niedziela , 5 luty 2023
Home » Aktualności » Warunki zimowe wymuszają na nas określone działania i czynności.

Warunki zimowe wymuszają na nas określone działania i czynności.

Stało się tak, jak można było się spodziewać. Gdy w grudniu ubiegłego roku i w pierwszej dekadzie stycznia br. zimą panowała jesień, wielu z nas biadoliło – co to za zima? W związku z tym, wielu z nas wypatrywało zimy z utęsknieniem. I wreszcie zima przyszła w kilku odsłonach odsłaniając swoje prawdziwe oblicze i mamy to co mamy. Taki obrót sprawy spowodował, że przed nami cyklicznie pojawiają się nowe zadania, tzw. czynności zimowe. Oto bowiem sypnie śniegiem na tyle, że ciężko jest nadążyć z odśnieżaniem, oto mróz ..złapie” na tyle, że na drogach i chodnikach mamy dużą ślizgawicę, oto chwilowe odwilże powodują powstawanie niebezpieczeństwa, a i do pieca CO trzeba częściej zaglądać i więcej dokładać, itd., itd. Nie wspominamy w tym miejscu o jeździe samochodem i konieczności dostosowania ubioru do warunków pogodowych. Ale chcieliśmy zimy, no to mamy ją z wszystkimi jej urokami. O naszych zimowych obowiązkach czytaj poniżej.

Oto one: odśnieżanie chodników na odcinkach przylegających do granicy naszej posesji, odśnieżanie podwórka i dojścia, odśnieżanie samochodów, itd. Jak się okazuje za nie przestrzeganie powyższych obowiązków możemy zostać ukarani, np. przez policję.

I tak, jazda z nieodśnieżonym samochodem może słono kosztować. Policjanci z drogówki przypominają o obowiązku dokładnego odśnieżania samochodów. Kto nie dostosuje się do nakazu, ten musi liczyć się mandatem w kwocie od 20 do 500 zł. Ciekawostką jest jednak to, że nie ma za to przewinienie punktów karnych.

Prawo o ruchu drogowym mówi wyraźnie – pojazd musi być tak utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących oraz innym uczestnikom ruchu drogowego, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Zalegająca na dachu samochodu gruba warstwa śniegu, przy ostrym hamowaniu może zsunąć się na szybę, ograniczając widoczność. Dokładne odśnieżenie pojazdu, przede wszystkim szyb i świateł, zapewni dostateczne pole widzenia, prawidłowe działanie oświetlenia jak również czytelność tablic rejestracyjnych. Należy również pamiętać o usunięciu z dachu pojazdu lub przyczepy lodu, który spadając może spowodować uszkodzenie innego pojazdu lub doprowadzić do poważnego wypadku.

Podobnie rzecz się ma z odśnieżaniem chodników. Należy to do ustawowych obowiązków właściciela lub administratora działki wzdłuż której chodnik przebiega. Gdyby doszło na nieodśnieżonym chodniku do wypadku, ofiara może dochodzić swoich praw z tytułu nie odśnieżania lub złego odśnieżania. Dotyczy to również zarządców i administratorów dróg, którzy właściwy stan nawierzchni powinni utrzymywać swoimi siłami lub za pośrednictwem wynajętej firmy.

Jak więc widzimy, również zima ma dwa oblicza – to przyjemniejsze, ale również to mniej przyjemne. Ale czyżby ta pora nadeszła do nas po raz pierwszy? To co, damy radę? Z cała pewnością tak.     Redakcja