niedziela , 4 grudzień 2022
Home » Aktualności » ,,W lutym wiele wody – całe lato bez pogody”.  Witamy w kolejnym dniu zimy.                                   

,,W lutym wiele wody – całe lato bez pogody”.  Witamy w kolejnym dniu zimy.                                   

Dawno temu słowo ,,luty’’ po staropolsku oznaczało mroźny, srogi, okrutny i zły. To prawda, że potrafi być najzimniejszy i najbardziej dokuczliwy ze wszystkich miesięcy w roku. Ale czy upływający czas nie zmienił dla współczesnego pokolenia obrazu tego miesiąca? Stare ludowe porzekadło mówi, że – „Czasem luty się zlituje, że człek niby wiosnę czuje, ale czasem tak się zżyma, że człek prawie nie wytrzyma”. Luty więc pod wieloma względami może być …. . No właśnie, może być i jest rozmaity i nieprzewidywalny. A my musimy brać tą rzeczywistość taką jaka ona będzie. W bieżącym roku luty dał nam wszystkiego po trochu – i lekką zimę z mrozem, ale również piękne i ciepłe dni czego w ostatnich dniach doświadczamy. Pogoda w bieżących dniach spełnia wszelkie znamiona Przedwiośnia. Ponure dniu ustąpiły miejsca dniom pełnym słońca, ciepła i radości.  W takim klimacie przychodzi nam wejść w kolejny tydzień roku a jednocześnie w drugi tydzień zimowych ferii. W tym miejscu przypominamy, że dokładnie rok temu pogoda była bardzo podobna do tej z tego roku. Na kolejne dni lutego meteorolodzy nie przewidują większych zmian.

Już dzisiaj zwracamy naszym czytelnikom uwagę na ważny fakt – mianowicie już pojutrze będziemy mieli Tłusty Czwartek. Oj będzie się działo!  

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 18 lutego br. – w 59 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 49 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 317 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 59 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +7oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +9oC, w tej chwili wynosi około +8oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +7oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 749 – 747 mmHg, wiatr osiągnie siłę 5 – 7 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 81 – 50%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.17, zaś zmierzch około godz.: 17.41.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.52 zajdzie natomiast o godz. 17.08 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 10 godzin i 16 minut. Noc będzie więc miała 13 godzin i 44 minuty. Dzisiejszy dzień jest już 2 godziny i 14 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest krótszy od nocy dokładnie o 3 godziny i 36 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 18 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 6 godzin, 5 minut i 53 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 2 godziny,14 minut i 12 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Konstancja, Szymon, Konstantyna, Klaudiusz i Gertruda. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Nie mogę nikogo nauczyć czegokolwiek. Mogę jedynie sprowokować do myślenia”.                                                                                   

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,W lutym wiele wody – całe lato bez pogody”.                                     

Za nami jest już pierwszy ,,czarny” dzień kolejnego tygodnia roku. Akcenty zimowe w pogodzie coraz częściej wypierane będą przez pierwsze oznaki Przedwiośnia i Wiosny. Prawda jest taka, że obydwie te pory nadchodzą. Tymczasem, tak doprawdy tegorocznej zimy jeszcze nie zasmakowaliśmy. Nie są to dobre wiadomości. Efekt cieplarniany z którym mamy na pewno do czynienia nie wróży na naszą przyszłość nic dobrego. I to musi nas martwić. Sami jednak sobie zgotowaliśmy ten los – zwłaszcza w ostatnim 100-leciu. Czy w tym względzie świat się opamięta? I co najważniejsze – jak powstrzymać te postępujące apokaliptyczne zmiany?

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego wtorku.   

Redakcja