poniedziałek , 8 sierpień 2022
Home » Aktualności » ,,Styczeń rok stary z nowym styka, czasem zimnem do kości przenika, czasem w błocie utyka”. Witamy u progu Nowego Roku AD 2022.

,,Styczeń rok stary z nowym styka, czasem zimnem do kości przenika, czasem w błocie utyka”. Witamy u progu Nowego Roku AD 2022.

Przeżywamy 1 dzień Nowego Roku 2022 r. Rok 2021 szybkimi krokami dobiegł końca. Pozostał za nami ze wszystkimi swoimi radościami i troskami. Przed nami rok kolejny. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny rok nie był gorszy od tego który minął. Sobota jest 11 dniem kalendarzowej Zimy. Za oknem mamy typową jesień pomimo, że w kalendarzu widnieje zima. To ocieplenie potrwa minimum 2 tygodnie. A dzisiaj termometry nad ranem wskazywały tylko + 8oC!!!

Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 6 minut i 22 sekundy dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać. Taką długość dnia i nocy możemy więc przyjąć jako tzw. barani skok (  przysłowie bowiem mówi: „Na Nowy Rok przybywa dnia na barani skok” ).

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 12 032!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( sobota rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 4 120 248  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosło 97 559 osób! Przybyło:505 zmarłych!!! ( są to dane za piątek).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa IV fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** Od kilku godzin mamy 2022 rok! Wielu z nas witało go na mini zabawach, balach i prywatkach domowych w duchu koronawirusa. ,,Balowaliśmy” całą noc, w sposób uzasadniony możemy więc być nie wyspani i zmęczeni. W takim stanie wkraczamy w Nowy Rok. Jaki on będzie, trudno jest dzisiaj wyrokować. Mamy jednak nadzieję, że nie będzie rokiem gorszym od tego, który właśnie pożegnaliśmy. Tym bardziej, że miniony rok minął nam wszystkim z piętnem koronawirusa. Pamiętajmy jednak, że w znacznej mierze o tym decydujemy my sami, kreując taki a nie inny rozwój wydarzeń w naszym życiu. Innymi słowy – kowalem swojego losu jesteśmy dla siebie sami. Witamy wszystkich naszych czytelników w Nowy Rok – 1 stycznia 2022 r. Dzisiejszy dzień jest 1 dniem roku. Na dworze jest mocno pochmurno i ponuro. Raz jeszcze w stronę naszych czytelników, ich rodzin i znajomych kierujemy nasze noworoczne życzenia – ,,Do Siego Roku!”.

Tymczasem w zakresie pogody – bez większych zmian. Zimy nie widać.

*** Dni mamy krótkie, wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami biegnie miesiąc grudzień. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy na ostatnią prostą 2021 roku. Trochę szkoda, ale przecież przed nami kolejny 2022 rok z nowymi nadziejami i wyzwaniami.

Serdecznie witamy naszych czytelników w sobotę 1 stycznia br. ( Nowy Rok ) – w 11 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 1 dniem roku, a do jego końca pozostały 364 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 10 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +8oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +10oC, w tej chwili wynosi około +9oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +12oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 745 – 748 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 91 – 86%, prawdopodobieństwo opadów 70%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.06, zaś zmierzch około godz.: 16.32.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.44 zajdzie natomiast o godz. 15.54 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin, 9 minut i 51 sekund. Noc będzie więc miała 15 godzin, 50 minut i 9 sekund. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 6 minut i 22 sekundy dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 7 godzin i 40 minut i 18 sekund. Księżyc znajduje się w fazie –  nów.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

1 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin, 13 minut i 43 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 6 minut  i 22 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Mieczysław, Mieczysława, Mieszko  oraz  Eufrozyna, Fulgencjusz, Fulgenty, Józef, Konkordiusz, Maria, Masław, Miecisław, Miesław, Mojsław, Odylon, Odys, Odyseusz, Walenty, Walentyn, Wilhelm, Wincenty.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Marzenie staje się celem, kiedy zostaje podjęte działanie w kierunku jego spełnienia”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Styczeń rok stary z nowym styka, czasem zimnem do kości przenika, czasem w błocie utyka”.

Pewien etap naszego życia mamy za sobą. Niektórzy powiadają, że jesteśmy o cały rok starsi. A czas po prostu biegnie swoim rytmem. Nie szybciej, nie wolniej, tylko tak samo jak wczoraj i jutro. To nasz styl życia powoduje, że ulegamy złudzeniu, że czas upływa nam coraz szybciej. O czym więc powinniśmy marzyć? Ano najzwyczajniej w świecie, by zwolnić tempo naszego życia, tak aby w naszej świadomości życie ,,wyhamowało”. To wszystko co w zakresie upływającego czasu możemy zrobić. Więc czyńmy to co dnia. Wszystkiego dobrego w całym bieżącym nowym  roku.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej noworocznej soboty.

Redakcja