poniedziałek , 15 kwiecień 2024
Home » Aktualności » Nie sprzedawaj alkoholu i papierosów nieletnim !!!

Nie sprzedawaj alkoholu i papierosów nieletnim !!!

nie_alkoholBrak opieki dorosłych i wakacyjna nuda czasem są wykorzystywane przez młodzież do próbowania różnego rodzaju używek. Raciborscy policjanci przypominają sprzedawcom o konieczności sprawdzania dowodów tożsamości młodych osób, które chcą kupić alkohol lub papierosy, jeśli ich pełnoletność budzi jakiekolwiek wątpliwości.

Niestety wciąż osoby poniżej 18 roku życia mają stosunkowo łatwy dostęp do alkoholu i papierosów. Żeby kupić używki nastolatki stosują różne sztuczki: poważny ubiór, pomoc dojrzalej wyglądającego kolegi, czy przekonywanie sprzedawcy, że dowód mają, ale zostawili go w domu. Chcemy przypomnieć sprzedawcom, że sprzedaż alkoholu małoletnim to przestępstwo. Wszelkie próby złamania tego prawa wiążą się dla sprzedawcy z poważnymi konsekwencjami. Kara to utrata zezwolenia na sprzedaż alkoholu, więc i miejsc pracy. Może być również orzeczona grzywna, a sklep będzie musiał oddać na rzecz Skarbu Państwa wszystkie butelki z trunkami.

Policja przypomina, aby sprzedawcy dokładnie sprawdzali datę urodzenia zamieszczoną na dokumencie, jakim posługuje się osoba, która chce kupić alkohol lub papierosy. Od stycznia 2001 roku dowody osobiste wydawane są także osobom poniżej 18 roku życia i różnią się tylko datą ważności (wydawane są na 5 lat).

W czasie trwających wakacji policjanci będą docierać do punktów sprzedaży napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych i przypominać o obowiązujących przepisach, regulujących zasady sprzedaży tych produktów.          Policja