wtorek , 16 lipiec 2024
Home » Aktualności » Przedświąteczny rybnicki rynek pełen atrakcji! Zapraszamy.

Przedświąteczny rybnicki rynek pełen atrakcji! Zapraszamy.

Tegoroczny rybnicki jarmark rusza dzisiaj a wiec w sobotę 3 grudnia br. na rybnickim rynku. Tym razem na centralnym placu miejskim nie przywitają nas jednak charakterystyczne drewniane domki, ale 2 świątecznie udekorowane hale namiotowe, w których czekać będą na gości zimowe „rozgrzewacze” – grzaniec, aromatyczne herbaty czy gorąca czekolada.

Namioty, czynne codziennie od 12.00 do 22.00, oferować będą jednak o wiele więcej niż rozgrzewające napoje. Staną się one bowiem areną różnego rodzaju przedsięwzięć animacyjnych, takich jak świąteczne sesje zdjęciowe, warsztaty dekorowania pierniczków dla dzieci, mini koncerty, jarmarki produktów rękodzielniczych i asortymentu świątecznego – czekolady, miodu czy przetworów ręcznie robionych.

Hale prowadzone będą przez dwie różne firmy, dzięki czemu każdy z namiotów będzie miał inny wystrój, ofertę, a co się z tym wiąże – inny charakter i klimat. Zorganizowaniem jednej z hal zajmie się restauracja „Tu i Teraz przy Rynku”, drugiej – firma NOCKL Sp. z o. o.

– W tym roku chcemy spróbować czegoś nowego. Świąteczne hale namiotowe umożliwiają organizację przeróżnych wydarzeń niezależnie od pogody i pozwalają spędzić więcej czasu na centralnym placu miasta w świątecznym anturażu – przekonuje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika – Mam nadzieję, że hale staną się miejscem świątecznych spotkań ludzi w każdym wieku, miejscem, w którym pojawią się rękodzielnicy ze swoimi unikatowymi wyrobami. Może to być również przestrzeń do przeprowadzenia wydarzeń, z myślą o osobach samotnych, potrzebujących i seniorach. Gorąco zapraszam do współtworzenia tego wyjątkowego miejsca i skorzystania z chwili wytchnienia w przedświątecznej gonitwie – zachęca prezydent.

*** Namiot NOC KL:

3 grudnia – Zimowe Silent Disco +18 (Trzy kanały, trzech Dj’s, jedne słuchawki i ty sam decydujesz do czego się bawisz. A jest w czym wybierać! Kanał ZIELONY – świąteczne hity; Kanał NIEBIESKI – 80-90’s; Kanał CZERWONY – komercja, r&b.);

3 grudnia – kraina zmysłów „Zimowe zabawy sensoryczne”, początek o 15.00. Tematem przewodnim będzie zima. Zajęcia dostarczą uczestnikom nie tylko wiele radości, ale również wspomogą pracę dotyku, węchu, wzroku, słuchu czy smaku. Podczas zajęć odbędą się kreatywne gry i zabawy angażując wszystkie nasze zmysły;

4 grudnia – zimowa gra miejska „Zagadkowy szlak Rybnika” (udział w grze można wziąć pomiędzy godziną 13:00 a 14:00, zapraszamy każdego, w każdym wieku, można wziąć w niej udział samodzielnie, w grupach jak i również całą rodziną, a podczas pokonywania specjalnie przygotowanej trasy po Rybnickim Śródmieściu, uczestnicy mają za zadanie rozwiązać 10 zagadek. Pamiętajcie, gra miejska wymaga uważności!)

– świąteczne rodzinne bajkowanie,

– Gwieździste niebo spektakl uliczny,

– happening Budzenie

– warsztaty tworzenia ozdób drugiego obiegu,

– warsztaty „Głęboki relaks w okresie świątecznym”,

– koncert Piotra Tłustochowicza z zespołem

Nie zabraknie dodatkowych atrakcji – nie tylko weekendowych:

6 grudnia – MotoMikołaje. Z okazji Mikołaja, na rybnickim rynku, pomiędzy 17.00 a 20.00, w ramach VI Rybnickich MotoMikołajek, pojawią się Mikołaje… na motorach.

