poniedziałek , 15 kwiecień 2024
Home » Aktualności » ,,Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”

,,Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”

popielecPrzeżywamy Popielec, Środę Popielcową ( staropolska Wstępna Środa ) – w kalendarzu chrześcijańskim pierwszy dzień Wielkiego Postu. Jest to dzień pokuty przypadający 46 dni kalendarzowych ( 40-dniowy okres postu, bez wliczania niedziel ) przed Wielkanocą. Według obrzędów katolickich, tego dnia kapłan czyni popiołem znak krzyża na głowie wiernego ( w Polsce praktykowane jest również posypanie głowy popiołem ), mówiąc jednocześnie: ,,Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz lub Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, co ma przypomnieć człowiekowi o kruchości jego życia i nieuchronnej śmierci.

Tradycja posypywania głów popiołem na znak pokuty pojawiła się w VIII wieku. W XI wieku papież Urban II uczynił go obowiązującym zwyczajem w całym Kościele. Wówczas postanowiono, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku.

W Środę Popielcową katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych ( od 14 roku życia ) i post ścisły jakościowy i ilościowy ( między 18 a 60 rokiem życia ), czyli ograniczenie liczby posiłków do trzech: jednego do syta oraz dwóch skromnych.

Święto nie jest dniem wolnym od pracy.  Zapraszamy wszystkich w dniu dzisiejszym do kościoła.           Redakcja