wtorek , 16 lipiec 2024
Home » Aktualności » Zabawy andrzejkowe są naszym zwyczajem. Warto więc wiedzieć kim był Św. Andrzej.

Zabawy andrzejkowe są naszym zwyczajem. Warto więc wiedzieć kim był Św. Andrzej.

andrzejkiZazwyczaj, ostatnią prostą przed rozpoczęciem Adwentu stanowią obchody andrzejkowe. Kojarzą się one głównie z organizowanymi zabawami, prywatkami połączonymi z wróżeniem sobie przyszłości. Zabawy te odbywają się zazwyczaj w dniu imienin Św. Andrzeja przypadających 30 listopada ( a więc dzisiaj ). W tym roku ten popularny dzień ma miejsce w środę, a więc tuż po rozpoczęciu Adwentu. Stąd też wielu z nas świętowało już Andrzejki – wieczorem w sobotę i niedzielę a może w poniedziałek lub wtorek. Okres ten zawsze był czasem zabaw i uciech związanych z popularnymi andrzejkami. Wigilię tego święta obchodziliśmy wczoraj ( we wtorek ) a dzisiaj pora na świętowanie Andrzeja. Poniżej poczytajmy kim był Św. Andrzej?

swandrzejŚw. Andrzej był bratem Apostoła Św. Piotra. Zginął śmiercią męczennika, poprzez ukrzyżowanie w kształcie litery ,,X”. Św. Andrzej z wróżbami został powiązany przez Starożytnych Greków. To im przypisujemy powstanie zwyczaju, który przetrwał do dzisiaj i zapewne przetrwa jeszcze bardzo długo. Wynika to z naszej autentycznej woli poznania swojej przyszłości – bliskiej, jak i tej odległej.

Odrębną kwestią jest to, czy w wyniku wróżb do naszych zmysłów dochodzi wiedza pozytywna, czy też negatywna dla nas samych.

Wróżba głównie dla panien?

Co prawda nic nie stoi na przeszkodzie, aby wróżbie poddał się każdy z nas, nie mniej jednak wróżbom głównie powinny poddać się panny. Jeden z tych zwyczajów mówi, aby panna w wieczór andrzejkowy stanęła przed lustrem z zapaloną świecą w ręku. W lustrze powinna obserwować bacznie cień powstający za nią na ścianie ? bowiem może tam ujrzeć twarz swojego przyszłego męża.

Jest również wróżba, która rzekomo rozstrzyga o tym co czeka młodą dziewczynę. Bo to przecież może za mąż pójść, wstąpić do zakonu, bądź też nie daj Boże zostać starą panną. W tej wróżbie bierzemy 3 jednakowe kubki, odwracamy je do góry dnem i ustawiamy obok siebie. Pod pierwszy kładziemy pożyczoną obrączkę, pod drugi różaniec lub kościelny medalik, pod trzeci zaś listek koniczyny lub zielony listek. Po to, aby wróżba była miarodajna, kubki musi ,,zamieszać? inna osoba niż poddawana wróżbie. Aby dziewczyna mogła wiedzieć co ją czeka w przyszłości musi wskazać wybrany przez siebie kubek i sprawdzić, co znajduje się pod nim. A są 3 możliwości: obrączka oznacza rychłe zamążpójście, listek niestety mówi, że dziewczę będzie jeszcze musiało na chłopa swoje odczekać, zaś medalik rokuje pójście do zakonu.

Sztandarowe lanie wosku

Kolejnym andrzejkowym zwyczajem jest lanie wosku na wodę. Wosk topimy a potem przez dziurkę od klucza lejemy go na lustro wody. Kiedy gorący wosk stężeje i przyjmie konkretny aczkolwiek losowy kształt, zabieramy go podświetlając jego cień rzucamy na ścianę. Cóż owe cienie oznaczają?

Podajmy kilka podstawowych z ogromnej ich ilości:

* Anioł – to szczęście we wszystkich dziedzinach, również sercowych. Osoby, które spotkasz na swojej drodze okażą się przyjaciółmi na całe życie. Również zdarzenia, w których weźmiesz udział będą w pewien sposób magiczne.

* Chmura – skończ z bujaniem w obłokach. Jeśli szukasz odpowiedniego partnera, zacznij działać.

* Dom – czeka cię przeprowadzka lub masz szansę na założenie swojej własnej rodziny, symbolizuje bezpieczeństwo dóbr materialnych,

* Góra – przygotuj się na trudności rodzinne.

* Gwiazda – czeka cię bogactwo.

* Jajko – szybko zostaniesz rodzicem.

* Klucz – przygotuj się na zmianę miejsca zamieszkania. Może znajdziesz klucz, do czyjegoś serca.

* Kwiat – to symbol nietrwałości.

* Pies – zbliża się fałszywy przyjaciel. Uważaj na nowe znajomości.

* Maska – zdejmij maskę z twarzy, stań się sobą.

* Samochód – czas na zmiany, nowe znajomości.

* Moneta – możesz mieć bogatego męża. Małżeństwo z rozsądku nie wykluczone.

* Obrączka – czeka cię trwały związek.

* Orzeł – wybijesz się ponad przeciętność.

* Wąż – uważaj na oszusta, kogoś, po kim się tego wcale nie spodziewasz

* Jabłko – oczekuj owoców miłości (dzieci).

* Pierścionek – czekaj w tym roku na zaręczyny.

* Serce o regularnych krawędziach – możesz liczyć na odwzajemnione uczucie i szczęście w miłości.

* Postrzępione serce – czeka cię niepowodzenia uczuciowe.

* But – ogólnie rzecz biorąc jest to szczęśliwy symbol, zapewnia ochronę zarówno przed ranami cielesnymi jak i finansowymi,

* Bochenek chleba – może oznaczać zarówno uwolnienie się od biedy i dobrobyt, może również zapowiadać ubóstwo i głód,

* Byk – jest zwiastunem dobrobytu i zdrowia,

* Czaszka – ostrzega nas przed różnorakim niebezpieczeństwem.

Na ile te czy inne wróżby są w stanie spełnić nasze oczekiwania musi określić każdy z nas. Wszakże pamiętajmy, że wiara czyni cuda. Byle byśmy tylko nie popadli w ślepą i skrajną wizję naszej przyszłości. Bo to przecież dobra zabawa powinna leżeć w naturze każdego z nas.        Redakcja