czwartek , 11 lipiec 2024
Home » Aktualności » Póki co zima nie zaatakował. Witamy w środę.

Póki co zima nie zaatakował. Witamy w środę.

Przeżywamy 8 dzień miesiąca grudzień 2021 r. Dzisiejszy dzień jest 11 dniem tegorocznego Adwentu. Za oknem mamy lekką zimę, taką z niewielkim śniegiem, temperatura jest na poziomie -1oC.  Meteorolodzy zapowiadają bardziej znaczące ochłodzenie, nie widać tego jednak za oknem. Tak mówią meteorolodzy. W zakresie czystości powietrza w naszym rejonie ( Rudy ) dzisiaj mamy stosunkowo czyste powietrze – https://airly.org/map/pl/#50.19102,18.44690,z14

Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. A ostatnio na powrót osiąga ekstremalne i rekordowe wymiary. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie i zmuszonych do leczenia w szpitalu. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Z całą pewnością przed nami staje ciężka jesień i zima. W kolejnym dniu trwania pandemii mamy – 28 500!!! wykrytych nowych zachorowań na koronawirusa. Aktualne statystyki ( środa rano ) dla Polski wyglądają KATASTROFALNIE i coraz bardziej źle: 3 696 893  dotychczas potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosło 86 751 osób! Przybyło: 592 zmarłych!!! ( są to dane za wtorek ).

W coraz więcej krajach pojawia się nowa mutacja koronawirusa – Omikron. Od samego początku budzi on wielkie zaniepokojenie. Wykryto w nim 50 mutacji!!! Już teraz jest opisywany w mediach jako “prawdopodobnie najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant”.

Widzimy więc że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce i na świecie nadal i to ze zdwojoną siłą. Trwa IV fala zachorowań, nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc nadal stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie a nawet ponownie wzrasta. Końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Z całą pewnością nie zaszkodzi dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami.

*** Ani żeśmy się nie obejrzeli a tu już szybkimi krokami minął nam I tydzień adwentu i trwa tydzień drugi. Tym samym w sposób naturalny do świąt jest coraz bliżej. Powoli każdy z nas powinien czynić przygotowania do zbliżających się świąt. Wiadomo przecież, że przed nami jest wiele obowiązków – zakupy żywności, prezenty, sprzątanie i ostateczne przygotowywanie świąt. Dobrze byłoby by udało nam się z tymi pracami zdążyć na czas. Tak by nie trzeba się było śpieszyć. Powinno tak być zwłaszcza dlatego, że nie wiemy do końca jaka czeka nas w przeciągu kolejnych 2 tygodni pogoda. Poza tym, jeszcze przez około 2 tygodnie dzień będzie nam się skracał. To wszystko spowoduje, że nasza forma psychiczna i fizyczna może nie być doskonała. Ale potem będą już tylko święta i nowy rok AD 2022.

*** Dni mamy krótkie, wieczory i noce długie. Wszystko to sprzyja temu, że czas ,,umyka” jak gdyby szybciej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta i oczywista – przecież dopiero co przeżywaliśmy ostatni weekend a tutaj przeżywamy już czwartek. Również szybkimi krokami zaczął biec miesiąc grudzień. Widzimy więc w jak szybkim tempie wchodzimy na ostatnią prostą 2021 roku. Trochę szkoda, ale przecież przed nami kolejny 2022 rok z nowymi nadziejami i wyzwaniami.

Serdecznie witamy naszych czytelników w środę 8 grudnia br. – w 77 dniu kalendarzowej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 342 dniem roku, a do jego końca pozostały więc 23 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 77 dzień tegorocznej kalendarzowej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -2oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około -4oC, w tej chwili wynosi około -1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -5oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 742 – 738 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 3 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 76 – 91%, prawdopodobieństwo opadów 0 – 10%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.54, zaś zmierzch około godz.: 16.21.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.32 zajdzie natomiast o godz. 15.43 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin, 11 minut i 35 sekund. Noc będzie więc miała 15 godzin, 48 minut i 25 sekund. Dzisiejszy dzień jest 0 godzin i 8 minut i 6 sekund dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że noc jest dłuższa od dnia dokładnie o 7 godzin i 30 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2021 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund.

8 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin, 11 minut i 29 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 8 minut  i 6 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Maria, Romaryk  oraz  Alojzy, Apollo, Boguwola, Edyta, Elfryda, Euchariusz, Euchary, Hildemar, Makary, Marian, Narcyza, Patapiusz, Potapiusz, Marika, Świedarg.

Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny jesienny bukiet kwiatów.

*** Motto dnia: ,,Walcząc nie zawsze będziesz wygrywał, jednak zawsze będziesz miał świadomość podjętej walki”.

*** Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Jeśli w grudniu często dmucha, to w marcu i kwietniu plucha?”.

*** Za sobą mamy już cały pierwszy tydzień Adwentu i kawałek drugiego. Przed nami stoją więc kolejne 2 adwentowe niedziele a potem święta. Tym samym święta mamy za nieco ponad 2 tygodnie. Jest więc tak, że ani się nie obrócimy, a trzeba będzie nakrywać do wigilijnego stołu. Coraz bardziej więc musimy nasze myśli i działania kierować w tą stronę. Święta będą piękne, pod warunkiem jednak, że nie będziemy do nich przystępować w pośpiechu i potwornym zmęczeniu. Nie dajecie Państwo wiary? – to spróbujcie. Tak też można. A może trzeba!

***  Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej adwentowej środy.

Redakcja