niedziela , 14 lipiec 2024
Home » Aktualności » Te święta są zgoła inne od wszystkich minionych Wszystkich Świętych i Zaduszek. Koronawirus wyrzucił nas z cmentarzy!

Te święta są zgoła inne od wszystkich minionych Wszystkich Świętych i Zaduszek. Koronawirus wyrzucił nas z cmentarzy!

Wszystkich Świętych

Witamy w kolejnym dniu narodowej kwarantanny. Przeżywamy pierwszy dzień miesiąca listopad. Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka jesień i zima. W kolejnym dniu mamy wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa – 17 171!!! Aktualne statystyki ( niedziela rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 379 902  potwierdzonych zachorowań, dotychczas śmierć poniosły 5 783 osoby! Przybyło: 152 zmarłych. Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce nadal i to ze zdwojoną siłą. Nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet ponownie wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Z całą pewnością nie zaszkodzi dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami.

*** Przypominamy wszystkim naszym czytelnikom ponad wszystko: kolejny dzień postarajmy się spędzić w rygorze nakazanej narodowej kwarantanny. Stosujmy bezwzględnie w obiektach publicznych maski, myjmy ręce i zachowujmy bezpieczną odległość pomiędzy osobami.

*** Witamy wszystkich naszych czytelników w pierwszym dniu listopada br. Mamy Wszystkich Świętych. Piękny dzień, oczywiście patrząc na niego z perspektywy naszej łączności nas żywych z tymi, którzy odeszli już do Pana. Niestety w tym roku za sprawą zagrożenia koronawirusem Wszystkich Świętych i Zaduszki będą wyglądać inaczej niż zawsze było. Po nakazie Premiera RP cmentarze w te dni są zamknięte i nie możemy w tym czasie odwiedzać grobów zmarłych.

Niech jednak nikt z nas nie zawiedzie tych oczekiwań związanych z naszą wieloletnią tradycją. Niedziela i poniedziałek miną a po nich cmentarze zostaną na powrót otwarte. Przez kilkanaście ostatnich dni wyglądało na to, że pogoda w dniu Wszystkich Świętych będzie zła. Na przekór tym zapowiedziom mamy pogodny dzionek. Jest jednak stosunkowo chłodno. Miejscami słupek rtęci spadł aż do + 2oC. Generalnie więc ujmując kwestię pogody na dzisiejszy dzień możemy powiedzieć – będzie pogodnie, słonecznie ale chłodno. Taki stan pogody wymusza więc na nas w czasie spaceru odpowiedni ubiór. Oczywiście pamiętajmy, że spacer taj, ale z dala od skupisk ludzi.

W zakresie trwających świąt które nie możemy zwyczajowo ,,zdegustować”, mamy nadzieję, że już we wtorek i w kolejne dni wszyscy spotykamy się na cmentarzach gdzie spoczywają nasi bliscy i znajomi. Niech na żadnej z tych mogił nie zabraknie w najbliższych dniach znicza i zielonej gałązki pamięci. Jednocześnie będąc na grobach oddajmy się głębokiej zadumie nad życiem. Życiem naszych bliskich którzy już odeszli ale również nas samych żyjących.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 1 listopada br. – w 40 dniu kalendarzowej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 306 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 60 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 40 dzień tegorocznej kalendarzowej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +3oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +13oC, w tej chwili wynosi około +10oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +13oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 750 – 746 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 85 – 78%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.03, zaś zmierzch około godz.: 16.55.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.37 zajdzie natomiast o godz. 16.22 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 9 godzin i 45 minut. Noc będzie więc miała 14 godzin i 15 minut. Dzisiejszy dzień jest 1 godzinę i 40 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 4 godziny i 34 minuty. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund.

1 listopada jest krótszy od najdłuższego dnia o 6 godzin, 39 minut i 25 sekund i dłuższy od najkrótszego o 1 godzinę, 40 minuty  i 40 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Konradyn, Seweryn, Andrzej, Warcisław, Wiktoryna, Konradyna i Nikola. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny jesienny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Groby żołnierzy są najlepszymi kazaniami o pokoju”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Na Wszystkich Świętych od zrębu utnij gałąź dębu: jeśli soku nie ma, będzie tęga zima”.

Wszystkich Świętych i Zaduszki to szczególne dni dla nas wszystkich. Nie wyobrażamy sobie, aby ktokolwiek z nas nie odwiedził grobów najbliższych, a nawet jeśli takich grobów nie ma, by nie odwiedził miejscowego cmentarza biorąc udział we mszy świętej w ich intencji i za dusze zmarłych. Znicz można zapalić nawet anonimowo, nawet na nieznanej mogile, zwłaszcza wtedy jeżeli widzimy, że jest ona zaniedbana i nikt na niej światełka nie zapalił. To ważne, dla zachowania naszego człowieczeństwa. W tym roku jednak odwiedziny na cmentarzu musimy odłożyć do najbliższego wtorku.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej jesiennej świątecznej niedzieli.

Redakcja