poniedziałek , 26 wrzesień 2022
Home » Aktualności » Przed nami pogodny ale chłodny styczniowy wtorek.

Przed nami pogodny ale chłodny styczniowy wtorek.

Przeżywamy 18 dzień 2022 r. Przed nami niemal cały rok kolejny. Snując oczekiwania na ten okres bezpiecznie jest powiedzieć – oby ten kolejny rok nie był gorszy od tego który minął.

Wtorek jest 28 dniem kalendarzowej Zimy. Z rana za oknem mamy pogodny ale  zimny poranek. Za nami noc z temperaturą minusową. Patrząc w prognozy pogody widzimy, że póki co nie możemy się spodziewać znacznego ocieplenia. Po wczorajszej wichurze dzisiaj mamy stabilizację pogody. Zwracamy również uwagę na to, że dzisiejszy dzień jest 37 minut i 44 sekundy dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dnia zaczęło wymiernie przybywać.

*** W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka zima a po niej wiosna. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 19 652!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( wtorek rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 4 343 130  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosło 102 686 osób! Przybyło: 377 zmarłych!!! ( są to dane za poniedziałek).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa IV fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet okresowo wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Na myśli mamy poddanie się szczepieniu przeciwko Covid. Z całą pewnością nie zaszkodzi również dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami. Piętnujmy również łamanie powyższych obostrzeń i nakazów.

*** W dalszym ciągu trwa zima – w kalendarzu, ale i w realu. Śniegu jednak nie ma. A za oknem mamy bardzo słoneczny ale bardzo chłodny dzionek. Meteorolodzy zapowiadają, że takie warunki potrwają jeszcze kilka dni, po czym nastąpi chwilowe ocieplenie po czym znowu chwyci silny mróz. Takie są uroki współczesnej zimy. Patrząc na prognozy pogody długoterminowe widzimy, że taka sytuacja może utrzymać się do końca lutego a może nawet dłużej.   W takich warunkach pogodowych możemy więc egzystować nawet do wiosny. A dzisiejszy dzionek powinien być piękny. Mamy również nadzieję, że będzie on dla wszystkich dniem dobrym i radosnym. Pozdrawiamy naszych czytelników i życzymy dobrego zdrowia. Nie zapominajmy również o tym, że na dalekim horyzoncie mamy zimowe ferie.

*** Dni mamy krótkie ( ale już coraz dłuższe ), wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – bo mamy za dużo spraw które ogarnia każdy ,,zakątek” naszego życia. Również szybkimi krokami biegnie miesiąc styczeń. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy w 2022 rok.

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 18 stycznia br. – w 28 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 18 dniem roku, a do jego końca pozostały 347 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -2oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +3oC, w tej chwili wynosi około +1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +2oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 750 – 758 mmHg, wiatr osiągnie siłę  1 – 2 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 93 – 65%, prawdopodobieństwo opadów 0%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.59, zaś zmierzch około godz.: 16.53.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.35 zajdzie natomiast o godz. 16.17 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin, 41 minut i 13 sekund. Noc będzie więc miała 15 godzin, 18 minut i 47 sekund. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 37 minut i 44 sekundy dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 6 godzin i 48 minut i 18 sekund. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 29 sekund.

18 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 42 minuty i 21 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 37 minut  i 44 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Beatrycze, Małgorzata  oraz  Ammonia, Ammoniusz, Atenogenes, Bogumił, Krystyna, Liberata, Lubart, Monika, Piotr, Pryska, Regina, Sędziwoj, Wenerand, Woluzjan, Zuzanna.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Parlament jest niezwykły. Ktoś wstaje, by przemawiać, i nic nie mówi. Nikt go nie słucha. Potem nikt się z nim nie zgadza”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy w styczniu mrozy i śniegi, będą stodoły po brzegi, gdy styczeń mrozów nie daje, prowadzi nieurodzaje”.

A jak tam nasi czytelnicy czują się na zdrowiu? Niestety aktualna pogoda sprzyja zachorowaniom. Pamiętajmy, że sami możemy sobie pomóc w tym zakresie. Jak? Ano bardzo prosto – stosujmy regularnie profilaktykę. Unikajmy możliwości zarażenia się, zajadajmy się świeżymi witaminami, stosujmy domowe babcine sposoby na herbatki i mikstury, które wspomagają nasze organizmy. To się po prostu opłaca. Po co niepotrzebnie później spędzać czas w przychodni zdrowia i ….. łóżku.

*** Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego wtorku.

Redakcja