wtorek , 16 kwiecień 2024
Home » Aktualności » Ostrzeżenie METEO 2 stopnia dla powiatu raciborskiego.

Ostrzeżenie METEO 2 stopnia dla powiatu raciborskiego.

UWAGA! W ciągu najbliższej doby w Polsce i na naszym obszarze rozpocznie się bardzo silna wichura połączona z innymi zjawiskami atmosferycznymi. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydał ostrzeżenie dla ludności. Czytaj szczegóły.

*** Zjawisko/Stopień zagrożenia: Silny wiatr

*** Ważność: od godz. 19:00 dnia 29.01.2022 r. do godz. 21:00 dnia 30.01.2022 r.

*** Prawdopodobieństwo: 80%

*** Przebieg: Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 100 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Lokalnie możliwe burze.

*** W CIĄGU NAJBLIŻSZEJ DOBY ROZPOCZNIE SIĘ BARDZO SILNA WICHURA.

W związku ze zbliżaniem się głębokiego niżu “Nadia” nad Polską już niebawem wzrośnie wartość gradientu barycznego, co to będzie przyczyną bardzo silnego wiatru. W systemie SkyPredict zostały wydane już ostrzeżenia. Najsilniejszy wiatr (do 130 km/h) prognozowany jest na Wybrzeżu, gdzie obowiązuje 3. stopień ostrzeżenia. W głębi lądu również prognozowane są wyjątkowo silne porywy wiatru. W wielu miejscach, zwłaszcza na zachodzie i w centrum kraju, prędkość wiatru w porywach w najsilniejszej fazie wichury będzie osiągała i przekraczała 100 km/h. Dodatkowo prognozowane są burze, podczas których wiatr punktowo może osiągać jeszcze wyższe prędkości. Najsilniejsze uderzenie porywistego wiatru prognozujemy na noc z soboty na niedzielę i w niedzielę rano, ale bardzo mocno będzie wiało niemal w całym kraju przez większość niedzieli.

W związku z dynamicznym rozwojem sytuacji ostrzeżenia mogą ulec jeszcze aktualizacjom. Tak silny wiatr będzie powodował liczne szkody i przerwy w dostawach energii elektrycznej trwające miejscami nawet przez kilka dni! Bardzo prosimy w miarę możliwości o zabezpieczenie swojego dobytku oraz o zachowanie szczególnej ostrożności podczas najsilniejszej fazy wichury. Jeśli jesteście na terenach pozamiejskich, przygotujcie latarki, naładujcie telefony i akumulatory oraz miejcie pod ręką radio na baterie. Sprawdzajcie najnowsze ostrzeżenia i prognozy meteorologiczne oraz przekażcie informację o zbliżającym się niebezpieczeństwie meteorologicznym swoim bliskim i znajomym!

Autor: IMGW,

Redakcja