wtorek , 16 kwiecień 2024
Home » Aktualności » Tymczasowy most na rzece Rudka w Rudach będzie stał jak stoi.

Tymczasowy most na rzece Rudka w Rudach będzie stał jak stoi.

Trwa budowa mostu w Rudach. Prace są już bardzo daleko zaawansowane. O ile wielu z nas wie jak będzie wyglądał nowy most, o tyle niewielu z nas wie jak będzie wyglądała jego infrastruktura? My już wiemy. Wzięliśmy bowiem udział w briefingu Wykonawcy i Inwestora budowy który odbył się dzisiaj wczesnym rankiem w Rudach na placu budowy.

Nie ukrywamy, że wiele proponowanych rozwiązań może cieszyć, ale niektóre z nich co najmniej zastanawiają nas pod kątem ich zasadności.

– Pierwszą i zasadniczą kwestią jest fakt, że ,,most tymczasowy” po wzniesieniu nowego mostu pozostanie na swoim miejscu. Nie zostanie rozebrany! Będzie stanowić obiekt rezerwowy a jednocześnie dopełniać będzie funkcję nowego mostu, tworząc unikatowy DUO MOST.

Jego głównym przeznaczeniem będzie stworzenie przystani dla kajakarzy oraz 2 punktów widokowych – na kierunek Rybnik, oraz na kierunek – nowy most.

Poza tym w rejonie nowego mostu powstanie Centrum Odławiania Ryb którym udało się odpłynąć z Zalewu Rybnickiego i jakimś cudem dopłynąć do Rud.

Kolejnym zadaniem tymczasowego mostu będzie wzięcie na siebie części ruchu samochodowego – będzie przeznaczony dla mniej odważnych i mniej doświadczonych kierowców którzy poruszają się po drogach wolniej od pozostałych. Wiemy bowiem, że nowy obiekt posadowiony będzie wysoko nad lustrem wody Rudki i może powodować u niektórych kierowców chorobę  lokomocyjną.

Dodatkowo – na stałe  w rejonie mostu utrzymywana będzie Stróżówka. Dyżury w niej pełnić będą nie pracownicy firm ochraniarskich  a policja drogowa. W ten sposób naturalnie powstanie – Drogowy Posterunek Policji.

W części lewobrzeżnej mostu uruchomiony zostanie punkt obserwacyjny zwierząt, w tym głównie masowo występujących w tym rejonie bobrów.

No i wreszcie na stałe pozostaną światła kierujące dzisiaj ruchem drogowym. Rolą świateł będzie naturalne wyhamowania szybkości ruchu pojazdów jadących głównie od strony Gliwic. Te nowoczesne światła drogowe rozdzielać będą ruch dwutorowo – na wolny i szybki ( piraci drogowi ). Ruch wolny przeprowadzony będzie przez most bezkolizyjnie i bez ingerencji drogówki. Z kolei piraci zostaną wyhamowani i skierowani na most tymczasowy gdzie czekać na nich będzie drogówka z plikiem mandatów i dużym arsenałem punktów karnych za wykroczenie drogowe. No i obowiązkowe będzie dmuchanie!

Wszystkie te zmiany wejdą w życie z dniem 1 grudnia br. a więc nazajutrz po otwarciu nowego mostu. Plan ruchu drogowego w tym rejonie zostanie niedługo skierowany do społecznych konsultacji. Zachęcamy do jego analizy oraz do składania cennych uwag.

INFO: P.A.

Redakcja