niedziela , 29 styczeń 2023
Home » Aktualności » Sprawy Gminy » Przeżywamy ostatnią prostą przed Wielkim Tygodniem.

Przeżywamy ostatnią prostą przed Wielkim Tygodniem.

kogutPrzeżywamy pierwszy pełny kwietniowy tydzień. Poprzedza on bezpośrednio Wielki Tydzień. Tak, tak już za kilka dni wejdziemy w ścisły okres poprzedzający tegoroczne wiosenne święta wielkanocne. Do świąt mamy więc już niewiele czasu i najwyższa pora aby do tych świąt czynić przygotowania. Te duchowe i te materialne.

Za porannym oknem mamy chłodny dzień. Pogoda nie jest najlepsza, a w trakcie dnia bardziej będzie przypominać degrengoladę niż wiosnę. Wygląda na to, że dzisiaj nie zaznamy dobrej pogody. Ale przecież – ,,Kwiecień, plecień, …. ‘’. Według prognoz pogody nadchodzi ociepli, ale na prawdziwą i ciepłą wiosnę przyjdzie nam jeszcze poczekać. Zapowiada się więc, że święta będą pogodne i umiarkowanie ciepłe.

W kalendarzu mamy już 41 dzień barbarzyńskiej agresji Rosji na Ukrainę. Jak możemy zaobserwować w środkach masowego przekazu agresorzy pokazują całemu światu z jaki zbrodniami wojennymi Rosji mamy do czynienia. O szczegółach piszemy w naszym odrębnym cyklicznym materiale – ,,Wojna Rosji z Ukrainą – Live”.

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 5 kwietnia br. – w 16 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 95 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 270 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 16 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +2oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +6oC, w tej chwili wynosi około +3oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +4oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 735 – 737 mmHg, wiatr osiągnie siłę 7 – 9 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 66 – 91%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.39, zaś zmierzch około godz.: 19.57.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.12 zajdzie natomiast o godz. 19.24 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 13 godzin i 11 minut. Noc będzie więc miała 10 godzin i 49 minut. Dzisiejszy dzień jest 3 godziny i 11 minut krótszy od najdłuższego dnia roku. Widać więc, że dzień jest już dłuższy od najkrótszego dnia o 5 godzin i 8 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 31 marzec jest krótszy od najdłuższego dnia o 3 godziny, 28 minut i 48 sekund i dłuższy od najkrótszego o 4 godziny, 51 minut i 18 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Irena, Jeremiasz, Wincenty  oraz  Borzywoj, Izbor, Jeremi, Julianna, Katarzyna, Krescencja, Maria, Tristan.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Prosiłem o wszystko by cieszyć się życiem, dałeś mi życie bym cieszył się wszystkim”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Marzec odmienia wiatry, deszcz miesza z pogodą, więc nie dziw, jeśli starzy czują go ze szkodą”.

Coraz bliżej mamy do świąt Wielkanocy. Dzielą nas od nich już tylko dni. Przedświąteczny czas minie bardzo szybko. Nawet się nie obrócimy a trzeba będzie zasiąść do świątecznego stołu. Oby tylko do tego czasu zima odeszła już w niepamięć. Miejmy nadzieję, że tak się stanie.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy mimo wszystko pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego wtorku.

Redakcja