czwartek , 11 lipiec 2024
Home » Aktualności » Przed nami słoneczna, ciepła i piękna niedziela.

Przed nami słoneczna, ciepła i piękna niedziela.

Witamy w niedzielny bardzo słoneczny i ciepły poranek. Kolejny jesienny tydzień jest już więc za nami. W efekcie tego już za 2 tygodnie będziemy mieli I Niedzielę Adwentu. Za oknem mamy piękny, słoneczny i dzionek. Jak na ta porę roku, to dzień jest wręcz wymarzony. W każdym swoim fragmencie jest bowiem radosny. A skoro tak, to starajmy się wykorzystać każda jego chwilę. Bo warto.

Patrząc na kartki kalendarza możemy powiedzieć, że de facto od Adwentu dzielą nas już tyko 2 tygodnie. Od niedzieli 1 grudnia br. rozpoczynamy bowiem stopniowe odliczanie czasu do Świąt Bożego Narodzenia. Pierwszym punktem na horyzoncie prowadzącym do tych świąt jest właśnie początek Adwentu od którego dzieli nas już tylko 14 dni. Wierzyć się nie chce, ale już za kilkanaście dni będziemy mogli poczuć prawdziwy smak świąt. Jakże bowiem rozpocząć Adwent nie odwiedzając jarmarku w piwnicach księdza Jana w Starym Opactwie. Pamiętajmy więc, że w tym roku niedziel adwentowych u ks. Jana będzie aż 4, a ostatnia niedziela adwentu przypada na 2 dni przed Wigilią.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 17 listopada br. w 55 dniu kalendarzowej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 321 dniem roku, do jego końca pozostały więc dokładnie 44 dni.

Przeżywamy 55 dzień tegorocznej kalendarzowej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +8oC.  W trakcie dnia podniesie się do około +16oC, w tej chwili wynosi  około +11oC. Temperatura odczuwalna może wynosi +16oC. Dzień jest bardzo pogodny i słoneczny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 744 -742 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 89 – 67%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.26, zaś zmierzch około godz.: 16.34.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.02 zajdzie natomiast o godz. 16.00 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 58 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 2 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 0 godzin i 54 minuty. Widać więc, że noc jest już dłuższa od dnia o 6 godzin i 4 minuty. Księżyc znajduje się w fazie – pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 17 listopada jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin i 26 minut, 51 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 53 minuty i 14 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Ariel, Otmar, Aureliusz, Dionizy, Gertruda, Edmund i Agnieszka. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet jesiennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Życie jest ciężkie… Szczególnie jak owe życie dużo waży…”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Za młodu żyjesz marzeniem, na starość wspomnieniem”.

Ociepliło się znacznie, w efekcie czego mamy bardzo piękną pogodę. A taka pogoda powinna wyhamować falę zachorowań. Wiemy przecież, że wilgoć sprzyja zachorowaniom na choroby górnych dróg oddechowych. Jednak dzisiejsza pogoda wychodzi nam naprzeciw i sprawia, że jest odwrotnie. Meteorolodzy w swoich przewidywaniach zapowiadają w kilkunastodniowej perspektywie pogodę bez większych zmian. Stawiamy więc pytanie – czy jesteśmy na nadejście ,,prawdziwej” zimy przygotowani? Na myśli mamy stan i funkcjonowanie naszych przydomowych kotłowni, przygotowanie do zimy samochodów i wyposażenie ich we właściwe wyposażenie ( skrobak, miotełka, odmrażacz, zimowe ogumienie, itd. ). To najwyższa pora by o tym pomyśleć. Nie ma co panikować, ale prawda jest oczywista – idzie zima! W kalendarzu z cała pewnością, a w naturze – czas pokaże.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.    Redakcja