czwartek , 30 czerwiec 2022
Home » Aktualności » ,,Styczeń mrozem trzeszczeć musi, wtedy chłopa plon przydusi”. Witamy w przedziwnym zimowym dniu.

,,Styczeń mrozem trzeszczeć musi, wtedy chłopa plon przydusi”. Witamy w przedziwnym zimowym dniu.

Przeżywamy 20 dzień 2022 r. Przed nami niemal cały rok kolejny. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny rok nie był gorszy od tego który minął.

Czwartek jest 30 dniem kalendarzowej Zimy. Z rana za oknem mamy zimny poranek ale widać, że ,,coś” wisi w powietrzu. Za nami noc z temperaturą minusową. Patrząc w prognozy pogody widzimy, że póki co nie możemy się spodziewać znacznego ocieplenia.

Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 42 minuty i 48 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 32 835!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( czwartek rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 4 406 553  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosło 103 378 osób! Przybyło: 315 zmarłych!!! ( są to dane za środę).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa IV fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** I tak kolejny dzień minął. Dane nam było już przeżyć niemal 3 pełny tygodnie stycznia br.  Witamy w zimowy poranek. Dodatkowo od wielu dni męczą nas kolosalne wahnięcia ciśnienia atmosferycznego. Mieliśmy głęboką zimę, to znowu idzie ku jesieni lub wiośnie. Ciśnienie w takich okresach najpierw rośnie do niemal astronomicznym rozmiarów, po czym zapewne już niedługo spadnie z wielkim hukiem.

Zwracamy uwagę naszym czytelnikom, że oto dzisiaj mija 30 dzień tegorocznej zimy i 20 dzień bieżącego roku. Do Wiosny pozostaje więc nieco ponad …… 60 dni. Odległy to horyzont, ale pamiętajmy, że czas szybko mija i nawet się nie obrócimy a tutaj będziemy topić Marzannę. Na dworze natomiast w najlepsze traw zima, jednak od nocy z temperaturą na ,,minusie”. Przyjemnego dnia życzymy, oraz miłego planowania i realizacji zajęć na popołudnie i wieczór.

*** Dni mamy krótkie ( ale już coraz dłuższe ), wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami biegnie miesiąc styczeń. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy w 2022 rok.

Serdecznie witamy naszych czytelników w czwartek 20 stycznia br. – w 30 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 20 dniem roku, a do jego końca pozostały 345 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -2oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +1oC, w tej chwili wynosi około -1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -3oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 747 – 743 mmHg, wiatr osiągnie siłę  2 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 95 – 65%, prawdopodobieństwo opadów 60%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.57, zaś zmierzch około godz.: 16.56.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.33 zajdzie natomiast o godz. 16.20 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin, 46 minut i 17 sekund. Noc będzie więc miała 15 godzin, 13 minut i 43 sekundy. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 42 minuty i 48 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 6 godzin i 40 minut i 2 sekundy. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

20 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 37 minut i 17 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 42 minuty  i 48 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Fabian, Fabiana, Sebastian  oraz  Dobiegniew, Dobroniega, Dobrożyźń, Dobrzegniew, Eutymiusz, Euzebiusz, Maur.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Z każdego kąta żałość człowieka ujmuje, a serce swojej pociechy darmo upatruje”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Styczeń mrozem trzeszczeć musi, wtedy chłopa plon przydusi”.

I jak tam znosicie Państwo tegoroczną zimę w styczniowym wydaniu, a więc taką  chimeryczną? W ostatnich latach jest to typowe dla nas zjawisko, bowiem pogoda w tym okresie bardziej przypominała jesień niż zimę. W tym roku mamy jednak styczniową zimę w lekkim jej zakresie. Czyżby więc matka natura na stałe przypomniała sobie o starych ,,porządkach” pogodowych? My jesteśmy za tym, aby – jak zima to zima, jak lato-to lato. Każda pora niech ma swoje należne miejsce w kalendarzu i w realu. I koniecznie dopominamy się o przeurocze Przedwiośnie, takie jakie to zawdy bywało.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego czwartku.

Redakcja