9 grudnia – ciężarówka Coca-Coli Wydarzenie trwać będzie od 15.00 do 20.00. W tym czasie mieszkańcy będą mogli posłuchać historii świątecznej muzyki rozrywkowej, skorzystać z atrakcji takich jak: wirtualna przejażdżka saniami Mikołaja w VR Roomie, wykonać zdjęcie z Mikołajem w instagramowej przestrzeni Santa Room (wraz z wydrukiem zdjęcia) czy skorzystać z Fotobudki 360 z możliwością nagrania filmiku. W trakcie zabawy rozdawana będzie Coca-Cola.

10 i 11 grudnia – karuzela wenecka. W weekend 10-11 grudnia na świąteczne spacery po śródmieściu zapraszamy szczególnie rodziny z dziećmi. W tych dniach, podziwiając ustrojone świątecznie miasto, będzie można dodatkowo skorzystać z bezpłatnej przejażdżki karuzelą wenecką, dostępną w godz. od 12.00 do 20.00.

10 grudnia – jarmark staroci i rękodzieła. Fanów staroci oraz rękodzieła zapraszamy na rybnicki deptak w sobotę, 10 grudnia. Zapraszamy kolekcjonerów, miłośników przedmiotów sztuki i dawnych wyrobów użytkowych, wytwórców regionalnych wyrobów użytkowych i artystycznych, rękodzielników, sprzedawców używanych książek oraz wszystkie osoby zainteresowane sprzedażą lub wymianą własnych rzeczy używanych.

Świąteczny jarmark w wersji eko

Rybnickie świąteczne hale oprócz oczywistych funkcji gastronomicznych i kulturalnych pełnić będą również funkcje edukacyjne, w zakresie zwiększania świadomości ekologicznej mieszkańców. Będzie to możliwe m.in. dzięki prowadzonym w nich warsztatom ekologicznym oraz za sprawą wielorazowych kaucjonowanych kubków na napoje ciepłe (z wieczkiem zapobiegającym wychłodzeniu napoju), w których serwowane będą herbata, kawa czy świąteczny grzaniec.

Rybnik ma już kilkuletnią tradycję stosowania na imprezach miejskich i w przestrzeni publicznej wielorazowych kaucjonowanych kubków, jednak kubek na napoje ciepłe zostanie u nas użyty po raz pierwszy. Będzie to możliwe dzięki programowi Śląska Przestrzeń Innowacji i firmie NickNack. Kubek będzie kaucjonowany – zwrotna kaucja wynosi 10 zł i zostaje zwrócona po oddaniu nieuszkodzonego kubka wraz z wieczkiem.

Ekokubek, wyprodukowany z polipropylenu (PP), jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Wytrzymuje tysiące cykli mycia. Dzięki kaucjonowaniu kubka wielorazowego podczas jarmarku bożonarodzeniowego nie powstaną śmieci w postaci zużytych kubków jednorazowych, co spowoduje znacznie obniżenie kosztów sprzątania oraz gospodarki odpadami. Zastosowanie ekologicznych kubków wielorazowego użytku wpisuje się w realizację przez Miasto Rybnik Celu 12 Agendy ONZ Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja. Dokonania Rybnika, stawianego w tym obszarze za wzór dla innych polskich miast, zaowocowały przyznaniem tytułu Ekomiasto w obszarze gospodarki odpadami.

Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych w mieście sięga 2009 roku i jest związana z realizowanym wówczas przez miasto projektem Rybnickie Boże Narodzenie i Kolędowanie. Na przestrzeni 13 lat mieszkańcy oraz goście odwiedzający w okresie około bożonarodzeniowym Rybnik mieli możliwość wzięcia udziału w przeróżnych wydarzeniach, takich jak: koncerty Krzysztofa Krawczyka, zespołów: Enej, Feel, Lemon czy Zakopower. Przez miasto przechodziły barwne korowody, były rzeźby lodowe, pokaz magii, ekspres polarny, koło widokowe, warsztaty, spotkania z Mikołajem i uroczyste rozświetlania choinek oraz wspólne wigilijki.

Autor: UM Rybnik,

*** Czytaj+ zdjęcia: https://www.naszraciborz.pl/site/art/1-aktualnosci/0-/100468-swiateczne-hale-i-ciezarowka-coca-coli–rusza-jarmark-w-rybniku

*** Czytaj + zdjęcia: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,rynek-w-rybniku-zimowa-hala-nocy-pelna-atrakcji,wia5-3267-54167-1.html

Redakcja