litości bowiem nie będzie, gdyż być nie może.

PRZYPOMINAMY KIEROWCOM. Naczelny Sąd Administracyjny udzielił jasnej odpowiedzi na pytanie w kwestii utraty prawa jazdy na 3 miesiące w razie przekroczenia prędkości o 50 km/h. Brzmi ona – Kierowca traci prawo jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h tylko na podstawie informacji policji. Tak przesądził sprawę w uchwale NSA w siedmioosobowym składzie. Tak sąd odpowiedział na 2 pytania rzecznika praw obywatelskich.

Rzecznik kwestionował oparcie decyzji starosty tylko na podstawie informacji policji – bez wyjaśniania, czy doszło do wykroczenia i kto był jego sprawcą.

Sędzia NSA Jacek Chlebny w uzasadnieniu uchwały mówił, że zatrzymanie dokumentu realizuje cel prewencyjno- -ochronny i ma służyć zapewnieniu bezpieczeństwa na drodze. – Informacja o przekroczeniu prędkości przekazywana do starosty jest dokumentem urzędowym, a nie informacją od sąsiada. To dokument, za który odpowiada funkcjonariusz policji, a także być może Skarb Państwa – wyjaśniał sędzia – podała Rzeczpospolita, która dokładnie opisuje problemy interpretacyjne, jakie się dotąd pojawiały.

Tyle i aż tyle w tym ważnym temacie.

Apel do kierowców – weźcie pod uwagę to orzeczenie, tak by któregoś dnia ktoś z nas nie stał się ofiarą samego siebie. Litości nie będzie.

Redakcja