wtorek , 16 lipiec 2024
Home » Aktualności » Od 15 grudnia br., 20 grudnia br. oraz od ….. 1 marca 2022 r. wchodzą w życie kolejne etapy obostrzeń Covid.

Od 15 grudnia br., 20 grudnia br. oraz od ….. 1 marca 2022 r. wchodzą w życie kolejne etapy obostrzeń Covid.

Premier ogłosił zmiany dotyczące walki z Covid-em na najbliższy czas – okres świąteczno-noworoczny. Siłą rzeczy zmiany będą obostrzeniami dotychczasowych przepisów i zasad. Nowe obostrzenia wejdą w życie ….. 15 grudnia br., 20 grudnia br. oraz 1 marca 2022 r.!!!! Zmiany dotyczą szeroko rozumianego naszego funkcjonowania w przestrzeni publicznej oraz funkcjonowania szkół podstawowych i średnich. Uczniowie szkół skierowani zostają na nauczanie zdalne. W przedszkolach i żłobkach wszystko pozostaje bez zmian.

*** Następują zmiany zasad stosowania certyfikatów, której będzie towarzyszyło obniżenie limitów, które w tej chwili obowiązują mniej więcej na poziomie 50 proc. do 30 proc. Oznacza to, że  wszędzie tam gdzie do tej pory był limit do 50 proc. uczestnictwa, zostaną obniżone do 30 proc. Najważniejsze jest to, że aby ten limit mógł być w jakikolwiek sposób przekroczony, to organizator, przedsiębiorca, będzie musiał wykazać, że weryfikuje certyfikaty. Jeżeli nie ma weryfikacji certyfikatów przy wejściu, to nie będzie absolutnie też możliwości przekraczania nowego limitu.

*** Kolejne obostrzenie które wejdzie w życie od 15 grudnia to obowiązkowe  testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy.

*** Publiczny transport zbiorowy od 15 grudnia wprowadzony zostanie limit do 75 proc.

*** W zakresie szkolnictwa od 20 do 23 grudnia, oraz po świętach i Nowym Roku zdalna nauka potrwa do 9 stycznia 2022 r..

*** Każdy pracownik będzie miał zapewniony dostęp do darmowego testu. Zapisać się na test będzie można samodzielnie za pośrednictwem formularza zaznaczając opcję, że jest to test pracowniczy.

*** Zmiany, które wejdą w życie od 15 grudnia:

  1. obniżenie limitu obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach do 30 proc.,
  2. obniżenie limitu do 30 proc. w kinach, teatrach, obiektach sakralnych i sportowych

w kinach dodatkowo zakaz konsumpcji,

  1. zamknięte kluby i dyskoteki. W dniu 31 grudnia i 1 stycznia to ograniczenie nie będzie obowiązywać przy maksymalnej liczbie 100 osób,
  2. ograniczenie w środkach transportu zbiorowego do 75 proc.
  3. obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy
  4. Przekroczenie limitów może być możliwe dla osób zaszczepionych, ale tylko, gdy przedsiębiorca wykaże, że weryfikuje certyfikaty covidowe.

^^^ Zmiany w szkołach:

*** od 20 grudnia br. do 9 stycznia 2021 r. nauczanie odbywać się będzie zdalnie we wszystkich szkołach podstawowych oraz średnich. Nie dotyczy to przedszkoli i żłobków

*** Zmiany dla osób przylatujących spoza strefy Schengen:

– obowiązek testu na COVID-19 na co najmniej 24 godz. wcześniej

*** I zmiana najważniejsza, tyle tylko, że bardzo odległa w czasie: od 1 marca 2022 r. pracownicy ochrony zdrowia, służb mundurowych i nauczycieli będą mieć obowiązek szczepień. Pozostali będą nadal szczepić się dobrowolnie.

Redakcja