wtorek , 21 maj 2024
Home » Aktualności » ,,W pierwszym tygodniu grudnia, gdy pogoda stała, będzie zima długo biała”. Witamy w I niedzielę Adwentu AD 2019.

,,W pierwszym tygodniu grudnia, gdy pogoda stała, będzie zima długo biała”. Witamy w I niedzielę Adwentu AD 2019.

Za nami 11 miesięcy bieżącego roku. A to oznacza, że przed nami w 2019 r. pozostaje nam już tylko jeden – grudzień. Od razu musimy przyznać, że z utęsknieniem czekaliśmy na ten moment. I oto nadszedł i równocześnie z tym faktem już dzisiaj – w niedzielę rozpoczniemy okres Adwentu. Dzisiejszy dzień ma więc duży ciężar gatunkowy – jest bowiem pierwszym dniem grudnia, stanowi jednocześnie I niedziele Adwentu. Reasumując, od dzisiaj rozpoczynamy  radosny okres oczekiwania na Boże Narodzenie. Po drodze będziemy jeszcze mieli Barbórkę i Św. Mikołaja. I cały Adwent. To wszystko budować będzie przedświąteczną wspaniałą atmosferę i klimat. Obyśmy tylko potrafili spożytkować ją w należyty sposób i zdrowi byli! A tymczasem za oknem mamy małą zimę. Taką w połowicznym jej wymiarze. Jest mróz i odrobina śniegu. Każdy kto musiał wczoraj i dzisiaj rano zmierzyć się z drapaniem szyb w samochodzie oczyszczenia samochodu, doskonale ,,zasmakował” smaku mroźnej zimy. A to przecież tylko zima przyszła i to jeszcze nie w pełnym swoim wymiarze. Przyszła i znowu wielu z nas zaskoczyła. Niestety o przygotowaniu siebie, naszych domostw i samochodów pisaliśmy od dawna. Zazwyczaj bowiem bywa tak, że zima przychodzi z nienacka. Miłego dnia życzymy.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 1 grudnia br. w 69 dniu kalendarzowej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 335 dniem roku, do jego końca pozostało więc dokładnie 30 dni.

Przeżywamy 69 dzień tegorocznej kalendarzowej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -2oC.  W trakcie dnia podniesie się do około +4oC, w tej chwili wynosi  około 0oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -1oC. Dzień jest słoneczny, bardzo pogodny ale chłodny. Ciśnienie atmosferyczne idzie w górę i wynosić będzie w granicach 750 – 749 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 3 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 75 – 66%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.45, zaś zmierzch około godz.: 16.24.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.23 zajdzie natomiast o godz. 15.47 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 24 minuty. Noc będzie więc miała 15 godzin i 36 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 0 godzin i 20 minut. Widać więc, że noc jest już dłuższa od dnia o 7 godzin i 12 minut. Księżyc znajduje się w fazie – pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 1 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin i 0 minut, 7 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 19 minut i 58 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Eligia, Natalia, Platon, Edmund, Eligiusz, Blanka, Sobiesława i Gosława. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet jesiennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Jutro jest najważniejszą rzeczą w Twoim życiu. Przychodzi do nas o północy, bardzo czyste. Jest perfekcyjne, kiedy przychodzi i umiejscawia się w naszych rękach mając nadzieję, że nauczyliśmy się czegoś od wczoraj”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,W pierwszym tygodniu grudnia, gdy pogoda stała, będzie zima długo biała”.

No i mamy grudzień. W związku z tym, że w niedzielę rozpoczniemy Adwent, czas będzie nam mijał jeszcze szybciej niż zazwyczaj. Jest tak dlatego, gdyż będziemy uczestniczyć w przedświątecznej gonitwie za wszystkim. Stąd też kierujemy do naszych czytelników apel, by tak zorganizować nasz czas, aby przed tym się ustrzec. Miejmy czas na wszystko – również na chwile refleksji i zadumy nad czasem który tak szybko mija. I nade wszystko – odpoczywajmy. Dzień jest krótki, wieczory i noce są z kolei bardzo długie, a wszystko ,,dobija” regularny brak słonecznych promieni. Szukajmy więc za wszelka cenę dobrego samopoczucia.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej adwentowej niedzieli.    Redakcja